VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po ránu si dá štamprli slivovice a snaží se nezlobit se

Otrokovice - Nejstarším obyvatelem Otrokovic je Bohumil Kristýnek. Včera oslavil sté narozeniny. Ke stejnému počtu se vyhoupl také počet gratulantů, kteří přišli do Senioru B, aby oslavenci potřásli rukou a popřáli pevné zdraví.

24.7.2012
SDÍLEJ:

Nejstarší Občan. Bohumil Kristýnek. Foto: MÚ Otrokovice

Mezi gratulanty nechybělo vedení města. Oslavenec dostal kytici a finanční dar. „Přeji panu Kristýnkovi, aby mu to stále zpívalo, psalo a malovalo tak jako dosud. Do dalších let pevné zdraví, hodně životního elánu, ať ještě dlouho rozdává blízkým, přátelům a známým radost. Již nyní se těším, až společně oslavíme další narozeniny," popřál starosta města Otrokovice Jaroslav Budek.

Recept na to, jak se dlouho udržet fit, je podle Bohumila Kristýnka jednoduchý. Po ránu si dát štamprli slivovice, veselit se, málo se zlobit, vzpomínat na to pěkné a pro dobrou náladu si zazpívat písničku.

Bohumil Kristýnek se narodil rodičům jako čtvrté dítě 23. července 1912 v Tlumačově. Velká část jeho života je spojena s Policejním ředitelstvím v Brně, kde strávil od roku 1937 celých 20 let, a to na různých místech Moravy. Po svatbě v roce 1939 se manželům narodily tři děti. Dnes tvoří velkou rodinu Bohumila Kristýnka také 7 vnoučat a 7 pravnoučat.

Bohumil Kristýnek věnoval část svého volného času literární tvorbě. Byl členem Svazu začínajících autorů za svoji literární tvorbu získal první místo v literární soutěži v Kroměříži a ve Zlíně. Od mládí byl velmi dobrým posluchačem, především rád poslouchal veselá vyprávění starých občanů. Všechny tyto lidové historky, hanácké plkačky a různé příhody z městečka Tlumačov si několik let zapisoval pouze na papírky, tzv. do šuplíku. Až později se rozhodl přepsat je na psacím stroji a uspořádat do brožury, kterou vydala tiskárna v Kroměříži pod názvem Povídky stréca Oharka.

Dále je spoluautorem knih Veselosti nikdy dosti, kterou vydal spolek brněnských autorů a Povídky lidových vypravěčů z Čech a Moravy.

Dalším velkým celoživotním koníčkem stoletého oslavence je malování obrazů, kterému se věnuje od dětství a plánuje se mu věnovat i v dalších letech, dokud zdraví dovolí. Svá výtvarná díla vystavoval na veřejných výstavách (např. v Praze v Mánesu) a dostal za ně i řadu ocenění, například v roce 1951 obdržel za své dílo třetí cenu v celonárodní výtvarné soutěži.

Od roku 2011 žije v domově pro seniory Senioru Otrokovice, kde se i nadále věnuje svým celoživotním koníčkům obrazům, literatuře, hudbě a zpěvu. Jak sám říká, řídí se celý život příslovím Veselá mysl, půl zdraví. (vd)

Autor: Redakce

24.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení