VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce bez čističek mají nůž na krku

Zlínský kraj - Několika obcím ve Zlínském kraji hrozí vysoké pokuty. Nemají totiž stále vyřešenu kanalizaci a čištění odpadních vod. Na nápravu už mají čas jen do příštíhoroku. Ktomuto termínu se zaručila Česká republika při svém vstupu do Evropské unie. Pokud to nesplní, mohou obce očekávat pokuty až do výše jednoho milionu korun od státní inspekce životního prostředí.

26.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Například Tlumačov na Otrokovicku stihne dokončit do roku 2010 dvě etapy stavby kanalizace, což pokryje tři čtvrtiny z dvou a půl tisíce obyvatel obce. Limit pro odkanalizování je však konkrétně v Tlumačově pětaosmdesát procent populace.

„Technologicky nejnáročnější úsek, který představuje oněch deset procent, nám bude chybět,“ přiznává starosta Jaroslav Ševela.

„Sháníme na to peníze, ale žádný z dotačních titulů nám není schopen nabídnout tu správnou možnost pro jejich čerpání,“ povzdechl si.

Obec má roční rozpočet devětadvacet milionů, na investice je z toho určen jeden až dva miliony.

„Pokud bychom měli stavbu hradit sami, museli bychom si vypůjčit čtyřicet milionů korun. To by znamenalo nemít dvacet let nové chodníky či opravené místní komunikace,“ poukázal Ševela.

Obrovská finanční náročnost podobných staveb je kamenem úrazu ve všech obcích, které dosud vodu nečistí podle předpisů.

Jinak tomu není ani v Uherském Brodě. Město sice čističku má, ale zastaralou. Nákladnou modernizaci budou muset řešit s pomocí dotace, ta však bude o poznání nižší, než se původně předpokládalo.

„Dotace pokryje tři čtvrtiny výdajů. Počítali jsme však s 88 procenty,“ sdělil starosta města Ladislav Kryštof.

Za modernizaci v hodnotě přibližně 200 milionů korun, bude Uherský Brod muset sám uhradit asi 50 milionů. „To je objem všech investic, které město vynaloží za celý rok,“ upozornil starosta.

Obavy ze sankcí však vedení města přinutily ostatní investice odsunout na vedlejší kolej.

Toho, že na nic jiného než stavbu kanalizace nezbudou v obci peníze, se obávají i v Huslenkách na Vsetínsku. Proto se snaží ještě před zahájením nákladného projektu obec co nejvíce zvelebit.

„Přestavujeme obecní úřad, spojujeme novým chodníkem horní a dolní konec obce, chystá se cyklostezka, víceúčelové hřiště nebo oprava komunikací,“ vyjmenoval huslenecký starosta Oldřich Surala.

S kopáním kanalizace se má ve valašské vesnici začít na podzim příštího roku, odpady budou napojené na čističku v Hovězí. Starosta počítá, že si vesnice o 2150 obyvatelích vezme překlenovací úvěr. Investice by totiž měla stát asi sto milionů, takže obec zaplatí minimálně deset z nich.

V Huslenkách ani v Tlumačově však nepočítají s tím, že by požadované předpisy splnili již v příštím roce. Doufají však, že úřady k nim budou shovívavější právě proto, že již s pracemi začali.

„Komunikujeme se Státním fondem životního prostředí a máme i vydané povolení na stavbu. To ukazuje, že chceme situaci řešit,“ říká tlumačovský starosta Ševela.

Doufá, že by se tak obec mohla sankcím vyhnout. V pochopení inspekce věří také několik aglomerací, což jsou svazky blízkých, které také musejí podmínky EU splnit. Mezi ty, které budou mít čističky přinejmenším rozpracované, patří například svazek obcí Aglomerace Dolní Lhota, která zajišťuje odkanalizování čtyř obcí nad Luhačovickou přehradou.

„Mezi ty, které nemají financování vyřešené, ale je alespoň rozjednané, patří aglomerace Rožnov pod Radhoštěm, Velké Karlovice či Vizovice,“ dodala vedoucí Oddělení vodního hospodářství krajského úřadu Věra Vaculíková.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), která bude dodržování zákona kontrolovat, připouští, že bude posuzovat jednotlivé případy nesplnění podmínek individuálně.

Vedoucí odborný referent Evžen Zavadil, který má na ČIŽP na starost problematiku čištění odpadních vod, říká, že podle evropských kriterií vodního zákona by obec, jejíž čistička nesplňuje limity, pokutu opravdu dostala. „V takovém případě sankci udělit musíme,“ konstatoval Zavadil.

Nicméně v případě rozestavěných čistíren prý inspekce zváží, zda pokutovat, dle aktuální situace v konkrétním místě. Inspekce navíc nehodlá za každou cenu využívat maximálních sankcí.

„V zákoně je napsané, že můžeme uložit sankci, a to až do výše jednoho milionu korun. Není tam tedy, že ji budeme automaticky dávat, a že to bude automaticky milion,“ upozornil Zavadil.

Příjemnější vyhlídky mají v současnosti představitelé aglomerací Horní Bečva, Jablunka a Vlčnov nebo třeba měst Chropyně a Slavičína. Patří totiž mezi ty, kdo sice ještě čištění vod vyřešeno nemají, ale už vědí, že by vše měly v termínu stihnout. V Chropyni a Slavičíně se navíc problémem nemusí zabývat samospráva, o modernizaci se totiž postarají soukromí provozovatelé kanalizační sítě.

Autor: Anna Novotná

26.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehodu odnesla i chodkyně.
3

Při srážce aut se zranila chodkyně

Rihards Bukarts (vpravo čelem) v lotyšském dresu v zápase s Ruskem na MS 2017

Zlín posílil bratr Rihards Bukarts. Na zkoušce uspěli Freibergs i Illo

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Zhruba 40 let starý chodník opravují nyní v Otrokovicích, a to v části Trávníky, ve směru od Kauflandu. Podle mluvčí otrokovické radnice Romany Stehlíkové byl už v havarijním stavu, na povrchu se v asfaltu tvořily bubliny.

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Nebe nad krajským městem v pátek podvečer ožilo pestrobarevnými balony. Hromadný start z Olomouce se už podruhé stal součástí balonové fiesty, která se o tomto víkendu koná na Bouzově na Olomoucku.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení