„Zanikají některá oddělení, například kancelář ředitele, pod kterou spadá operační středisko, preventivně informační skupina či skupina služební přípravy. Některé z těchto složek se dočasně začlení pod správu Jihomoravského kraje v Brně,“ přiblížila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Změny nastanou i v preventivně informačních skupinách. Například ve Zlíně budou místo dosavadních dvou pracovníků čtyři. Krajskou působnost už bude mít od 1. ledna nového roku také Odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál, který bude řídit jednotlivá oddělení ve Zlínském kraji.

Pozitivní zprávou pro řadové občany je zejména ta skutečnost, že se postupně některá policejní oddělení přesunou do bývalé budovy zlínského magistrátu na třídě Tomáše Bati, kde sídlil například odbor školství, kultury či správy majetku.

„Přesune se tam například odbor pro zbraně a střeliva, cizinecká policie, agenda dopravních přestupků, včetně obovodního oddělení, které má na starosti i trestnou činnost. Lidé nás tak budou míst více v centru města,“ prozradila policejní mluvčí Jitka Lysáčková.

Změna se rovněž týká i policejního operačního střediska. To bude pro celý kraj jen jedno, a to ve Zlíně.

„V praxi to znamená, že lidé, kteří budou v našem kraji volat tísňovou linku 158, se už nedovolají na své okresní ředitelství, jak tomu bylo doposud, ale vždy do Zlína. Zde zasedají týmy operačních důstojníků ze všech okresů. Slibujeme si od toho zlepšení spolupráce s ostatními záchrannými složkami a tím i rychlejší zásah policistů a samozřejmě i úsporu finačních prostředků,“ vysvětlila Lysáčková.

Ve Zlínském kraji bude navíc působit tým pro vybudování nového krajského ředitelství. Ten povede náměstek ředitele správy pro zřízení správy kraje Zlín a dosavadní ředitel okresního ředitelství ve Zlíně a Kroměříži František Dočekal.