„Jestliže chce někdo pokácet strom, který má ve výšce 130 centimetrů nad zemí obvod kmene větší než 80 centimetrů, musí mít souhlas odpovídajícího útvaru,“ připomněl náměstek primátorky Hynek Steska a dodal, že zákon nerozlišuje, zda se jedná o dřeviny okrasné nebo o ovocné stromy.

Žádost musí obsahovat jméno, datum narození a adresu žadatele a doložení vlastnického práva k pozemkům, na nichž se dřeviny nachází, včetně situačního nákresu. Důležitá je rovněž specifikace dřevin, které mají být káceny, to znamená druh, počet, obvod kmene ve výšce 130 centimetrů nad zemí nebo plocha keřů a dostatečné zdůvodnění žádosti. Stejné náležitosti musí obsahovat i oznámení o kácení.

V případě kácení z pěstebních důvodů musí majitel tuto skutečnost písemně oznámit nejméně patnáct dní před plánovanou úpravou.

Pokud je dřevina již v tak špatném stavu, že by mohla ohrozit život či způsobit škodu značného rozsahu a je třeba neodkladného zásahu, postačí podle zákona pouze následné ohlášení do patnácti dnů od skácení takového stromu.

„Jedná se například o strom u chodníku, který se zlomil pod tíhou sněhu nebo ho rozštípl blesk, případně je strom již odumřelý,“ uvedl příklady Steska.

Současně doporučil, aby majitelé v těchto případech poškozenou dřevinu vyfotili či jiným způsobem zadokumentovali, aby předešli případným sporům, zda skutečně byl stav dřeviny havarijní.

Skácení dřeviny bez příslušného povolení nebo její poškození, za které se považuje i nevhodný ořez, se považuje za přestupek. Za ten může odbor životního prostředí uložit pokutu, jejíž výše se určuje dle závažnosti konkrétního případu.