VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ortel nad úřady: Takto ne

Zlínsko - Zlínský magistrát, krajský úřad a luhačovická radnice. Tři instituce, které již znají verdikt z letošního ročníku soutěže Otevřeno x Zavřeno.

1.10.2011 6
SDÍLEJ:

Radnice ve Zlíně.Foto: deník

Projekt hodnotí kvalitu poskytování informací občanům zejména z úřadů veřejné a státní správy a dalších povinných subjektů.

Desetičlenná komise složená z různých odborníků se na základě podnětů občanů rozhodla takto:

Zlínský magistrát 23. místo (z 39) v kategorii přístup k informacím

Nominována byla za to, že odepřela informace o odměně vedoucího oddělení informačních systémů. Poté požadovala zaplacení 32 tisíc za vyhledání informace. Ty po­ dle nominujícího nakonec poskytla v nepoužitelném formátu a uspořádání.

„Pracovníci magistrátu ve snaze znemožnit třídění a filtrování údajů o odměnách neposkytli informace ve formátu, který by to umožňoval, přičemž byly navíc zabezpečené proti kopírování,“ vysvětlil již dříve Luděk Maděra, tehdejší žadatel o zmiňovanou informaci.

Úřad mu vydal požadovaný dokument elektronicky v uzamčeném formátu pdf.

U některých vedoucích byla navíc uvedena pouze křestní jména či zkratky bez bližšího upřesnění.

„Trváme na tom, že jsme povinnost stanovenou beze zbytku splnili a poskytli veškeré požadované informace. Pokud z žádosti nevyplývá požadovaný formát, rozhoduje o něm poskytovatel,“ reagoval mluvčí Zlína Zdeněk Dvořák.

Verdikt komise Postup magistrátu byl hrubě protiprávní a zásadně nevstřícný. Zároveň úhrada požadovaná za informace měla obstrukční charakter. Blokování obsahu, včetně zakódování, je nejhorší myslitelnou praxí a v rozporu s principem otevřenosti, který zahrnuje i možnost žadatelů s informacemi pracovat.

Zlínský kraj 13. místo (z 39) v kategorii přístup k informacím

Opět „kauza Maděra“. Krajský úřad byl nominován za to, že po Luďku Maděrovi chtěl vysvětlení, z jakých důvodů žádá o informaci o odměnách vedoucích odborů zlínského magistrátu a podle čeho měla být tato žádost posouzena.

Zlínský kraj dal nakonec Luďku Maděrovi za pravdu a magistrátu nařízení, aby informace poskytl a zároveň snížil úhradu za jejich poskytnutí.

Verdikt komise Právo na informace se uplatňuje bez uvádění důvodu žádosti, krajský úřad jako odvolací orgán jej však požadoval. V případě vedoucích oddělení a odborů krajského úřadu od počátku nebyl důvod, proč by informace měly být odepřeny. Tedy ani důvod ptát se žadatele údajně kvůli testu veřejného zájmu. Kraj tak pohrdal soudním rozsudkem a narušoval právní stát.

Luhačovická radnice 7. místo (ze 7) v kategorii svoboda projevu a šíření informací

Zastupitelstvo Luhačovic nesouhlasilo s návrhem zavést záznam hlasování po jménech a s pořizováním přímých přenosů a záznamů ze svého zasedání. Vznikla kvůli tomu také petice.

„Tento verdikt mne šokoval natolik, že jsem se proti němu rozhodl bojovat,“ poukázal tehdy jeden z iniciátorů petice Tomáš Vlk.

Zčásti už došlo k nápravě. Informace ze zasedání budou včetně jmenného seznamu členů a jejich hlasování umisťovat na web města.

Videopřenosy však zatím nebudou. „Pořizováním bychom totiž de facto porušovali zákon o obci. Zasedání je sice přístupné veřejnosti, ale pouze lidem, kteří v dané lokalitě žijí či vlastní nemovitost. Na internetu by se ale mohl k videu dostat úplně každý,“ vysvětlil starosta.

Verdikt komise I když jmenovité záznamy zákon neukládá pořizovat, postoj zastupitelstva je zpátečnický. U srovnatelných měst je záznam hlasování běžný a potřebný. Je to ukázka špatné praxe.

„Zařazením nominace a vyhlášením výsledků se nehodnotila celková činnost sledovaného subjektu, ale pouze závažnost daného případu,“ vysvětlili členové komise.

Autor: Marek Houser

1.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení