VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O Velikonocích se mohu ponořit do tajemství vykoupení, říká farář

Zlínský kraj - Velikonoce jsou pohyblivými svátky, které připadají na neděli následující po prvním jarním úplňku. Pro věřící jsou největším církevním svátkem roku, čemuž odpovídá také četnost obřadů a bohoslužeb. Jaké jsou křesťanské Velikonoce, hovoří velehradský farář Petr Přádka

19.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Miroslav Herold - Ewave.cz

Co pro vás jako člověka i kněze znamenají Velikonoce?

Velikonoce jsou pro mě časem, kdy se člověk může ponořit do tajemství vykoupení. Je to pro mě čas, kdy v tichu je možné sestoupit do „hlubin“ a pozorovat, co vše Bůh učinil pro člověka, aby ho zachránil pro nebe.

Hlas zvonů zaznívající z kostelních věží pravidelně ráno, v poledne a večer jako výzva k modlitbě Anděl Páně, slýcháme až na jedinou výjimku po celý rok. Tou výjimkou jsou tři poslední dny před Velikonocemi. Proč?

Zmlknutí zvonů souvisí s liturgií těchto dnů. Na Zelený čtvrtek naposledy zazní zvony při zpěvu Gloria a rozezní se opět při stejném zpěvu až na Bílou sobotu, při noční mši svaté (vigilii). Mlčení zvonů ukazuje na to, že Pán Ježíš vstoupil do doby svého utrpení a smrti za hříchy lidí. Ježíš, náš Pán a Bůh, byl umlčen. Mlčení zvonů naznačuje smutek tvorstva nad tím, že Pán musel zemřít.

Zvony odlétnuvší do Říma nahrazují kluci školou povinní řehtačkami a klapačkami. Vyhánějí jimi opravdu proradného Jidáše?

Zda je tomu opravdu tak, nevím. S touto tradicí jsem se setkal až na Velehradě. Pokud se této aktivitě kluků dává takový podtext, nemohu mít nic proti. Tato tradice ale nemá s velikonoční liturgií nic společného.

Pětici významných velikonočních dnů tvoří Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Boží hod velikonoční a Velikonoční pondělí. Co si při nich věřící připomínají?

Neexistuje pětice velikonočních dnů, ale svaté Velikonoční triduum, což je Velký pátek, Bílá sobota a Neděle zmrtvýchvstání Páně. Je to pro křesťany to nejslavnější a nejdůležitější období celého liturgického roku. Triduum se ovšem začíná slavit už večer předešlého dne, tedy ve čtvrtek. Od Neděle zmrtvýchvstání se pak slaví velikonoční oktáv, což je osm dní oslav Ježíšova vzkříšení, který končí další nedělí. Pondělí velikonoční je jen druhý den velikonočního oktávu. Že si z něho lidová tradice udělala volný den, není spojeno s ničím zvláštním v naší liturgii.

Mezi nejpůsobivější velikonoční liturgické úkony patří bezpochyby takzvané lucernarium neboli slavnost velikonoční svíce. Co to znamená?

První část slavného obřadu Velikonoční vigilie je žehnání ohně a zapálení velikonoční svíce-paškálu. Oheň je přírodní živel, který dává teplo a světlo. V ohnivém voze byl vynesen svatý prorok Eliáš do nebe, Mojžíš mluvil s Bohem v hořícím keři, Duch svatý v podobě ohnivých jazyků sestoupil na apoštoly. Oheň je darem Božím pro člověka a ukazuje na Boží přítomnost a lásku k člověku. Hořící paškál znamená Ježíš –Bůh je zde.

On svým vzkříšením zničil temnotu hříchu a smrti. A jako plamen svíce rozetne noc a dává světlo a teplo, a můžeme tak jistě jít kupředu, tak Kristus, jdeme-li za Ním, za světlem, je nám jistotou, že dojdeme do nebe.

19.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Odchytové klece na divočáky na myslivecké střelnici ve Zlíně.
23

Když se prase otočí, klec se uzavře. Hejtman nevylučuje ani trávení divočáků

Ilustrační foto.

Auto srazilo na přechodu dvě mladé dívky

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Zlínští krajští hasiči mají novou "tajnou zbraň". Pomohla jim při záchraně psa

I když se hasiči ve Zlínském kraji setkávají se situacemi kdy zachraňují psy, způsob, jak se jim to podařilo v pondělí odpoledne ve Valašských Kloboukách - Mirošově, nepamatují. Slovy svého mluvčího Libora Netopila, uvízlého pejska v kanalizaci jim prý pomohla vytáhnout tajná zbraň - pravá valašská klobása.

V úterý vyražte na velkou autogramiádu pilotů Barumky

První přímé setkání s největšími hvězdami letošního 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín nabízí úterní autogramiáda, která od 18.30 hodin proběhne ve zlínském obchodním centru Zlaté jablko.

Při srážce aut se zranila chodkyně

V Luhačovicích bourala dvě osobní vozidla, zranila se při tom chodkyně. Nehoda se stala v pondělí 21. srpna kolem 11. hodiny dopoledne v Masarykově ulici v centru města.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení