VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pedagog se „škraloupem" míří do čela školy

Zlínsko – Byl ve výběrovém řízení vybrán jako ředitel základní školy, dostihla jej však minulost. Čtyřiačtyřicetiletý Martin Hála před několika lety coby učitel ve zlínské základní škole Emila Zátopka nafotil přímo ve škole akty svojí manželky.

23.6.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Marek Gerhard

Následoval odchod z práce. Jelikož tamní ředitel Lubomír Vývoda nyní ve funkci na vlastní žádost končí, rozhodl se Hála přihlásit do konkurzu na jeho post. A uspěl. Jenže šest let staré fotografie musel znovu vysvětlovat.

„Ani jsem si na to už nevzpomněl, když jsem se hlásil. Až pak jsem se dozvěděl, že záležitost zase nějaký anonym vytáhl na povrch. Nikdy jsem se tím netajil, ale nedělal jsem také nic nezákonného či obscénního. Nafotil jsem svou manželku," říká pro Zlínský deník Martin Hála.

Svého tehdejšího jednání však lituje, potrestán byl odchodem ze školy.

„Člověk lituje, že něco udělá. Rozhodně jsem ale neudělal něco, co se podle zákona neslučuje s morálkou. Byl jsem zamilovaný do své novopečené manželky, měli jsme tehdy zrovna po svatbě. Nechal jsem se unést. Je mi líto, že mi to tehdy ovlivnilo život," podotýká.

Martin Hála nyní už šestým rokem učí na otrokovické Základní škole T. G. Masaryka. Úspěch v konkurzu na ředitele zlínské ZŠ Emila Zátopka jej však už nenaplňuje.

„Mám pocit, že mi to někdo nepřeje, proto vytáhl zase tuto historku. Ředitelem budu rád, i když s tím bude spojena hromada starostí," dodává.

Čtyřiačtyřice­tiletého muže na post ředitele školy v pondělí vybrala Rada města Zlína. Z přihlášených uchazečů byl podle mluvčího magistrátu Zdeňka Dvořáka jednoznačně nejlepší.

„Jedenáctičlenná rada, z nich v pondělí bylo přítomno deset členů, se přiklonila k názoru výběrové komise. Ta jednomyslně po dlouhém jednání uznala, že si vítězství zaslouží, měl i nejlépe zpracovanou koncepci," říká mluvčí.

Martin Hála však musel na požádání rady ještě před ní předstoupit. „Přiznal, že akty nafotil, svého jednání ale lituje. Rada se proto shodla, že pokud toto je jediný problém, tak zastává názor, že by měl dostat novou šanci," podotýká.

Mezi lidmi se však poté rozšířila fáma, že nynější otrokovický učitel zveřejnil i nějaká videa na jednom nejmenovaném webovém portálu.

„My k tomu žádné informace nemáme, nic není potvrzené. Pokud by to pravda byla, zřejmě by to byl problém," dodává mluvčí.

O videích však prý Martin Hála radu informoval. „Zmínil jsem se o nich," přiznává. Dávno je však smazal, a to před šesti lety večer, v ten den, kdy jej ředitel informoval o zmíněném problému.

„Odstranil jsem všechny materiály jak přímo před ním, tak jeho zástupkyní. Od té doby žádná nejsou," ujišťuje. Pokud je někdo má a chce je proti němu použít, musel si je, jak sám říká, stáhnout z webu ještě před jejich odstraněním.

Podle náměstka ústředního školního inspektora České školní inspekce Ondřeje Andryse by k existenci zveřejněných videí konkurzní komise každopádně přihlédla a při posuzování kandidátů přihlédla.

„Obecně platí, že ředitel školy by měl být nejen schopným pedagogickým lídrem a manažerem, ale také nezpochybnitelnou morální a etickou autoritou, protože koordinuje proces vzdělávání a výchovy mladých lidí, pro které musí být dobrým vzorem. V tomto směru je třeba na kandidáty do vedoucích pozic ve školách klást vysoké nároky," míní Ondřej Andrys.

Stávající ředitel Základní školy Emila Zátopka Lubomír Vývoda rozhodnutí zlínského magistrátu nehodlá komentovat. „Je to věcí radnice," odvětil. Byl to právě on, kdo v roce 2009, tedy v době, kdy se akty manželky Martina Hály nafocené v prostorách školy dostaly na povrch, situaci řešil.

„Na základě oprávněných stížností rodičů na jeho chování jsme se v roce 2009 dohodli na rozvázání pracovního poměru," vyjadřuje se k nynější situaci. 

Autor: Jarmila Kuncová

23.6.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Filip Chytil se stal členem organizace New York Rangers

Když Chytil inspiruje. Dluhoš se Sedlákem skončili pod vrcholem

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

O úvodní dojmy z kritizované Juniorské ligy se mohou podělit zástupci fotbalového Zlína a Slovácka. Soutěž, do které se v létě podle nařízení Ligové asociace musely oba kluby začlenit, má za sebou tři kola.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení