Prodavačku tabáku v Loukách připravili podvodníci o čtyři tisíce korun. Podle mluvčí zlínských policistů jsou nyní tyto případy časté

Odborníci radí všem osloveným prodávajícím důsledně dokončovat všechny zahájené finanční operace a teprve potom se popořadě věnovat dalším transakcím.

Měnič peněz už okradl například prodavačku Šárku Trčkovou z prodejny tabáku v pasáži ve Zlíně–Loukách. „Přišel sem zákazník, že chce cigarety, pak chtěl rozměnit pětitisícovku a pak chtěl zapalovač. Měnili jsme si najednou velké bankovky, pětistovky, stovky i drobné. Zmátl mě. Přišla jsem o čtyři tisíce. Od té doby si dávám velký pozor,“ popsala okradená fintu podvodníka.

V Malenovicích podvodníci neuspěli

Obchody v Loukách obcházel nenechavec s dalším kolegou. „Jak oba vypadali? Ten první byl silnější, svalnatý. V pasáži se pak bavil s dalším vysokým a hubeným mužem, který šel do dalších obchodů,“ popsala okradená podezřelé.

Falešní měniči peněz se snažili okrást prodavače i v několika obchůdcích a hernách u malenovického Belvederu. Zde ovšem neuspěli.

Podle mluvčí zlínské policie Jany Bartíkové jsou nyní tyto případy časté. „Máme hlášeny dva i tři do měsíce. Měniči si většinou něco drobného koupí, platí bankovkou vysoké hodnoty a vzápětí chtějí dál rozměnit. A mění, až vymění,“ sdělila Bartíková s tím, že podvodníci někdy nabízejí prodavačům v kraji dokonce i falešné bankovky.

„Naposledy v Bystřici pod Hostýnem. Prodavačka zde falešnou bankovku nepoznala a dvěma chlapcům, kteří jí podvedli, peníze rozměnila,“ pokračovala policejní mluvčí. Dodala, že pokud se škoda vyšplhá nad pět tisíc korun, jde o trestný čin podvodu nebo krádeže.

Zlínská psycholožka Radana Večeřová připomenula, že měniči peněz cíleně útočí na city obětí. „Nejprve se snaží vyvolat pocit, že potřebují pomoci. Že je prodavač jejich jedinou záchranou, že je nepostradatelný. Pak vyvolají zmatek, ovšem tím způsobem, že se prodavač sám cítí provinile. Má výčitky, že nastalou situaci nezvládá a že je vlastně on viníkem. A pak ho okradou,“ dodala psycholožka.

Mistry v odlákávání pozornosti jsou profesionální iluzionisté – kouzelníci. „Při vystoupeních používáme kouzelnické triky. V běžném životě mám vyzkoušeno, že je nejlepším způsobem hodně mluvit, mluvit, mluvit, k tomu používat velká gesta tak, aby dotyčný přestal vnímat, co se vlastně kolem děje,“ popsal způsob matení, který kromě kouzelníků využívají i kriminálníci, iluzionista Jiří Hadaš.

Bedřich Horký, majitel cukrárny a kavárny U Freda na Jižních Svazích ve Zlíně se osobně s podvodníky, kteří chtějí rozměnit peníze, ještě nesetkal. Prozradil ale univerzální recept, jak jim nepodlehnout. „Jsem na ně připravený. Vždy důsledně dokončuji každou jednotlivou finanční transakci a teprve potom se věnuji další činnosti, například prodeji zboží nebo dalšímu rozměňování. To je myslím jediný správný způsob, jak se nenechat nachytat,“ uzavřel Horký.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.