VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Peníze za železo na účet? Komplikace...

Zlínsko – Namísto peněz na ruku bezhotovostní platba. Také sběrny na Zlínsku přestaly vykupovat staré železo a další kovy za hotovost. Od 1. března totiž lidé dostanou nově peníze na účet nebo složenkou do místa bydliště. U papíru se nic nemění, za ten obdrží peníze na ruku.

2.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Pavel Sonnek

K bezhotovostním platbám, které musejí výkupny začít používat, sáhlo ministerstvo životního prostředí formou vyhlášky. Podle ministra Richarda Brabce je to jedno z opatření, která mají zabránit obchodování s kradeným kovem.

„Tomu nevěřím. Nemyslím si, že tímto opatřením se krádežím příliš zamezí. Spíše část poctivých zákazníků takováto platba odradí," říká například Petr Otýpka z otrokovické sběrny Trojek.

Tuší, že jim novinka přinese hlavně práci navíc. V případě složenky je pak značně skeptický.

„S ní to bude složitější. Platí se za ni 35 korun. Pokud vím, zatím není jasné, kdo částku zaplatí, zda firma, nebo zákazník ze svého. Navíc když za sběr dostane zákazník třeba jen 50 korun, tak se mu tento způsob platby nevyplatí. A pokud nemá účet a žádný nechce? Tak tedy nevím," podotýká Petr Otýpka.

V případě platby na účet musí klient nahlásit jeho číslo, přičemž dostane do ruky doklad o prodeji. „Podle mě to není technicky dořešené," dodává.

Také Pavel Ruman ze všeminské společnosti PARTR není bezhotovostní platbou nadšený. I on tvrdí, že je to mimo jiné práce navíc.

„Přijde mi to zbytečné. My na našich sběrnách chceme po každém klientovi, byť má třeba jen 24 kilo papíru, občanku. Když přijedou policisté do naší sběrny na Zlínsku či kdekoliv jinde, jsme schopni dohledat konkrétní jméno každého, kdo u nás byl," ujišťuje Pavel Ruman.

Kvůli nové vyhlášce ministerstva jim přibudou prý spíše jen starosti. „Seděli jsme teď na tom tři týdny s programátory. Musíme zavést jiný program, tisk dokladů. Pak někdo bude muset částky převést," konstatuje Pavel Ruman.

Ne všichni se ale na nově zaváděnou bezkontaktní platbu dívají pesimisticky. Valdemar Hönig ze zlínské Výkupny.cz ji považuje za dobrou myšlenku.

„Svým způsobem ji vítáme. Myslím si, že není diskriminační ani účet ani složenka. Když potřebuje někdo zpeněžit svůj šrot, musí brát v potaz, že jsou kolem nás i tací, kteří kradou. Je dobré se proto podřídit systému. A jelikož některé banky nabízejí vedení účtu zadarmo, nevidím v tom problém ani u lidí, kteří konto nemají," podotýká.

Založit si dnes bankovní účet bez poplatků je podle něj nejvýhodnějším řešením. A to i prý pro bezdomovce.

„Složenka sama o sobě nic neřeší. Normální člověk má většinou svůj účet, ale i domov, svou adresu. Bezdomovec už ze samé podstaty tohoto označení adresu pro doručení složenky nemá. Nový bezplatný účet může přispět k určité rozumné formě resocializace lidí bez domova a působit i výchovně. Navíc platba na účty je dohledatelná a její zavedení působí z hlediska možné kriminality zcela určitě preventivně. Zloděj se bojí, že ho podle platby najdou," zdůrazňuje.

Práci navíc v tom nevidí. Je prý totiž jedno, zda peníze vyplatí zákazníkovi na ruku, nebo je pošle na jeho účet.

„Zpočátku chceme platby posílat všem na konci dne. V průběhu měsíce pak hodláme sáhnout k převodu peněz po zhruba hodině. Zákazníky budeme o platbách informovat e-mailem nebo SMS. Je to opravdu dobrá myšlenka. Nemusíme chodit do banky vybírat peníze, řešit, zda máme dost drobných či kam večer uschováme tržbu," chválí si.

Věří díky tomu také v částečné zamezení krádeží. „Z poloviny je to zprůhlední. Kdo kradl, bude tak díky číslu svého účtu dohledatelný. Navíc to má i psychologický efekt. Teď už se tak dotyční lehce neschovají za anonymitu davu," dodává.

Někteří zákazníci však z toho zatím nadšeni nejsou a uvažují, zda jít s něčím do sběrny, či ne.

„Mám na zahradě spoustu věcí, které se tam chystám odnést, abych za to dostal nějakou tu korunu. Ale abych někomu dával svoje číslo účtu? To se mi moc nelíbí. Nejsem žádný zloděj, ale nikdy nemám jistotu, že takových údajů nedokáže někdo zneužít," přemítá například Jaromír Kovář ze Zlína. 

Autor: Jarmila Kuncová

2.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sraz trucků ve Zlíně,  Výstava v Hradské ulici ve Zlíně.
19

Na Truck srazu se bude i grilovat

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení