VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PODÍVEJTE SE: Hasiči vědí, jak pomoci postiženým

Zlínský kraj - (FOTOGALERIE, VIDEO) Celý život je nevidomý a najednou se ocitne vsituaci, kdy potřebuje pomoc hasiče či jiného záchranáře. Propadá panice, zoufalství. Neví, kde je a co se sním děje. Ani záchranář neví, jak snevidomým člověkem zacházet a jak mu co nejlépe pomoci.

3.12.2008 1
SDÍLEJ:

Speciální cvičení zlínských hasičů pro postiženéFoto: DENÍK/Marek Gerhard

Právě na tento problém zaměřili zlínští krajští hasiči v úterý 2. prosince své speciální cvičení. Na stanici ve Zlíně se setkali se zrakově a sluchově postiženými lidmi. Předávali si nejen navzájem své rady a zkušenosti, ale zároveň si i vyzkoušeli, jak by taková záchrana postižených osob mohla vypadat v praxi.

Hasičský záchranný sbor před nedávnem vydal speciální metodickou příručku, která se právě na záchranu postižených osob zaměřuje.

„Ukazuje se, že nejde jenom o samotnou záchranu postižených lidí, ale jde také o záchranu jejich pomůcek, které jsou nezbytné pro jejich další život, například u tělesně postižených je to vozík, u zrakově třeba vodící pes,“ přiblížil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Podle velitele zlínských hasičů Jiřího Moskvy je nejdůležitější zejména s handicapovaným neustále komunikovat.

„U nevidomých je nutné především mluvit na něj klidně a vysvětlit mu, co se s ním bude dělat dál, kam zrovna jdeme i co zrovna bude cítit, jestli bolest, či tlak. U hluchých je zase podstatný oční kontakt a gesta,“ nastínil velitel.

Handicapovaní takový přístup vítají.

„Ta metodická příručka je velice dobře sestavená a řekl bych i poměrně přesná. Určitě to hodně pomůže,“ mínil jeden z handicapovaných Vojtěch Pálka. Podobného názoru byl i Bohumil Ščutač.

„Jedna ze zásad je, aby se člověk poddal záchranářům,“ mínil senior.

Zvláště praktickou část si handicapovaní pochvalovali. Hasiči je totiž museli zachránit z desítky metrů vysoké budovy, a to pomocí slanění.

„Byl to výborný nápad něco takového zorganizovat. Kdyby se mi něco stalo, tak aspoň vím, co mám dělat. Cítil jsem se v bezpečí, kluci mě velice dobře jistili. Všechno, co hasič dělal, mi popisoval, takže jsem se nebál,“ sdělil už pevně nohama na zemi nevidomý Ondřej Dvorský.

Podle mluvčího Mitáčka bylo toto cvičení jedním z mnoha prvních tohoto druhu.

„Další série budou následovat. Určitě chceme, aby se hasiči v celém kraji naučili zacházet s postiženými lidmi,“ dodal závěrem mluvčí.

Autor: Šárka Šarmanová

3.12.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Nový vzdělávací komplex podle návrhu architektky Jiřičné bude hotov v říjnu

Stavba nového Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati na Štefánikově ulici ve Zlíně se chýlí ke konci. Již za dva měsíce, v říjnu letošního roku, má být dokončena a zkolaudována.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení