VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová místa: firmy nyní váhají

Zlínský kraj – Poslední měsíc roku byl ve znamení zvýšení počtu uchazečů, evidovaných na úřadech práce ve Zlínském kraji (ZK). Jejich celkový počet se v prosinci zvýšil o 3364 osob, tedy o celých 11,2 procenta.

12.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/David Taneček

Dramatická situace na trhu práce by letos nastat neměla, prognózy analytiků však příliš optimisticky nevyznívají

Jde o největší meziměsíční nárůst v posledních deseti letech. Příliv nezaměstnaných do evidence byl však způsoben z velké části tím, že od 1.ledna se zpřísnují podmínky pro vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Zaregistrovat se tedy přišli i ti, kteří by jinak dorazili až v lednu. K poslednímu dni loňského roku tak bylo na úřadech práce ZK registrováno celkem 33 386 uchazečů.

„Z celkového počtu evidovaných uchazečů ve Zlínském kraji bylo na konci prosince 32 596 dosažitelných uchazečů o zaměstnání, tedy těch, kteří mohou okamžitě nastoupit do zaměstnání,“ upřesnila mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Míra nezaměstnanosti v kraji dosáhla 10,74 procenta. Opět tak přesáhla celorepublikovou hodnotu, která ke stejnému datu činí 9,6 procenta. Nezaměstnanost rostla v prosinci ve všech bývalých okresech Zlínského kraje. Prvenství v neveselém žebříčku zaujímá Kroměřížsko, kde je nezaměstnanost 12,65 procenta. Druhé místo má Vsetín s 11,65 procenty, na třetím je Uherské Hradiště. Zde se míra nezaměstnanosti v minulém měsíci ustálila na 10,18 procenta. Nejlépe je na tom krajské město s 9,47 procenta.

Závěr roku nevypadal v oblasti trhu práce právě vesele. Jaké jsou tedy předpokládané výhledy na letošní rok? Bude horší či lepší?„Zapůsobit může řada vlivů, nicméně vývoj nezaměstnanosti ve Zlínském kraji by se neměl příliš lišit od loňského roku. Ten byl v náročnosti srovnatelný s předchozími dvěma lety. Snížil se sice počet uchazečů na úřadech práce, nicméně ubylo také volných pracovních míst. Letošní rok neočekáváme nějaké dramatické výkyvy, nemáme zatím ani hlášená hromadná propouštění kromě jednoho,“ nastínil ředitel zlínského Úřadu práce Zdeněk Semerád s tím, že se jedná o firmu ze Vsetínska, která bude propouštět devět zaměstnanců.

Nad možnostmi vývoje se zamysleli rovněž analytici z různých oborů. „Zatímco trend napříč Evropou je pozitivní, z České republiky stále přicházejí neradostné zprávy. Počet společností, které plánují propouštět, převyšuje ty, které hodlají nabírat. Očekáváme tak, že míra nezaměstnanosti v České republice zůstane v roce 2011 na stávající úrovni, pokud tedy ještě nevzroste. Více než polovina společností, které plánují nabírat, hodlají pouze doplnit stavy zaměstnanců, které snížily během krize. Bez ohledu na přetrvávající složitou situaci českého trhu práce zůstává hlavním tématem pro personální oddělení v letošním roce schopnost rozvíjet a udržet si talenty,“ řekl Will Schofield, vedoucí partner služeb Poradenství pro lidské zdroje společnosti Pricewaterhou­seCoopers v České republice.

Podle prognózy Svazu průmyslu a dopravy České republiky zhruba tři čtvrtiny tuzemských průmyslových podniků nepočítají se změnou počtu zaměstnanců. Nabírat nové pracovníky míní necelá pětina firem, část společností bude dále propouštět. K tvorbě pracovních míst podle něj dojde až po výraznějším oživení ekonomiky s růstem nad 3 procenta. Letos by však zvýšení českého hrubého domácího produktu mělo zůstat pod touto hranicí.

„Průmyslová produkce roste a exportu se daří, firmy jsou však nadále v nejistotě ohledně dalšího vývoje. Jsou pod tlakem efektivity a hospodárnosti, proto jsou v nabírání nových pracovníků velmi opatrné. Navíc pociťují dopady restriktivní vládní politiky a zvyšují se jim vstupy,“ konstatoval první viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Výsledky průzkumu personální společnosti Manpower vypovídají, že doznívající krize bude trh práce ovlivňovat i nadále.„Zaměstnavatelé ve většině sektorů jsou nadále velmi opatrní v nabírání nových zaměstnanců. Domníváme se ale, že díky rostoucím náborům ve zpracovatelském průmyslu by v 1. čtvrtletí 2011 nezaměstnanost opětovně růst neměla“, řekla generální ředitelka společnosti Manpower Česká a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová.

Průzkum dále ukázal, že podle samotných zaměstnavatelů na Moravě zájemci o práci setkají s velmi slabým náborovým prostředím. Špatné vyhlídky má zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov stejně, jako ubytování, stravování či stavebnictví. Lepší to nebude ani ve státní správě, zdravotnictví, vzdělávání a kultuře. Jediné odvětví, kde by mohlo dojít k nabírání nových pracovníků, tak zůstává podle průzkumu společnosti Manpower zpracovatelský průmysl.

Autor: Kateřina Košutová

12.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Nový vzdělávací komplex podle návrhu architektky Jiřičné bude hotov v říjnu

Stavba nového Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati na Štefánikově ulici ve Zlíně se chýlí ke konci. Již za dva měsíce, v říjnu letošního roku, má být dokončena a zkolaudována.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení