VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O Medové odpoledne ve Štítné nad Vláří byl velký zájem

Štítná nad Vláří – Již po deváté se v sobotu ve Štítné nad Vláří konalo Medové odpoledne. Den, který se nesl ve znamení medu, včel, výborné domácí slivovice a jablek. A aby ve Štítné věděli, kdo má ten nejlepší med a kdo slivovici, samozřejmě, že mezi sebou také soutěžili.

20.10.2013
SDÍLEJ:

Medové odpoledne ve Štítné nad Vláří.Foto: DENÍK/Jana Zavadilová

Dvě pětičlenné poroty, jedna na med a druhá na slivovici vybírali ty nejlepší vzorky. Obě je však hodnotily podle stejných kritérií. U vzorků byla kontrolována čistota, vůně, chuť, jemnost i procento vody. Láhve i skleničky byly všechny stejné, nešlo je tedy rozpoznat, od koho jsou vzorky. Porotci také měli plné ruce práce, vždyť vzorků slivovice bylo 35 a medu 34.

Nejen oni však mohli ochutnávat, to měli na starosti hlavně návštěvníci. „Ochutnávky všeho druhu jsou podstatou akce. Pro všechny jsme měli připraven květový, akátový, lípový, lesní, pastovaný med a mnohé další medy. Také různé druhy medoviny i ostatní včelí produkty," popsal předseda tamních včelařů Alois Tarabus. Ten se podílel na organizaci celého Medového odpoledne. Výstava se podle Tarabuse připravuje zhruba tři měsíce. Organizuje ji Základní organizace včelařů ve Štítné nad Vláří. „Je to prezentace včelařské práce. Když se výstava připravuje, stojí mě to nervy, ale vždy to dobře dopadne," usmál se předseda včelařů. Podle něj se akce zúčastní až na šestset lidí. A opravdu, letos si medový den ve Štítné nenechalo ujít dokonce až 650 lidí. „Náš pan farář dělá divy," připomněl s úsměvem Tarabus." Vysvětlil, že lidé, kteří byli navečer v kostele se poté nechali zlákat světly a vůní, která se linula z kulturního domu.

Návštěvníci se při Medovém odpoledni rozhodně nenudili. Kromě koštování dobrot z medu a slivovice se jistě dobře bavili při vystoupení cimbálové muziky Vincúch z Valašských Klobouk. Zejména rodiče malých dětí ze Štítné měli na pódiu kulturního domu své želízka v ohni. Jejich ratolesti z mateřinek ve Šítné a školní soubor Javorníček pobavily všechny přítomné pestrým programem

Příjemným překvapením byla jistě včelí tombola. Díky ní mohli výherci získat přírodní produkty. Kdo chtěl, mohl obdivovat živé včely ve skleněném úle nebo také se podívat, jak se vyrábí svíčky z včelího vosku. Samozřejmostí byly praktické ukázky včelařských prací a výpěstky tamních zahrádkářů. „Moc se nám tady líbí a nejvíc asi slivovice," usmívaly se místní návštěvnice Medového odpoledne Hana Šindlerová a Renata Pukišová. „Náš děda už tady třikrát po sobě vyhrál za med a jednou dokonce měl i nejlepší slivovici," pochlubily se. „Je to tady bezvadné, mají tu výbornou medovinu," hodnotila další z návštěvnic Marta Mozková. Loni jsme výstavu nestihli, ale snažíme se sem chodit každý rok, máme tuto akci rádi," dodala. Medový den byl příležitostí i pro mladé brigádnice, které prodávaly krajánky a nabízely mošt. „Dá se říct, že jsme takové zahradnice, smály se dvanáctileté školačky Valča Kolínková a Bára Kováčová, možná další z nastupující generace včelařů a zahrádkářů.

Ve Štítné je 46 včelařů. Je to dost a dá se říct, že je zde již osmdesátiletá včelařská tradice. „Letošní král včelařů je však Josef Šerý. Nejlepší slivovici nakonec měl Petr Šenkeřík. Oba výherci přijeli z Popova.

Autor: Jana Zavadilová

20.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Nový vzdělávací komplex podle návrhu architektky Jiřičné bude hotov v říjnu

Stavba nového Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati na Štefánikově ulici ve Zlíně se chýlí ke konci. Již za dva měsíce, v říjnu letošního roku, má být dokončena a zkolaudována.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení