VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obec Lukov se jmenuje podle Lukáše

Lukov – Vesnice nacházející se devět kilometrů od Zlína nese název podle nedalekého hradu Lukov. „Ten je pojmenovaný podle majitele místních pozemků Lukáše, který je získal patrně od tehdejšího markraběte,“ řekl místostarosta obce Jiří Holík.

10.12.2009
SDÍLEJ:

Hrad LukovFoto: DENÍK/Matej Slávik

Přesná doba vzniku hradu není sice známa, ale podle Holíka je velice pravděpodobné, že byl postaven začátkem 13. století, kdy byla na Moravě budována řada dalších hradů. Historie obce s ním úzce souvisí.

První, byť jen nepřímá zmínka o existenci hradu pochází z roku 1219, kdy se objevuje informace o lukovském kastelánu Buni z Lukova. Další písemný doklad o jeho existenci je listina Markéty ze Šternberka datovaná 1. listopadu roku 1332.

Jakým způsobem a kdy se do jejích majetků dostal, není známo, ovšem již v roce 1334 se hrad vrací zpět pod správu královské moci, když nově jmenovaný moravský markrabě Karel IV. vykoupil ze zástavy na dvacet hradů a Lukov byl mezi nimi.

Už někdy po roce 1342 znovu náležel Šternberkům a stal se hlavním sídlem Matouše, který byl jedním z nejbouřlivějších hradních pánů. Do začátku 17. století vystřídal hrad řadu majitelů, až opětovně zakotvil u Albrechta z Valdštejna, kterému byl v době stavovského povstání majetek zkonfiskován.

Během třicetileté války obsadili Lukov Švédové a když ho 1. září 1643 opouštěli, nařídil švédský generál Torstenson, aby byl zbaven posádky a hradeb. Švédové hrad zapálili. Jeho obyvatelé tehdy utekli tajnou chodbou, o které vypráví kniha Lukovské pověsti od Rudolfa Matouše.

„Veškeré dění v obci vždy záviselo na tom, kdo vlastnil hrad a přilehlou ves,“ řekl Holík. Když je v roce 1724 získal do svého vlastnictví vysoký dvorský úředník Jan Fridrich hrabě ze Seilern-Aspang, byly z hradu postupně přemístěny vrchnostenské kanceláře dolů do vesnice, až byl na konci 18. století opuštěn úplně a stal se zdrojem levného stavebního materiálu.

Z hradních kamenů si vesničané zpevnili své příbytky, a tak se v této době objevují první kamenné stavby, mimo jiné i budova lesního úřadu. O jejím stáří hovoří letopočet 1765 na průčelí vstupu do sklepení.

VERONIKA VÁGNEROVÁ

10.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení