Město navštívil v pondělí na pozvání tamní starostky Ireny Brabcové. Do Zlínského kraje se těšil, pochází odtud totiž takřka celá jeho rodina. V Napajedlích si prohlédl zámek, hřebčín, rekreační areál Pahrbek a Baťův kanál.

„Jsem ráda, že pozvání přijal a že chce regionu pomoci,“ těšilo starostku. Poznali se už dříve na setkání se starosty Otrokovicka a okolních obcí, kde se na návštěvě dohodli.

Funkční koncepce rozvoje cestovního ruchu pro celý Zlínský kraj je podle něj zásadní. Napajedla nemohou být pro turisty jediným tahákem, jsou prý příliš malá. Oslovit co nejširší cílovou skupinu je proto nutností. „Někdo má rád jídlo, či jezdí na kole a jiný zas upřednostní kulturní program,“ míní Okamura.

S přístupem města a místních podnikatelů zaměřených na cestovní ruch mají podle něj Napajedla nakročena dobrým směrem. Na detailech je ale potřeba zapracovat.

Například v tamním hřebčíně by si podle něj zasloužil pozornost prostor, kde se dříve historicky dražil dobytek, a místo pro připouštění koní. „Kdyby byly tyto zajímavosti v mapách, jistě by upoutaly pozornost řady turistů,“ míní Okamura. Úspěšná ušlechtilá zvířata z tamního hřebčína prý mohou oslovit také.

„Vidět plemenného koně, který dokáže majitelům vydělat devadesát milionů, by chtěla řada turistů. Peníze zajímají každého a lidé se rádi podívají, kdo je umí vydělat,“ myslí si Okamura.

Pozitivně hodnotí také kulinářské ambice zámku Napajedla. V podsklepí tam totiž chtějí vyrábět například šunky, sušené klobásy či slaniny. „Budeme vařit také hořčice, které k uzenině patří,“ přiblížil šéf zámeckého kulinářského institutu Mirek Horák. Lokální speciality si navíc budou moci návštěvníci restaurace dát nejen na místě, ale také si je zakoupit a vzít s sebou.

„To je model, který doporučuji léta a používají jej ty nejvyspělejší turistické destinace jako například Francie, Španělsko či Itálie,“ podotkl Okamura. Jídlo prý totiž není jen sezonní záležitostí. „Lidé mají hlad a žízeň i v zimě ve špatném počasí. Proto je dobré vybrat původní tradiční lokální speciality, propagovat je a balit tak, aby si lidé mohli pokrmy brát domů,“ doporučil viceprezident AČCKA.

Zámek má i další lákadla. Nabízejí tam například kurzy vaření, výuku čínského umění feng shui nebo prohlídkové okruhy. „Komplex nabídky služeb je dobrý nápad a osloví široký okruh zájemců,“ doplnil Okamura.

Svůj potenciál má v Napajedlích také rekreační středisko Pahrbek. Turisté budou moci využít kromě bungalovů i místa pro stany a karavany s přípojkami vody, elektřiny a kanalizace. Také loď Morava s kapacitou šedesáti míst přispěje troškou do turistického mlýna. Má už připravený pravidelný jízdní řád na trasách Spytihněv – Otrokovice a Spytihněv – Uherské Hradiště.

Na Napajedlích však Okamura ocenil i další detaily. „Líbí se mi, že menší město má infocentrum i s mapami,“ dodal. Nadchnul jej i lodní jízdní řád u tamního přístaviště.

„V Praze by už asi byl postříkaný od sprejerů. Patrně jsou tu ohleduplnější lidé,“ pousmál se. Zároveň pochválil design informačních cedulí. „Takový styl vídávám v západní Evropě. Působí moderním dojmem,“ doplnil.

Podle napajedelské starostky vhodné podmínky pro turisty ve městě stále vytvářejí. „Letošnímu roku říkáme nultá sezona. Příští rok už začínáme naplno. Záleží ovšem na ekonomické situaci, možnostech a zájmu návštěvníků,“ podotkla Brabcová s tím, že i místní podnikatelé by na příští rok měli být připraveni. V následujících letech se podle ní mají služby už jen zkvalitňovat.