Z prostor, kde je dnes odpočinkové část sídliště Horní Střed, byl dřívějším vedením města odstraněn jako náboženský přežitek.

„Navrácení barokního kříže nepřinese městu žádný hmotný prospěch, ale navrácení památky je vítězstvím moudrosti a dějinné spravedlnosti nad čistě praktickým pohledem na svět,“ okomentovala umístění relikvie starostka města Radoslava Matuszková.

Podle starých map stála historická plastika na rozcestí tras, z nichž jednu lze považovat za Jantarovou stezku. Kříž tam stál do roku 1979, kdy byl kvůli výstavbě sídliště Střed II odstraněn a svěřen římskokatolické církvi. Ta jej umístila na hřbitově v Salaši.

Před dvěma lety vstoupilo město do jednání s vlastníkem kříže a vyjednalo jeho opětovné umístění.

„Kříž teď stojí přibližně dvacet metrů od původní polohy a po třiceti letech opět zdobí Otrokovice,“ uvedl mluvčí města Milan Plesar.

Ihned po opětovném umístění barokní památky požádala otrokovická radnice zdejší farnost o požehnání tohoto historického kamenného kříže. „Předpokládaný termín aktu je 3. října letošního roku,“ doplnil Plesar.

O navrácení památky usilovalo kromě radnice i šest desítek občanů Otrokovic.

„Kříž je hodnotnou památkou na život našich předků, je bytostně spjat s historií našeho města a jeho současné umístění na Salaši je nesmyslné,“ uvedli otrokovičtí v dopise adresovaném před rokem radnici.