VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikatel Radek Lukovský: Ke kabelkám mne přivedl válečný uprchlík

ROZHOVOR / I letos podpoří „Kabelkový veletrh" mnozí podnikatelé ze Zlínska. Mezi nimi také obchodník s koženou galanterií - Radek Lukovský, který se do projektu nadšeně zapojil jako jeden z prvních.

15.4.2017
SDÍLEJ:

Radek Lukovský - prodejce kabelek ZlínFoto: Deník / Kaniová Marcela

V jeho prodejně „Kabelky Luka“ je i sběrné místo pro věnování kabelek. Ke kabelkám se přitom dostal skrze uprchlíka z válečné Jugoslávie – zoufalý muž se díky kabelkám stal významným podnikatelem.

Co Vás přimělo ke spolupráci na „Kabelkovém veletrhu“?
Líbí se mi, že mohu pomáhat. Navíc tento projekt považuji za skvělý a bez váhání jsem do něj šel. S „Nadějí“ se mi velmi dobře spolupracuje. Myslím, že každý z nás by se měl snažit alespoň trochu pomáhat. Je mnoho podnikatelů, kteří bohužel stále na charitu nepřispívají, je to škoda. Líbí se mi, jak lidé spolupracují, nosí kabelky, pomáhají… Pak jsou tu ale i tací, kteří se snaží za co nejlevnější peníz urvat pro sebe co nejvíc, to je smutné, ale taková je zkrátka realita.

#clanek|3214168#

Jak jste se Vy sám dostal k prodávání kabelek?
Vlastně mě k nim přivedl válečný uprchlík. Je to zvláštní příběh. Prodával jsem v roce 1994 jako mladý kluk spodní prádlo v Otrokovicích na stánku. Vedle mě měl stánek nešťastný prodavač z Jugoslávie. Utekl k nám i s rodinou před válkou a prodával tašky. Válka mu vzala domov, rodiče i přátele. Postupně mě přesvědčil, abych od něj kupoval kabelky, které dováží z jihu Evropy. A tak jsem do toho šel.

A bylo to dobré rozhodnutí…
Ano. Rozjel jsem první obchod s koženou galanterií v roce 1996 na náměstí ve Zlíně. Postupně jsem se věnoval nejen velkoobchodu, ale také jsem měl sedm prodejen. Nakonec jsem se ale opět vrátil jen k jedné provozovně, je to lepší.
Zůstali jste s „válečným uprchlíkem“ v kontaktu?
Ano. Z mého jugoslávského parťáka se stal velmi bohatý obchodník, postupně si vybudoval významnou firmu. Stali se z nás velcí přátelé. Po válce se vrátil zpět do Jugoslávie, ale bohužel - před deseti lety zemřel. Byl hodně pracovně přetížený a navíc chytil od svého syna nějakou dětskou nemoc, asi neštovice, nebo zaděnky, nevím přesně, ale byla to nějaká dětská nemoc, na kterou zemřel. Chystám se nyní do Sarajeva navštívit jeho hrob.

A kdo převzal jeho firmu?
Naštěstí jeho švagr dále pokračuje ve velkoobchodě s koženým zbožím, tedy stále spolupracujeme. Znám se velmi dobře s jejich rodinou.

#clanek|3214090#

Daří se prodeji kabelek?
Zpočátku to pro mě byl běžný obchod, po roce 1994 jsem vlastně začínal a velmi hodně se prodávaly kabelky i opasky, teď máme vzestupnou tendenci od roku 2000. Určitě je to dané tím, že ekonomika je svěžejší a jde to nahoru. Smutné je, že drobné podnikání kazí svými postoji někteří politici.

Konkurují Vám trhovci?
Vietnamští obchodníci už nejsou konkurencí. Oni jsou velmi pracovití, pružní a snaživí. Ale postupně jich ubývá. Museli zdražit, jsou více hlídaní, takže je jich stále méně. Navíc, zákazníci stále více chtějí kvalitní zboží.

Jaké jsou trendy v kabelkách?
Kabelky jsou nyní lehčí, materiály jsou podstatně kvalitnější. V módě jsou stále více barevné kabelky. Ženy už mají doma i deset kabelek. Každou jinou. Mnohdy je moderní kabelka střihem velmi podobná té, která se prodávala před dvaceti lety. Trendy se vrací a opakují.

Tedy co se prodává, co jde na odbyt?
Dříve to byly hlavně obyčejné, černé kabelky. To se mění. Všeobecně je dané, že Česká republika je trošku pozadu oproti třeba Itálii. To, co tam bylo populární před dvěma lety, je až nyní populární tady. Ale zlepšuje se to. Dřív neexistovalo, že by žena měla barevné kabelky, dnes už začínají více kupovat barvy, dopřejí si hodně druhů.

Hledí se hodně na cenu?
Dříve byla cena nejpodstatnější. V současné době už si lidé vybírají hlavně kvalitní zboží, nebo to, co se jim líbí. Přijde zákaznice a zamiluje se do kabelky a na cenu se neptá. Může to být i starší paní a nevadí jí, že dá za kabelku až dva tisíce korun. Chce zkrátka něco, co se jí skutečně líbí. Já z toho mám radost, protože vím, že s takto kvalitní kabelkou bude spokojená mnoho let.

Jak jste na tom s taškami Vy?
Rád si zboží prohlížím, občas si pro sebe vyberu nějakou tašku, ale pak stejně nosím jen dvě větší peněženky. Jsem v tomto velmi konzervativní. Doma mám výstavu pánských kabelek, které nenosím. Takže je dám na kabelkový veletrh!

#clanek|3197942#

Koná se už v úterý, půjdete se podívat?
Ano, ale nenápadně! Každý rok věnuji do tomboly dárkové poukazy, nebo přímo i kabelky. Nejen pro ty, kdo věnují kabelky na charitu, ale také přímo pro všechny, kteří Kabelkový veletrh organizují, tedy pro členy Naděje. V úterý, v den „Kabelkového veletrhu“, nic neprodám, to se jen budu dívat, jak některé dámy šílí po výjimečných exemplářích! A budu mít radost, že se zase podařilo udělat něco dobrého, že jsme přispěli na dobrou věc.

Autor: Marcela Kaniová

Autor: Redakce

15.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Vítejte v Nekuřácké Lhotě: průvodce v zítřejším tištěném vydání

Koupání v bazénech hotelu Horal.
10

Dárek ke Dni dětí: termální bazény za korunu a žonglování v Razulákovi

Felicia se převrátila na střechu

Převrácená na střechu skončila na louce poblíž zlínské Velíkové felicie. Při nehodě se zranila řidička.

Tady strávil mládí Donald Trump

Donald Trump, nový prezident USA, nebyl vždy miliardářem. Neměl v New Yorku mrakodrap a nejezdil těmi nejdražšími vozy. V New Yorku se narodil a mládí strávil v tomto malém cihlovém domě.

Nový GM Zlína Hosták? Nebojím se, vzkázal. Vyslechne si Čajánka i Lešku

Nic není hotového, jedná se. Novým generálním manažerem hokejistů Zlína se má stát Martin Hosták. Někdejší útočník a v posledních letech hokejový expert a spolukomentátor České televize má ve funkci nahradit odstupujícího Karla Adamíka.

ON-LINE rozhovor s kapitánem zlínských fotbalistů Jakubem Jugasem

Ptejte se již nyní. Kapitán zlínských fotbalistů Jakub Jugas, který s týmem oslavil vítězství v MOL Cupu bude odpovídat na vaše dotazy v úterý 30. května od 11 hodin.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies