VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od ledna se zvyšují platové tarify i mzdy. Zdravotní sestry vyšší platy vítají

Region –  Finanční přilepšení zdravotníkům schválila vláda a mělo by se týkat všech státních a fakultních nemocnic. V krajské nemocnici Tomáše Bati ale váhají.

5.1.2017
SDÍLEJ:

Sestry z neurologické JIP Uherskohradišťské nemocniceFoto: foto archiv nemocnice

Zdravotníci mají mít více peněz. V Uherském Hradišti i ve Vsetíně už mají vyšší mzdy jisté. Ve Zlíně ale panuje nejistota. Povinné desetiprocentní navýšení se ve Zlínském kraji týká pouze Zdravotnické záchranné služby, na kterou se vztahuje vládní nařízení o úpravě platových podmínek.

„Platy budeme navyšovat od letošního ledna. Finální výši upřesníme tento měsíc," uvedla tisková mluvčí Karla Havlíková. Důvodem nejistoty může být i fakt, že nemocnice je ve ztrátě a záleží na rozhodnutí představenstva.

Vedení odborů KNTB se k tématu odmítlo vyjádřit, protože navýšení platů ještě není jisté.

„Nepřejeme si cokoliv říkat ani o zaměstnancích, ani o mzdách, ani o čemkoli jiném," konstatovalo důrazně vedení odborů s tím, že si nepřeje uvádět jakékoli informace, včetně toho zda a jakou formou podporuje zaměstnance.

Oproti tomu v Uherském Hradišti mají jasno.

„Uherskohradišťská nemocnice zvýšila od ledna mzdy zdravotnickému personálu (tedy nejen sestrám) o 10 %, nezdravotníkům o 5 %," vyčíslila tisková mluvčí Dana Lipovská. Vedení nemocnice věří, že by navýšení platů mohlo zvýšit zájem o studium zdravotnických o­borů.

„Sestry jsou samozřejmě ze zvýšení platů nadšené," sdělila staniční sestra 2. interny UHN Veronika Růžičková.

„Také trochu doufáme, že se mzda sester během dalších let zvýší znovu, aby se dostala na úroveň adekvátní naší práci. Jsme ale rády za každou korunu a 10 % už je na výplatě poznat," dodala.

Loni tarif navýšily nemocnice v Kroměříži a ve Vsetíně.

„Vsetínská nemocnice navýší mzdové náklady celkem o 20,5 milionů korun," prozradilo vedení. Oproti loňskému lednu jsou tarify navýšeny lékařům o 8%, sestrám a dalším nelékařským pracovníkům o 10% a nezdravotníkům o 5%.

„O tisíc korun jsme zvýšili měsíční příplatek za práci v nepřetržitém provozu a zavedli motivační bonus za práci sester na LDN a interním oddělení. V absolutním vyjádření je celkové navýšení vyšší než desetiprocentní růst tarifů," uvedla předsedkyně představenstva Vsetínské nemocnice Ing. Věra Prousková.

Tento záměr byl 4. ledna definitivně schválen podpisem dodatku ke kolektivní smlouvě.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky se dotkne navýšení platů všech nemocnic, kde se odměňuje podle tarifních tabulek.

„U nemocnic, které mají jinou právní formu, bychom rádi uzavřeli memorandum s kraji o zvýšení platů," uvedl Sobotka.

Jeho slova potvrdilo také vedení Zlínského kraje.

„Nařízení se netýká akciových společností, přesto jsme požádali jejich představenstva, aby udělali stejný krok ve vztahu ke svým zaměstnancům," sdělila tisková mluvčí Zlínského kraje Renata Janečková.

Navýšení u zaměstnanců Zdravotnické záchranné služby bude hrazeno z větší části z rozpočtu kraje, což je již zapracováno.

Nedostatečné ohodnocení je zřejmě hlavním důvodem, proč zdravotních sester ubývá.

„Nízké platy jsou hlavní příčinou odchodu českých sester do zahraničí nebo zcela mimo obor," je přesvědčena prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová. Navýšení mzdy o pár procent podle ní ale nestačí.

„Když vezmeme v úvahu, že průměrný plat všeobecné sestry je 28 000 korun, obáváme se, že desetiprocentní navýšení problém s nedostatkem sester nijak zásadně nevyřeší," dodává.

V Krajské nemocnici Tomáše Bati pracuje 2280 zaměstnanců.

„Péči o pacienty zajišťuje 326 lékařů a lékařek, ostatní zdravotnický personál tvoří 1514 osob a zbytek z celkového počtu zaměstnanců jsou dělnické profese a THP," vyjmenovala tisková mluvčí Karla Havlíková.

Zdravotních sester je ve zlínské nemocnici 899.

Sestřičky si skutečně zaslouží mnohem víc, než mají

/ROZHOVOR/ O tom je přesvědčená pacientská ombudsmanka a první viceprezidentka Svazu pacientů Alena Gajdůšková.

Jak se díváte na aktuální zvýšení platů?

Z pohledu pacienta by sestry, a zvláště dobré sestry, měly být placeny zlatem. Jsem moc ráda, že se nám podařilo prosadit alespoň toto navýšení jejich mezd. Podle mne to však ještě zdaleka neodpovídá významu jejich práce a její potřebnosti

S jakými problémy se na Vás lidé obracejí?

Můj tatínek, dlouholetý přednosta stomatologického oddělení vždycky říkal, že dobrá sestra je víc než půl doktora. Moje zkušenost pacientské ombudsmanky z toho, s čím za mnou lidé chodí, to jen potvrzuje. Každý pacient je originál a každá léčba je specifická. Pokud tedy nedojde skutečně k poškození pacienta, málokterý člověk dokáže posoudit, zda ordinovaná léčba je ta nejlepší možná. Každý pacient ale velmi citlivě vnímá kvalitu ošetřovatelské péče, dobrá sestra dokáže zachytit sebemenší změnu ve zdravotním stavu pacienta a je tedy neocenitelným partnerem lékaře.

Proč by měly mít sestry mnohem větší platy?

Systém celoživotního vzdělávání sester je jeden z nejnáročnějších ze všech oborů a velká část sester má dnes vysokoškolské vzdělání. I z tohoto důvodu není spravedlivé, aby rozdíly v platech sester a lékařů byly v několikanásob­cích. Sestry ať už ve zdravotnictví nebo v sociální péči, ve veřejném i soukromém sektoru, si zaslouží víc a našim záměrem je jim i dále mzdy zvyšovat.

MARCELA KANIOVÁ

Autor: Redakce

5.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
40

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.
19

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Hostákovi se nelíbilo zahřívání gum. Jinak jej svezení v závodničce nadchlo

Rozhodně si necvrnkl do kalhot. Naopak. Plnými doušky si v těchto dnech užívá krásy a tradice pro něj zcela nového zlínského regionu nový generální manažer hokejových Beranů Martin Hosták. Bývalý úspěšný hokejista a expert v úterý rád přijal pozvání a možnost svézt se na testovací zkoušce blížící se Barumky ve špičkovém závodním voze Škoda Fabia R5 pilotovaném Antonínem Tlusťákem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení