„Kostel dostal v roce 1922 místo šindele plechovou pokrývku. Po sedmdesáti letech se pak znovu přešlo k šindelu, tentokrát však k méně kvalitnímu, takzvanému bonskému,“ sdělil Orság. Dodal, že pod odstátými a uvolněnými šablonami ale začalo brzy zatékat do bednění a konstrukce báně.

Vlivem vlhka tak došlo i k hlubšímu poškození nosné dřevěné konstrukce. „Některé nosné trámy jsou dokonce napadeny dřevokazným hmyzem,“ zmínil farář. Podotkl, že oprava už je tedy byla opravdu nezbytná.

Cílem rekonstrukce je podle kněze v maximální míře zachovat původní tvar, konstrukci krovu, zajistit kvalitní a dlouhodobou ochranu kulturní památky krytinou z měděného plechu.

„Chceme také obnovit původní tvar věže s třetí bání, která byla součástí stavby až do 2. světové války, kdy byla poškozena granátem,“ vysvětlil Orság.

Práce na věži začaly v pondělí. V současné době byla z věže odstraněna střešní krytina a demontována samostatná báň, takže se věž kostela v Lukově ocitla dočasně bez zakrytí.

„Oprava samotné konstrukce a střechy by měla být dokončena asi do měsíce. Do poloviny října by pak mohl být hotový už i nátěr a fasáda věže,“ zmínil farář. Doplnil, že až bude rekonstrukce hotová vloží se do kopule pod křížem dokumenty o opravě, aktuální tisk a vzkaz budoucím generacím.

Celkové náklady jsou předběžně vyčísleny na 1,2 milionu korun. Na opravu získala fara dotace od ministerstva kultury, Zlínského kraje, obce Lukov a věřících.