Plánovaná vodní cesta má procházet Kroměřížskem, Zlínskem i Uherskohradiš­ťskem.

„Města,obce, mikroregiony, občané a podnikatelé nemohou realizovat své investiční aktivity a jsou omezování právě v tomto období využívání dotací od Evropské unie. Jejich rozpočty jsou snížené v daňových příjmech o výměru těchto území,“ tvrdí Zatloukal. Naráží tak na to, že ve čtyřsetmetrovém pásu kolem řeky Moravy jsou územní blokace, a proto nyní tam nelze postavit ani rodinný domek.

Rozhodnutí se podle Zatloukala dotkne velmi významně několika krajů České republiky. Podle starosty Kroměříže Miloše Malého by také hloubení kanálu ve svém důsledku poškodilo například světoznámou Podzámeckou zahradu a ohrozilo také zdroje pitné vody pro město.

Zatloukal spolu s dalšími europoslanci ze zemí, kudy vede předpokládaná trasa kanálu, vydali písemné prohlášení adresované Evropské radě a komisi, stejně jako parlamentům a vládám členských států, kterých by se stavba kanálu týkala. Vyjmenovávají v něm důvody proti případné stavbě kanálu. Naopak vyzdvihují rekreační význam území.

Hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš, který patří k příznivcům využití kanálu pro dopravu, se na aktivitu europoslanců dívá s nadhledem. „Toto téma se řeší od dob Karla IV. a jak sleduji aktivity nejrůznějších skupin, tak ještě jako téma k řešení dlouho vydrží,“ uvedl hejtman.