VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odškodnění Baťů je v nedohlednu

Zlín, Praha - Kdy a zda se slavná rodina Baťů dočká finančního odškodění za znárodněný majetek po druhé světové válce, je zatím stále otázkou. Proces získání náhrady škody se neustále protahuje. Správní řízení bylo přerušeno vzáří kvůli smrti Tomáše Bati juniora. Nyní je opět pozastaveno. Ministerstvo financí (MF) se totiž pře sBaťovými oto, kdo má určit výši požadovaného odškodného.

13.12.2008 1
SDÍLEJ:

Baťův pomník a botyFoto: DENÍK

Rozklad proti usnesení

Právník rodiny Baťů Jiří Šetina totiž podal rozklad proti usnesení ministerstva.

Advokát brazilských potomků Jana Antonína Bati, tedy bratra slavného obuvníka Tomáše Bati, jehož majetek byl zkonfiskován, podal proti usnesení MF tento rozklad přímo ministru Miroslavu Kalouskovi. Důvodem je stanovení výše odškodění, kterou mají podle ministerstva vypočítat advokáti. Ti však tvrdí, že je to úkolem MF. Současně proto Šetina podal žalobu na Městský soud v Praze.

Ministerstvo se ke sporu v tuto chvíli konkrétně vyjadřovat nechce.

Žádost o odškodnění podala začátkem roku za brazilskou větev Baťů vnučka Jana Antonína po dceři Ludmile Dolores Ljiljana Bata Arambasic. Jejím právním zástupcem v této záležitosti je advokát Jiří Šetina.

Ten současně obhajuje ve správním řízení i ostatní tři dcery Jana Antonína a jejich potomky – Marii Bata Nash, Editu Bata de Oliveira a Jenu Bata Mitrovich. Jejich bratra Jana Tomase Baťu zastupuje advokát Robert Scigiel. Oba právníci však spolupracují a domáhají se náhrady škody pro brazilské potomky.

Současně podal žádost o finanční odškodnění po svém otci ještě před svou smrtí také Tomáš Baťa junior. Nyní ve správním řízení pokračuje jeho manželka Sonja se čtyřmi dětmi.

Advokát brazilské větve rodiny Jiří Šetina nesouhlasí s přerušením správního řízení ze strany ministerstva financí.

„Podali jsme podnět na ministerstvo, aby vypočítalo výši náhrady škody, která má být rozdělena mezi potomky Jana Antonína. To však částku nespočítalo, jak by podle zákona mělo, a správní řízení zastavilo. Museli jsme se proto obrátit přímo na ministra a zároveň podali žalobu na Městský soud v Praze. Pokud ministr stávající usnesení zruší, žalobu stáhneme,“ sdělil Šetina.

MFČR: Je to bezdůvodné zdržování

Postup MFČR považuje za bezdůvodné zdržování a protiprávní průtahy. Stejného názoru je i advokátní kancelář Roberta Scigiela, jež hodlá v uspíšení řízení s Šetinou spolupracovat.

„Přístup státu k náhradám za znárodění se oproti minulosti příliš nezměnil. Lze předpokládat, že odmítnuté žádosti skoční časem u Evropského soudu pro lidská práva,“ míní Oldřich Zapletal ze Scigielovy kanceláře.

Podle Šetiny navíc nemůže ministerstvo financí rozhodovat, kterému z případných dědiců jaká částka připadne.

„To je záležitost soudu a notáře, který je po stanovení částky v rámci dodatečného dědického řízení určí, nikoliv součástí správního řízení. A určí je buď podle zákona, tedy rovným dílem jedné pětiny každému z dětí nebo podle závěti Jana Antonína Bati, kdy by byli mírně zvýhodněni manželka a potomci Jana Tomase Bati,“ objasnil Šetina.

A jaké je stanovisko ministerstva financí?

„Správní řízení ve věci náhrady za znárodněný majetek Jana Antonína Bati zahájené jeho potomky, jmenovitě paní Dolores Liljanou Baťa Arambasic, není dosud pravomocně ukončeno, neboť probíhá řízení o rozkladu – opravném prostředku proti prvoinstačnímu rozhodnutí. O probíhajícím řízení nelze poskytovat informace a ani předjímat rozhodnutí správního orgánu,“ sdělil mluvčí MFČR Jakub Haas.

Baťa junior neměl na dědictví nárok

Městský soud v Praze vyzval na základě Šetinovy žaloby ministerstvo financí, aby s k této záležitosti vyjádřilo.

„Má na to dvouměsíční lhůtu. Nelze však očekávat, že by soud rozhodl v řádu několika měsíců, a rozsudek tedy padl například v březnu. Možná v tomto případě záležitost uspíší, ale běžná praxe je rok,“ vysvětlil mluvčí Petr Kulawiak.

Správní řízení zřejmě pozdrží po vypočtení částky i určení dědické linie. Přestože podle zástupců brazilských potomků nepřipadal Tomáš Baťa junior ze zákona jako dědic vůbec v úvahu, jeho manželka s dětmi jsou jiného názoru.

„Jsou připraveni k jednání. Rodina Tomáše Bati se nároku na odškodnění nevzdá,“ sdělil mluvčí rodiny Jindřich Lacko.

Na to zareagoval John Nash, vnuk Jana Antonína, se svou manželkou Janou.

„To, že byl Jan vlastníkem firmy, dokazuje i rozhodnutí soudu ve Štrasburku, kde se pan Tomáš Baťa junior soudil s Českou republikou. Tato otázka je jasně zodpovězena,“ sdělili ve svém vyjádření Nashovi.

Jak už také dříve sdělila Nashova sestřenice Dolores Ljiljana Bata Arambasic , Baťovi se nechtějí s Českou republikou přít, ale snaží se o dohodu.

„Náhrada za zabavený majetek nám plně náleží. Věřím, že dospějeme k nejlepšímu řešení a bude to co nejdříve. Avšak některé kroky uspíšit nejde,“ podotkla Dolores.

Autor: Marie Šidlová

13.12.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Papoušek je zase doma díky Facebooku

Filip Chytil se stal členem organizace New York Rangers

Když Chytil inspiruje. Dluhoš se Sedlákem skončili pod vrcholem

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

O úvodní dojmy z kritizované Juniorské ligy se mohou podělit zástupci fotbalového Zlína a Slovácka. Soutěž, do které se v létě podle nařízení Ligové asociace musely oba kluby začlenit, má za sebou tři kola.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení