Podle záchranářů je z pohledu bezpečnosti je nejzávažnějším problémem skutečnost, že je zábavná pyrotechniky snadně dostupná.

„Děti s ní totiž často neodborně manipulují. To může zapříčinit nejen zranění dětí, ale i požáry. Často se totiž petardy či světlice stávají součástí jejich her. Výjimkou nejsou ani takové případy, jako házení zápalných náloží za oblečení,“ konstatoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Dospělí zase často rádi vystřelují petardy v opilosti, což vede k požárům od zbloudilých raket. Ve Zlínském kraji měli hasiči hned několik případů požárů od zábavní pyrotechniky.

Od světlice chytla škodovka i sklad

„Hořící nálože mají dostatečnou teplotu k tomu, aby zapálily věci kolem sebe, jako například auto. Takový případ jsme měli na Silvestra před třemi lety ve Zlíně. Někdo totiž hodil do zaparkované škodovky světlici a ta takřka celá shořela,“ připomněl událost Mitáček.

Takřka čtvrtmilionovou škodu napáchal před čtyřmi lety i požár stavební haly v Uherském Brodě.

„Mohla za to raketa zábavní pyrotechniky, která dolétla k hale a zapálila jednu ze stěn z pogumované textilie. Oheň se rozšířil na obaly a balíky stavební izolační vaty. Během jedné hodiny tak hasiči vynesli několik set rolí, které museli skrápět vodou,“ uvedl mluvčí.

Hasiči proto každý rok kontrolují i samotné prodejce těchto zápalných hraček.

„Ve snaze ušetřit, se lidé ubírají k nakupování levného stánkového zboží, které často nemá návod na použití ani není schváleno k prodeji nás v republice. Proto jsme v minulých dnech společně s Českou obchodní inspekcí zorganizovali řadu kontrol, při níž jsme se zaměřili především na největší prodejce v sítích supermarketů. A zjistili jsme, že řada obchodníků vystavovala zboží v objemech, které nejsou povoleny. Vše ale každý z nich už napravil,“ uzavřel Mitáček.