VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Obec v lesích je obklopená několika léčivými studánkami

Březůvky – Hned čtyřikrát byla starobylá obec Březůvky zpustošená tak, že v ní život zcela vyhasl. Dnes malebné údolí Vizovických vrchů bylo při zuřivých vpádech Tatarů, Turků, Uhrů nebo Švédů často zkrápěno krví místních obyvatel.

7.6.2014 AKTUALIZOVÁNO 6.7.2014
SDÍLEJ:

BřezůvkyFoto: DENÍK/Lukáš Fabián

Pokaždé se sem však lidé vrátili a osadu Březůvky, byť trochu na jiném místě, znovu vystavěli.

Před desítkami let byla vesnice i takzvanou střediskovou obcí. Ostatně z dob socialismu tu zůstala řada staveb sloužit dodnes.

Bytové domy, víceúčelový objekt se sálem až pro 300 lidí či nádrž Kapřín určená k rekreaci a rybolovu. I přes tragickou historii to v Březůvkách dnes žije. V obci stoupá i počet obyvatel. Za 15 let jich přibylo bezmála osmdesát.

„Těší mě, že jsou u nás aktivní spolky, které dokážou táhnout za jeden provaz a pořádat řadu zajímavých akcí. 
U nás se něco děje celý rok," říká starosta František Kolařík.

Vzhledem k menšímu počtu obyvatel a velkému počtu spolků tu snad každý musí v něčem vynikat. V obci působí fotbalisté, myslivci, zahrádkáři, Český červený kříž nebo včelaři. Jsou tu i sdružení pro údržbu kaple či kroužek orientálních tanců.

Taneční skupina Orient Dances Kleopatra vystupuje především na místních akcích a v okolních vesnicích. Mezi aktivní spolky patří také místní dobrovolní hasiči. Ti jsou nejen ochránci klidného spánku místních, ale pilně se starají i o zábavu.

„Pořádáme stavění máje, kácení máje, vodění berana, zkrátka takovou tu klasiku. U ostatních akcí, které pořádá obec, pomáháme," říká skromně Martin Vrzalík, starosta místních hasičů. Ten zároveň vede i místní mládež.

Mezi další akce oblíbené i v širokém okolí patří pohádkový les, rybářské závody, mezinárodní sraz kamionů či hledání studánek.

Poslední zmíněnou akci organizuje místní zastupitel, cestovatel a dnes také poslanec Jaroslav Holík. Tato akce spočívá v obchůzce asi čtrnácti studánek, při které se nachodí dvanáct kilometrů, ovšem značně členitým terénem. Tradiční akce se koná 14. června.

Mezi vyhlášené akce patří i myslivecký ples. Práce místních myslivců si ostatně mohou všimnout i řidiči. Pachové ohradníky u silnic, které mají snížit počet srážek se zvěří, jsou jejich dílem.

Místním nejsou cizí ani tradice. Pravidelně se zde pořádají hody, živý betlém či vodění berana. Jen fašank schází. Ještě letos se také obec chce pustit do obnovy původního kroje. Místním tu mnoho neschází.

Coby bývalé střediskové obci je zde na šest set obyvatel poměrně slušná vybavenost. Kromě obchodu, hospody i restaurací si tu zajdete k lékaři, kadeřnici či na poštu.

Ani na servis auta či přezutí pneumatik nemusíte dojíždět. Je v místě.

Řadu služeb nabízí i místní zemědělské družstvo. K dispozici je místním i obecní moštárna a pálenice. V pálenici se pálí nepřetržitě od roku 1977.

Daří se tu i podnikání. Sídlí tu kamionová doprava, vyrábí se tu podešve či lepidla a krémy na boty.

„V místních firmách najde práci více než polovina místních. Ostatní dojíždějí do Zlína nebo do Luhačovic," prozradil starosta.

Malou kaňkou je skutečnost, že někteří podnikatelé nemají v obci oficiální sídlo nebo i přesto, že tu bydlí, nejsou zde trvale přihlášení. Obecní rozpočet tak přichází o nemalé peníze.

Jako cíl procházek slouží některá z mnoha studánek, 
z nichž některé jsou i léčivé.

Trápením Březůvek je kanalizace v havarijním stavu, 
s čímž souvisí i nemožnost opravit silnici a chodníky. Aktuální starostí je i připravovaná rekonstrukce či zateplení víceúčelové budovy.

„Bude to stát 13 milionů. Pracujeme na získání dotace," poznamenal starosta. Chloubou obce je naopak kaple, která byla i oceněna.

Autor: Lukáš Fabián

Místo události:
7.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Nebe nad krajským městem v pátek podvečer ožilo pestrobarevnými balony. Hromadný start z Olomouce se už podruhé stal součástí balonové fiesty, která se o tomto víkendu koná na Bouzově na Olomoucku.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení