„Jsou zde podepsaní různí lidé. Student, sociální pracovník, důchodce, dělník, číšník nebo zdravotní sestra,“ nahlížel do petice Kučera. Petiční výbor jej zatím neoslovil s odesláním podpisů organizátorům akce, a tak chce ve svém úsilí pokračovat.

Jasna Flamiková z petičního výboru, která je zároveň brněnskou zastupitelkou za Stranu zelených, říká, že stejně jako Kučera pomáhají se sbíráním i další dobrovolníci. Také na internetu se ke včerejšímu odpoledni přihlásilo k textu za omezení hazardu přes 1550 lidí.

Chtějí tak ovlivnit počet heren a výherních automatů v celé České republice. „Uzávěrka zatím žádná není. Petice poběží minimálně do té doby, než bude přijatý nový zákon,“ sdělila Flamiková. Podle ní může vzrůstající počet dopisů ovlivnit poslance a senátory v jejich rozhodování.

Nyní je v Senátu ve druhém čtení novela loterijního zákona, kterou předložil senátor Josef Novotný (SNK). Ministerstvo financí už ovšem pracuje i na zcela novém zákoně. „Veřejná diskuse je do 31. července na stránkách www.hernizakon.cz,“ pozna-menala Zuzana Chocholová z tiskového odboru ministerstva financí.

Primátorka Zlína Irena Ondrová (ODS) doufá, že zákon přinese jasně daná pravidla a hlavně možnost ovlivnit jak počet výherních hracích automatů, tak i loterijních videoterminálů. „Mincové hrací automaty rychle nahradily videoterminály. Ty povoluje ministerstvo financí, město na to bohužel nemá žádný vliv,“ popsala primátorka situaci ve Zlíně poté, co chtěla radnice vyhláškou omezit hazard v centru města.

V hernách se staví k omezování poměrně skepticky. „Tady by neuspěl,“ reagovala na slova o petici proti hazardu obsluha herny Novagame na zlínském náměstí Míru. Nepodepsal by ani barman v blízkém Little Las Vegas. Ten připouští, že heren je ve Zlíně dost, ale že má právě díky tomu své pracovní místo.
„Je to každého věc, jestli hodí do automatu peníze,“ řekl. To si myslí i v další zlínské provozovně. „Nemůžeme přece někomu mluvit do života,“ míní i barmanka Lenka z herny Blue Cafe.