Mnohahodinové opeřencovo martyrium začalo v sobotu dopoledne, když svůj úlovek přinesl do hnízda, kde na něj čekala samice a tři hladová mláďata. „Marně se ho pokoušel spolknout, až nakonec svou kořist napíchl na zobák. Setřást se ji pak pokoušel marně,“ prozradila Zdislava Mahdalová, která situaci sledovala z oken svého bytu, vzdáleného od hnízda jen pár metrů.

Celou sobotu a neděli se čápovi nedařilo zbavit hlodavce, a tak nemohl nic pozřít ani pít vodu. „Byl to smutný pohled. Odletěl na vedlejší sloup a stál tam sám, asi aby nebyl na obtíž, když nemohl lovit,“ poznamenala Mahdalová. Čápovy potíže však nepřehlédli ani kolemjdoucí. Dvacetiletá Kateřina Cmolová zkusila telefonovat do ZOO Lešná, odkud ji ale přesměrovali na Záchrannou stanici volně žijících živočichů v Buchlovicích. „Tam mi řekli, že dokud sedí na sloupu, nemůžou nic dělat. Je plachý, lidí se bojí, a jakmile se přiblíží, stejně uletí,“ konstatovala dívka.

V neděli odpoledne zorganizoval akci Dolněmčan Marek Miklánek. Chtěl se pokusit odstranit čápovo obtížné břemeno na dálku. Spolu se svým kamarádem se snažili mršinu ze zobáku mu ustřelit. „Měli jsme k dispozici vzduchovou pušku s mimořádně přesným zaměřovačem. Kamarád vypálil několik střel, všechny hlodavce trefily, ale diabolkové střelivo bylo slabým kalibrem,“ poznamenal Miklánek. Nevzdával se však a pokoušel se zalarmovat známého myslivce s malorážkou. To se mu už ale nepodařilo.

V pondělí ráno žhavil telefony pro změnu Antonín Cmol, jenž se pokoušel přivolat na pomoc hasiče i specialisty ze ZOO Hodonín, jenže všechno bylo marné. Dopoledne pak vedení radnice informovalo odbor životního prostředí v Uherském Brodě. Tam úředníci slíbili, že udělají, co bude v jejich silách. Nebylo to ale zapotřebí, protože se schylovalo k závěrečnému dějství.

„Čápa jsem náhodou zahlédl, jak chodí po záhumenkách. Spolu s pracovníky obecního úřadu Františkem Šrámkem a Miroslavem Zimčíkem jsme se ho snažili chytit, ale vždycky poodlétl. Nakonec však díky stále dobré fyzické kondici a obětavosti polapil pan Zimčík opeřence spolu s panem Šrámkem a zbavili jej nepříjemného břemene,“ uvedl místostarosta Dolního Němčí Miroslav Kadlček. O několik hodin později bylo možné spatřit spokojeně stojící čapí pár ve svém hnízdě kolem mláďat.

„Mám z toho velkou radost. On sám by se úlovku zaklíněného u kořene jazyka nedokázal zbavit. Pokud by se čápa nepodařilo chytit, určitě by umřel na vyčerpání a dehydrataci,“ konstatoval šéf Záchranné stanice volně žijících živočichů v Buchlovicích Karel Tomešek.

Čáp bílý je u nás jedním z největších žijících ptáků a v minulosti byl v Evropě spíše vzácností. S oblibou si staví hnízda v okolí rybníků, ale také v blízkosti lidských obydlí. Za jeden den může čáp ulovit až čtyři desítky hrabošů, má tedy velký význam i pro zemědělství. Čápi žijí většinou v páru, který si je věrný po celý život. Dožívají se 8 až 14 let.