VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Počet exekucí na Zlínsku vzrostl

Zlínsko – Neutěšená ekonomická situace a vysoká nezaměstnanost na Zlínsku se odráží v nárůstu počtu jednotlivců a firem, kteří nejsou schopni či ochotni splácet své závazky. Počet exekucí se během loňského roku dramaticky zvýšil také ve zlínském regionu.

22.2.2010 8
SDÍLEJ:

Ilustrační foto: ExekuceFoto: Archiv VLP

„V roce 2009 bylo v okrese Zlín 9157 nařízených exekucí, to znamená, že jejím výkonem byli pověřeni přímo soudní exekutoři. V 3847 případech se věřitelé rozhodli řešit exekuci soudní cestou,“ vypočítal mluvčí Okresního soudu ve Zlíně Dušan Beránek.

Dohromady se jednalo tedy o téměř třináct tisíc případů.

Například exekutorský úřad JUDr. Tomáše Vrány, jeden z největších v České republice, vykonal v loňském roce v celém Zlínském kraji 3592 exekucí. V okrese Zlín jich bylo přibližně 850, z toho přes 70 u právnických o­sob.

„Již první polovina roku 2009 naznačovala, že dojde k markantnímu navýšení počtů exekucí řešených naším úřadem. Ale tak vysoká čísla jsme skutečně nečekali,“ konstatoval soudní exekutor Tomáš Vrána. Dodal, že nárůst exekucí lze samozřejmě přikládat na vrub hospodářské krizi, ale dle jeho názoru jde spíše o důsledek dlouhodobého a nezodpovědného zadlužování občanů.

Narůstající množství exekutorských zákroků ovšem zároveň poskytuje nové pracovní příležitosti. „Ke konci roku 2008 pro náš úřad pracovalo 81 zaměstnanců, ale vzhledem k vytíženosti jsme museli personální kapacity citelně navýšit,“ komentoval situaci ředitel Exekutorského úřadu Přerov Robert Runták s tím, že nyní má úřad 119 zaměstnanců.

V důsledku počtu exekucí vzrostl i počet dražeb zabaveného majetku. Přesto je vymoci pohledávku obtížnější, než kdykoliv dříve. „Přes nárůst počtu exekucí klesla celková vymahatelnost. Důvodem je především to, že mezi dlužníky jsou ve velké míře zastoupeni lidé, na které se vztahuje více exekucí. Výjimkou nejsou ani případy, kdy jich je na majetek jednoho člověka vyhlášeno deset i více,“ doplnil Runták.

Do situace, kdy dlužník s obavami očekává příchod exekutora, se však nemusí dostat ani lidé, kteří se v problémech se splácením svých závazků již ocitli. Je však vždy nutné mít zájem spolupracovat s věřitelem.

„Banka vždy nejdříve vyzve klienta, aby vysvětlil důvody nesplácení. Dle jeho postoje pak mohou následovat další kroky, jako je odklad nebo dočasné snížení splátek, restrukturalizace úvěru anebo jeho sesplatnění a vymáhání,“ uvedl ředitel marketingu a komunikace Volksbank CZ Petr Žibřid, přičemž sesplatněním se rozumí jednorázové zaplacení pohledávky.

Teprve v případě, že se pracovníci banky s klientem nedohodnou na dalším postupu, předávají pohledávku po 180 dnech po splatnosti specializované fir­mě.

Stejně tak má zájem domluvit se na řešení situace i další peněžní ústav, přestože neumožňuje například odklad splátek. „Cílem rozhodně není poslat dlužníka do exekuce, je to až to poslední řešení. Záleží však především na přístupu klienta,“ sdělil mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Dodal, že možností při potížích je například prodloužení doby splatnosti nebo přizvání spoludlužníka, díky čemuž klesnou měsíční splátky úvěru. Pokud se však dlužník před bankou zapírá a neinformuje ji o svých potížích, další postup banky je prý nekompromisní.

Také většina splátkových společností je prý ke svým klientům vstřícná. „S klientem, který se dostane objektivní platební neschopnosti například kvůli ztrátě zaměstnání, se vždy snažíme nejprve dohodnout. Můžeme mu vyjít vstříc například snížením nebo dokonce odložením splátek do doby, než práci znovu najde. Tato služba je pro všechny klienty zdarma, bez sankcí a penále z prodlení,“ podotkl mluvčí Provident Financial Ondřej Holoubek.

Neplatí to však vždy. S opačným případem se u jiné společnosti setkal Jan ze Zlínska. Projevil snahu řešit dočasnou nepříznivou finanční situaci domluvou se splátkovou společností.

„Informoval jsem ji o svých problémech a požádal o návrh řešení. Odpověď byla stručná. Zavázal jsem při podepsání smlouvy platit, tak jsem povinen to dodržovat přesně podle jejího znění,“ řekl mladý muž s tím, že neví, zda se jedná o standardní řešení podobných situací.

Pokud se lidé ocitnou ve finančních problémech a mají potíže se splácením závazků, mohou využít bezplatných poraden. Jednou z nich je Poradna při finanční tísni s pobočkami v Praze a Ostravě.

„Pomůžeme klientům v hrozící či existující platební neschopnosti při telefonické či písemné komunikaci s věřiteli, soudy nebo soudními exekutory. Nabízíme bezplatné a diskrétní konzultace k oddlužení neboli osobnímu bankrotu podle insolvenčního zákona. Zvláštní službou naší poradny je přímá pomoc s vyplňováním návrhu na povolení oddlužení soudům,“ sdělil ředitel pražské pobočky Poradny při finanční tísni David Šmejkal.

V České republice bylo podle údajů Exekutorské komory ČR v roce 2009 vyhlášeno celkově 718 000 exekucí na majetek fyzických osob či firem. Ve vztahu k roku 2008 se jednalo o třicetiprocentní zvýšení.

Autor: Kateřina Košutová

22.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Lukáškovi zjistili leukémii v pěti letech.
2

Lukášek z Uherského Hradiště bojuje s leukemií. Kostní dření můžete pomoct i vy

Kriminálka muže dopadla až v Thajsku

FOTOGALERIE / Vsetínští kriminalisté se podíleli na vypátrání muže, který se před vězením ukrýval osm let. Dvaačtyřicetiletého podvodníka zadrželi v Thajsku.

Kopeckého určitě nepotrápím, je skromný Kresta

ROZHOVOR/ - Je hvězdou rallyového sportu a o velké zpestření se postaral také na včerejší tiskové konferenci před 47. ročníkem zlínské Barumky. Luhačovický Roman Kresta ji pojede po třech letech, když se na začátku července rozhodl k návratu na tratě. „Chtěl jsem si na chvíli udělat čas sám pro sebe a také jsem cítil motivaci svézt se,“ vysvětlil 41letý řidič Škody Fabia R5.

Zastávka Školní zůstane další týdny v provizorních podmínkách

Náhradní stanoviště zastávky MHD Školní ve Štefánikově ulici ve Zlíně před budovou Kongresového centra budou muset cestující využívat nějakou dobu ještě i po skončení prázdnin, jakkoli se s tím nepočítalo. Investorovi se původní termín rekonstrukce této zastávky nepodaří dodržet.

V areálu kovošrotu v Tlumačově hořela vyřazená cisterna

Požár staré nádrže cisterny v areálu kovošrotu řešili ve středu hasiči v Tlumačově. „Podle oznamovatele došlo při rozřezávání nádrže ke vznícení zbytků asfaltu,“ popsal mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení