Aby převážně starší lidé nepřišli o možnost nakoupit v místě bydliště alespoň to nejnutnější zboží, hledají obce různé způsoby, jak svým obyvatelům smíšené zboží zajistit. Typickým příkladem je malý obchod v místní části Zlína Salaši, který bude muset jeho provozovatel kvůli vysokým nájmům zavřít.

„Nevím co si tady počneme. Bydli zde většinou starší lidi. Nejbližší obchod je v Bohuslavicích u Zlína, to je však pěšky daleko. Další je pak v Malenovicích, kam sice můžeme dojet linkou, ale to je drahé, navíc tady nejsou moc dobré spoje,“ postěžovala si místní sedmdesátiletá obyvatelka Anna Vyoralová.

Na Salaši sice plánuje zlínská radnice zřídit samoobsluhu novou, a to buď v prostorách bývalé školky nebo národního výboru, zatím se však neví, kdy se podaří vyřídit vše potřebné.

„Než se tak stane, chtělo město domluvit s nějakou pojízdnou prodejnou, že sem každý týden alespoň ty základní věci bude dovážet. To ale nevyšlo, protože dodavatelské firmě by se to prý nevyplatilo,“ uvedla mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková. Hrozí tak, že se lidé na Salaši ocitnou na nějakou dobu bez obchodu.

Alespoň provizorní zásobování se podařilo zajistit pro tamní obyvatele v Rudimově na Slavičínsku.

„Poté, co nám na začátku letošního roku skončil ve vesnici obchod, podařilo se nám domluvit s provozovatelem smíšeného zboží v Sidonii, že nám do obce třikrát týdně dováží zboží, o které si lidé předem řeknou,“ sdělila místostarostka Rudimova Jarmila Kubíčková.

Podotkla, že se jedná jen o dočasné řešení, protože obec pracuje na tom, aby v budově bývalé knihovny mohl vzniknout nový obchod.

Nejnižším možným nájmem zase podporuje provoz malého obchůdku se smíšeným zbožím obec Dobrkovice na Zlínsku.

„V létě, kdy tudy projíždějí turisti a jezdí sem chataři, nám platí provozovatelka samoobsluhy asi třináct set měsíčně. V zimě, kdy je to slabé, jsme to snížili na pouhou pětistovku,“ vypověděla starostka vesnice Hana Důbravová. Dodala, že obec se bude snažit obchod udržet a podporovat jej, protože jeho zrušení by starším obyvatelům velmi ztížilo život.

Nakupujete ještě stále v menších prodejnách, nebo využíváte velkých nákupních center? Jaké přednosti mají maličké prodejny či co vás naopak přinutí nakupovat v supermarketech? Diskutujte a hlasujte v anketě, vaš názory nás zajímají.

Naopak v místní části Fryštáku Vítové veškeré snahy města o zřízení alespoň malého obchůdku nevyšly. „Několik let jsme se pokoušeli získat do Vítové nějakého prodejce, kterému jsme nabízeli obecní prostory. Bohužel bezvýsledně,“ povzdechl si smutně starosta Fryštáku Lubomír Doležel.

Obyvatelé Vítové tak budou muset nadále pro potraviny a jiné zboží putovat do několik kilometrů vzdálených obchodů.