VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Placení firmám vadí, město hledá řešení

Zlín - Objížďky, závory, uzavírky a to všechno za poplatek. Takto to v současnosti vypadá v areálu bývalých Baťových závodů ve Zlíně.

27.4.2012 7
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv VLP

Místo, nad nímž mnozí kvůli zchátralosti ohrnují nos, je výrazně izolováno od svého okolí. Dopravní dostupnost? Velmi špatná.

Podle Petry Lugrové, asistentky ředitele společnosti Z-Style CZ, která sídlí v západní výspě areálu, by se měl areál okolí co nejvíce otevřít.

„Když už s tím začali, měli by to dotáhnout do konce. Pořád je tu plno závor a značek typu objeď zleva, objeď zprava. Do zkušebny na obuv ve 34. budově tak musíme jezdit objížďkou po hlavní silnici. Kratší cesta přes areál je totiž uzavřená," podotýká dále Lugrová.

To by ale město ve spolupráci s některými firmami, které v někdejším Svitu sídlí, rádo změnilo.

Nynější snahou města je však prozatím co nejdříve dosáhnout otevření nejzápadnější části areálu.

„Chceme docílit toho, aby nebyli zákazníci či zaměstnanci firem působících v tomto prostoru při vjezdu do areálu nijak omezováni. Dosud je zde vjezd zpoplatněn. Za potřebné naopak považujeme, aby střední část areálu zůstala i nadále uzavřena," sdělil druhý náměstek primátora Aleš Dufek (TOP 09/STAN).

Město je přitom vlastníkem pozemků, na kterých se nachází komunikace procházející areálem. Ty má však od roku 2009 ve výpůjčce na dobu neurčitou Sdružení podnikatelů baťovského areálu Zlín (SPBAZ). To za vjezdy vozidel do areálu vybírá poplatky a vybrané částky poté investuje do údržby silnic.

Řešení? Je to těžké

Tento systém však nyní nevyhovuje části podnikatelů v areálu. Obrátili se proto na radnici, aby pomohla zprostředkovat zrušení placených vjezdů.

„Najít řešení, se kterým by souhlasily všechny podnikatelské skupiny, je nesmírně obtížné, mají totiž rozdílné zájmy. Vyjednávací pozici města navíc komplikuje fakt, že je sice vlastníkem pozemků pod komunikacemi, ale tři vjezdy jsou v soukromých rukou," připomněl Aleš Dufek.

Součástí dalších jednání je podle jeho slov i osud křižovatky Antonínova, jež funguje teprve několik měsíců.

„Nemůže zůstat pouze cestou do sídla Zlínského kraje. Musí být využita i severním směrem, kam by mohla zajíždět nákladní vozidla do sídel průmyslových společností," nastiňuje možnosti dalšího vývoje náměstek. 

Podle předsedy SPBAZ Čestmíra Vančury ale došlo realizací křižovatky Antonínova ke zrušení důležité areálové křižovatky, a to bez náhrady.

„Dnešní provoz nákladní dopravy v dotčené části areálu je tak zcela nevyhovujícím provizoriem. I jen z tohoto důvodu stojíme o otevření křižovatky. Její provoz podle původního projektu si ale sami neumíme představit," upozorňuje Vančura.

Bývalý baťovský průmyslový areál se rozkládá na ploše asi 60 hektarů. V současné době se v něm nachází 107 budov, ve kterých sídlí na dvě stovky firem. Celým územím prochází 12 kilometrů silnic.

Autor: Viktor Chrást

27.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sraz trucků ve Zlíně,  Výstava v Hradské ulici ve Zlíně.
19

Na Truck srazu se bude i grilovat

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení