To se však lidem v sousedních obcích nelíbí. S plánem na vznik dvou vrtulí v Žeravicích přišel jeden z místních obyvatel Miroslav Kozumplík.

„S výstavbou nesouhlasíme. Osvětimany jsou v Přírodním parku Chřiby. Ke krajinnému rázu oblasti patří i horizont, který by byl stožáry narušen,“ tvrdí starosta Osvětiman Josef Bartoněk. Podle něj je právě estetická a historická hodnota prostředí největším bohatstvím obce.

„Zeptejte se kohokoliv z místních, proč tu žijí. Řeknou, že je tady krásná příroda,“ dodal starosta, který před čtyřmi lety podobný plán ve svém katastru zamítl.
Smířlivější stanovisko zastává Antonie Vaculíková, starostka Hostějova. „Jsme v podstatě pro, ale budeme žádat finanční kompenzaci. Elektrárny nás nesmí omezovat,“ vyjádřila se starostka malé obce, která bude mít k vrtulím nejblíže.

Hostějov má ale v plánu vybudovat ve svém katastru také větrnou turbínu. Podle starostky by pozdější schvalování jejich elektrárny mohlo být negativně ovlivněno existencí žeravských vrtulí. Názor zastupitelstva navíc není zcela ve shodě se všemi obyvateli. Skupina lidí z Hostějova už sepsala nesouhlasné stanovisko a předala je starostce.

„V místě, kde by měly elektrárny být, už v počátku minulého století stálo větrné čerpadlo, které přivádělo vodu na žeravský statek. Jsou tam výborné větrné podmínky, což potvrdilo i roční měření Akademie věd České republiky, které jsem si objednal,“ vysvětlil jeden z argumentů investor Miroslav Kozumplík.

Také studie dopadu na životní prostředí (EIA) podle jeho tvrzení dopadla dobře. Proto Kozumplík stále věří, že plán dotáhne do zdárného konce. „Kdybych v to nevěřil, neinvestoval bych do něj už téměř milion korun,“ dodal.

Nejméně diskuzí elektrárny vyvolaly v samotných Žeravicích. Stometrové tubusy s devadesátimetrovými vrtulemi by totiž místní přes horizont téměř neviděli a obecní kasa by také nový příjem přivítala. Klíčové však bude doporučení krajského odboru životního prostředí. To bude známé až po veřejném projednávání. Jeho datum ale ještě nebylo stanoveno.