VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sazovičtí se dočkali: nový moderní kostel arcibiskup zasvětil svatému Václavovi

VIDEO / V sobotu 13. května 2017 v Sazovicích slavnostně zasvětili nově postavený kostel svatému Václavovi, patronu obce. Hlavním světitelem byl arcibiskup olomoucký Jan Graubner.

13.5.2017
SDÍLEJ:

V sobotu 13. května 2017 v Sazovicích slavnostně zasvětili nově postavený kostel svatému Václavovi, patronu obce. Hlavním světitelem byl arcibiskup olomoucký Jan Graubner.Foto: Deník / Kuncová Jarmila

Roky se o něj snažili, až teď se dočkali. V Sazovicích, obci čítající více 700 obyvatel, mají konečně svůj vlastní kostel. Je nový, moderní a uplynulou sobotu jej před zraky stovek lidí zasvětil svatému Václavovi, národnímu českému patronu a patronu obce Sazovice, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jan Graubner coby hlavní světitel.

„Investice do kostela se vyplatí, pokud dobře přijmeme návod k použití. Při koupi jakoukoliv mašinku dobře nastudujete, než ji zapnete, abyste ji nepokazili. Když věci dobře užíváte, nesou užitek. Tento kostel, když budete dobře užívat, také ponese obrovský užitek, a to nejen pro ty, kteří zde budou. Je zasvěcený setkávání člověka s Bohem. Mám radost, že se stavějí nové kostely i dnes," pronesl ke stovkám věřícím při slavnostní bohoslužbě arcibiskup.

Kostel svatého Václava má kapacitu 105 míst k sezení a 100 míst k stání. Všichni se dovnitř vejít nemohli, přenos tak kamery přenášely ven na plátno, kde stovky lidí mohli mši svatou sledovat. „Když je dobrá vůle a lidé se dají dohromady, tak se každé dílo určitě podaří. Bylo nádherné, kolik se tu sešlo stovek lidí v jednom duchu. To se málokdy podaří," netajil dojetí Mirek Jančík ze Zlína. Je přesvědčený, že za komunistů by se stavba nepodařila. „Na konci bohoslužby zazněla dobrá myšlenka, že když se staví kostel, je dobrá společnost. Tak můžeme být rádi, že takovou máme. A mladí by si toho měli vážit," dodal Mirek Jančík.

Stavbu kostela ve středu obce podnítil Spolek pro výstavbu kostela svatého Václava v Sazovicích, zahájena byla v polovině března roku 2015. Má okrouhlý tvar, svým měřítkem vychází z pražské kaple svatého Václava. „Nový kostel je fakt úžasný, opravdu velice krásný. Byla jsem překvapena jeho vnitřním prostorem. Z venku se zdá, že moc velký není, ale když se podíváte dovnitř, je nádherný, krásně prosvětlený a velký," pochválila stavbu Iveta Gajová ze sousedních Tečovic. Nový svatostánek uchvátil také Ludmilu Rýznarovou z Tečovic. „Moderní doba si žádá svoje. Kostel je perfektní, krásně zařízený. Mají tam křížovou cestu, svatostánek, zvonkohru, obrazy i ostatky patrona našeho národa a ostatky svaté Zdislavy," řekla Deníku Ludmila Rýznarová.

Sazovice patří do farnosti Mysločovice, jejíž kostel zůstává pro věřící stěžejním. Nový kostel svatého Václava je prozatím filiálním. „Mše v něm budou bývat každou první a třetí středu v měsíci. Kostel je požehnáním pro tuto obec a lidi, kteří v ní žijí. Je velice krásný," sdělil kněz mysločovické farnosti Michal Šálek. 

Základní údaje o kostele svatého Václava v SazovicíchVýška: 12 metrů
Stavba kostela zahájena: 16. března 2015
Zvonkohra požehnána: 28. 9. 2016 generálním vikářem Josefem Nuzíkem
Celkem prostavěno: 25 351 042 Kč
Předpokládané náklady k úplnému dokončení stavby: 700 000 Kč
Žehnání pozemku: 14. března 2015
Svěcení kostela: 13. května 2017 arcibiskupem Janem Graubnerem

Autor: Jarmila Kuncová

13.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ministr vnitra Milan Chovanec.

Do Vrbětic přijede i ministr Chovanec

Ilustrační foto.

Ve středu ve Zlínském deníku: prvňáčci ze ZŠ Tečovice, Provodova a Halenkovic

Kraj chce vrátit filmaře do regionu, vytvořil program na podporu filmu

Rovných deset milionů korun vyčlenil Zlínský kraj ve svém rozpočtu na dotační program, kterým chce přilákat filmaře do regionu a vrátit tak Zlínskému kraji pověst filmové destinace. Podpořeny budou hrané, dokumentární či animované filmy určené pro distribuci v kinech či v televizním vysílání.

Posnídal termix s rohlíkem. Pak Bartoš nastřílel pět branek

Vyspal se, posnídal termix s rohlíkem a šel na věc. Výsledek? Pět gólů.

Výstava obrazů Františka Chmelaře ve Zlíně: malíř, který psal básně

Galerie Václava Chada na zlínském zámku vystavuje obrazy Františka Chmelaře. Expozice „Malíř, který psal básně“ představuje Chmelařovu krajinnou i figurální tvorbu. Doplňujícím prvkem je pak autorova osobní korespondence.

Nejlepší sociální pracovníci v kraji: sedm žen a jeden muž

Marie Dostálková se dostala k sociální práci přirozeně: její maminka narozená v roce 1920 docela běžně chodila po dědině a pomáhala jakékoliv sousedce, babičce a pak i jejím čtyřem dětem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení