VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Peníze sháníme i sbírkou Zlínská akce cihla

zLÍN - Miluška Zvonařová pracuje v centru pro lidi s mentálním i tělesným postižením Slunečnice už od roku 2001. S postiženými však pracuje už třicet let. „Je na nás, abychom jim pomáhali. Český stát by jim měl více pomoci,“ myslí si.

6.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Jak vlastně vzniklo centrum Slunečnice?

Založila jsem ho v roce 2001. Bylo to z důvodu, aby lidé po ukončení školní docházky měli kam jít. V té době tady byla Integra a Obzor, ale nebyla tady žádná jiná chráněná dílna moderního typu, kde by mohli postižení pracovat například ve službách.

Kolik lidí se zdravotním postižením zaměstnáváte?

Patnáct lidí, jak s tělesným, tak mentálním postižením.

Jakými činnostmi se tito lidé u vás zabývají?

Kromě našich dílen dostáváme práce různého charakteru od podnikatelů. Stříháme například různé drátky pro rozvodny nebo třeba skládáme papírové tašky. Jsme oslovováni různými firmami, které potřebují udělat práci, kterou my jsme schopni zastat.

V jakém věkovém rozmezí máte zaměstnance s postižením?

Přicházejí k nám lidé po ukončení speciálních škol a praktických škol, tedy kolem dvacátého roku. Někdo k nám ale přijde už v osmnácti letech.

Jaké služby jim poskytujete?

Poskytujeme sociální služby, kde máme zaregistrované tři služby. Je to centrum denních služeb, sociální rehabilitace a sociálně terapeutické dílny.

Můžete to přiblížit?

Tyto činnosti na sebe navazují. Nejprve přijdou lidé do centra, kde se adaptují, a sepíšeme s nimi individuální plán. Zjistíme, co umějí, co dělají rádi, co by chtěli v životě dělat. Tímto způsobem je směřujeme i do dílen. Následují terapeutické dílny a zároveň sociální rehabilitace.

Ty terapeutické dílny jsou spojené už s chráněnými dílnami. Čili ten, kdo se to teprve učí, učí se v dílnách činnostem, ať už jde o gastro dílnu, keramiku, mydlárnu, kadeřnictví nebo kosmetiku. Až si tuto činnost osvojí, přestupuje do chráněných dílen. V nich už za tuto práci bere plat, má normální pracovní smlouvu a musí dodržovat zákoník práce a všechno, co se zaměstnáním souvisí. Když vidíme, že tento člověk dosáhl určitého výkonu, určitého cíle ve svém životě, snažíme se sehnat mu zaměstnání.

Mají šanci sehnat si práci i jinde než ve Slunečnici?

Párkrát se to podařilo. V tomto roce jsme umístili na volný trh práce dva a půl zaměstnance. Jeden nám tu zůstal na poloviční úvazek a na poloviční úvazek pracuje v Baumaxu.

Dostáváte nějaký příspěvek od státu?

Ano, na chráněné dílny dostáváme příspěvek. Ten je ale malý, proto si musíme pomáhat ještě nějak jinak. Naší prací si absolutně nevyděláme, to nedělá ani padesát procent toho, co potřebujeme na mzdy.

Změnila se nějak situace ve Slunečnici se zavedením nové reformy, která snížila příspěvky na zaměstnávání postižených?

Samozřejmě. Máme šest lidí s těžkým zdravotním postižením. Takže o to máme těch peněz míň.

Museli jste někoho kvůli tomu propustit?

Nemuseli. O to víc se ale musíme snažit. Jsou to lidi, které už známe a které nedovedeme jen tak propustit a říct jim, že prostě stát nepomůže. Myslím si, že je na nás, abychom nějak pomáhali.

Jak si tedy můžete pomoci?

Snažíme se hledat možnosti, jak získat finance. Například tento týden veřejnou sbírkou Zlínská akce cihla 2008. Sbírku děláme hlavně proto, abychom mohli zkvalitnit práci v tréninkové a chráněné kavárně.

S jakými problémy kromě nedostatků financí se potýkáte?

Ne všichni jsou zvyklí žít s lidmi s mentálním postižením. Nicméně v celém světě je to normou a jsem moc ráda, že se to stalo normou i pro naše zákazníky. Maminky s dětmi, které sem chodí, jim pomáhají, neházejí jim klacky pod nohy. Naopak když vidí, že se mu třepe podnos, že to není schopný donést, neřekne: já to za tebe vezmu, pojď, aby to bylo rychleji. Řekne: já tě doprovodím, ty to zvládneš. Což je úplně fantastické. Na rozdíl od lidí, kteří bydlí v domě nad námi, s těmi takové zkušenosti nemáme. Ti nám sem hážou odpadky, denně si nás zvou vyřizovat některé věci na radnici. Nejsou schopni přijít a říct, co se jim nelíbí, abychom to nějakým způsobem odstranili, nebo se nějak domluvili na kompromisu. Je nám to strašně líto. Na druhou stranu není těch lidí zase tolik. Těch, kteří nám pomáhají, je určitě víc.

Autor: Hana Šmardová

6.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čerpací stanice v Napajedlích, kde vyhrožoval muž s mačetou v ruce
AKTUALIZOVÁNO
3

Opilý, polonahý výtržník vyhrožoval mačetou na benzínce v Napajedlech

Střecha opravované budovy v Tlumačově, vzplála.
18

V Tlumačově hořela střecha obecní budovy. Její rekonstrukce se komplikuje

Když se prase otočí, klec se uzavře. Hejtman nevylučuje ani trávení divočáků

Odchytových klecí se žrádlem, které mají přilákat divočáky, bude na Zlínsku kvůli africkému moru prasat zatím osm. Jedna přijde na 42 tisíc korun, na dalších osm tisíc pak fotopast, která bude umístěna poblíž.

Auto srazilo na přechodu dvě mladé dívky

Dvě dívky z Otrokovic ve věku patnáct a šestnáct let srazil na přechodu pro chodce třicetiletý řidič mazdy v pondělí odpoledne na ulici K Pasekám ve Zlíně.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Zlínští krajští hasiči mají novou "tajnou zbraň". Pomohla jim při záchraně psa

I když se hasiči ve Zlínském kraji setkávají se situacemi kdy zachraňují psy, způsob, jak se jim to podařilo v pondělí odpoledne ve Valašských Kloboukách - Mirošově, nepamatují. Slovy svého mluvčího Libora Netopila, uvízlého pejska v kanalizaci jim prý pomohla vytáhnout tajná zbraň - pravá valašská klobása.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení