Některé trhy jsou obsazené už od konce srpna. Několik posledních volných míst nabízí už jen Vsetín, Valašské Meziříčí nebo Holešov

Jedním z měst, kde je ještě možné stánek získat je Vsetín. „Přijímáme už pouze prodejce s tradičními výrobky a řemeslníky. Kapacita občerstvení je již naplněna. Poplatek za prodej se pohybuje v rozmezí od tří do pěti set korun za den. Akce se bude konat od 17. Do 23. Prosince, “ uvedla organizátorka Petra Vesková z Domu kultury Vsetín. Doplnila, že spotřební zboží se na jarmarku prodávat nebude.

Šanci mají obchodníci i ve Valašském Meziříčí, kde vánoční jarmark potrvá téměř měsíc, „Ještě nějaká místa máme. Rychle se to ale plní, takže pokud by měl někdo zájem, měl by si pospíšit,“ uvedl organizátor akce Pavel Spálený. Ceny pronájmu se podobně jako ve Vsetíně pohybují za den od dvou do pěti set korun pro řemeslníky.

Volné kapacity má ještě i dvoudenní mikulášský trh v Holešově. „Akce se koná o víkendu 4. – 5. Prosince. Zatím je možné se přihlásit. Poplatek máme deset korun za metr čtvereční na den. Je to především jarmark lidové tvořivosti,“ sdělila referentka holešovského informačního centra Jana Vybíralová.

V ostatních městech kraje už je ale zcela obsazeno. Ve Zlíně, kde se jarmark koná od 16. Do 23. Prosince, je plno dokonce už od přelomu srpna a září. „Zájem je každoročně obrovský. Proto jsme také letos zvětšili kapacitu o dalších deset stánků. I tak ale nedokážeme všem vyhovět,“ řekla mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková. Dodala, že pro případ, že by někdo vypadl, má město pořadník s dvaceti náhradníky. „Cena za stánek je šest set korun za den. Letos bude větší nabídka občerstvení. Přibude hlavně tradičních staročeských jídel,“ zmínila Masaříková.

Už více jak měsíc je beznadějně obsazený třídenní mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách. „Je dobré se o místa zajímat už na konci srpna. Sjíždějí se k nám totiž obchodníci z celé republiky. Od poplatků jsou osvobozeny ukázky řemesel a tradiční lidové kultury. Takže řemeslníci, kteří se na jarmeku budou věnovat výhradně předvádění svého řemesla, neplatí žádné poplatky,“ poznamenala mluvčí Valašskokloboucké radnice Lenka Zvonková.

Zdůraznila, že prodejci musí svým sortimentem naplňovat cíle a poslání Valašského mikulášského jarmeku, tedy nabízet produkty lidové, rukodělné a tradiční, tak aby vhodně doplňovaly celkový lidový ráz jarmeku a jeho typické zaměření. „Na prodejní místa v budovách jsou přednostně umisťováni řemeslníci, kteří zároveň s prodejem i předvádějí své dovednosti. V takovém případě zaplatí za místo poplatek 100 korun,“ přiblížila Zvonková. Zmínila, že pokud se jedná o místa na tržišti, pohybují se od šedesáti do tří set korun za metr čtvereční podle typu nabízených produktů.

Ještě před pár dny bylo možné získat místo v Kroměříži či Uherském Hradišti. „Pronájem dřevěných domků na kroměřížském náměstí je devět set korun na den, ale je to již konečná částka, ve které je zahrnuta i elektřina a vývoz odpadků,“ konstatoval organizátor Michal Havlas. Podotkl, že pronájem byl zahájen v polovině září,kdy se začali hlásit první prodejci a výrobci. „Do dnešní doby už máme dřevěné domky obsazeny,“ zmínil Havlas.

Podobně je to i v Uherském Hradišti. „O místo u nás se uchází každoročně okolo osmi set zájemců, a to jak ze Zlína tak ze zbytku republiky. Jarmark se koná ve dnech od 12. Do 22. Prosince. Kapacity jsme naplnili někdy začátkem prosince,“ uvedl organizátor Libor Habarta z občanského sdružení Kunovjan. Výhodou uherskohradišťského vánočního trhu po podnikatelské stránce je komplexní pojištění. „Akci máme pojištěnou například proti úrazům, či škodám na majetku. Handicapovaní jsou od prodejních poplatků osvobození. Prodejci alkoholu zaplatí za den pět set korun, stánek s tvrdým alkoholem stojí tisíc korun. Ostatní výrobky pak vyjdou na tři sta korun na den,“ řekl Habarta.