VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podzimní hody na Zlínsku jsou společenskou událostí

Zlínsko – O víkendových dnech se slaví a hoduje na mnoha místech zlínského regionu. Podzimní hody souvisí s ukončením hlavního zemědělského cyklu a poděkováním za úrodu. Slaví se prakticky všude. Nejčastěji se na organizaci podílí místní spolky v čele s hasiči či sportovci.

28.10.2015
SDÍLEJ:

Podzimní hody na ZlínskuFoto: DENÍK/repro

„Hody jsou v současnosti především společenskou událostí. Symbolické nebo magické představy už z nich dávno vymizely. Nyní jsou to sváteční příležitosti, které se jednak odehrávají v rámci širší rodiny, jednak mohou být slavností, která stmeluje obec," uvedla etnografka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Alena Prudká.

V řadě obcí na Zlínsku se udržuje obchůzka s voděním berana. Tento zvyk má staré kořeny v obřadním obětování zvířete, ve starém shazování kozla z věže, ubíjení kohouta či stínání berana.

Podřezat berana zakázali

„Zvyk se udržel poměrně dlouho, i když byl už od počátku devatenáctého století úředně zakazován pro svou brutalitu. Tradice je doložena ze Zlínska, Vizovicka, luhačovického Zálesí, východní Hané, obdobně tomu bylo i na Valašsku," řekla etnografka. Berana při hodech dříve i obětovali.

„Lidé zvířeti obřadně připsali své hříchy. Za ně ho odsoudili a popravili. Pak ho upekli nebo z něj například hospodský uvařil guláš. Dnes je beran při hodech takzvaně chráněný," uvedla Prudká.

Tradice obchůzky s beranem se všude neudržuje, častější je samotná hodová zábava.

„Na večerní zábavu jsme letos pozvali cimbálovou muziku a ještě jsme si nacvičili zábavnou vsuvku, tanec v půjčených krojích," řekla Kristýna Váňová z Lípy, kde hody pořádají. Současná podoba obchůzky s beranem má charakter žertovný až karnevalový.

„Ozdobený beran je veden, dříve býval i nesen na lavici. Nebo vezen na vozíku, což se tradičně dodržuje například v Tečovicích," zmínila etnografka.

„Berana zdobíme mašlemi, dáváme mu věneček a obojek, na kterém ho vedeme," vysvětlil starosta hasičského okrsku Ladislav Zicha ze Želechovic nad Dřevnicí. Beran na to, aby mohl být veden v průvodu, musí být zvyklý.

„Obyčejně vodič, který má berana na starosti, se s ním drží zpátky, aby beran nebyl vyděšený," zmínila etnografka.

„Prvních sedm let jsme vodili ovečku. A teď poslední tři roky máme stejného berana půjčeného od místního zemědělce," uvedl starosta hasičů v Želechovicích Petr Hrazdira. V Lípě mají naopak berana každý rok jiného.

„Před dvěma lety jsme měli opravdu prudkého berana a dokonce nám na chvíli utekl," prozradila starostka hasičů v Lípě Markéta Slováková. Na Zlínsku i na Valašsku se uplatňují často v bujarém průvodu karnevalové masky.

„Jsou-li organizátory místní dobrovolní hasiči, chodívají v uniformách hasičských. Ti hody pořádají poměrně často. Někde obchůzku pořádají i sportovci nebo folklorní soubory, například v Jasenné. Na Hvozdné se o hody starají divadelní ochotníci, kteří jdou v divadelních kostýmech. Průvod často doprovází i muzikanti," řekla Prudká.

Nedílnou součástí obchůzky je obvyklé zastavení u jednotlivých domů, pohoštění účastníků, pozvání na hodovou zábavu a vybírání výslužky. 


„U domu většinou dostaneme občerstvení v podobě chlebíčků, masa a různých pochutin. Samo
zřejmě nesmí chybět štamprla," potvrdil Zicha. Termín slavení hodů se určuje dvěma způsoby.

Termín dle patrona kostela

„Odvíjí se od svátku patrona místního kostela nebo kaple. Pokud je kostel zasvěcen nějakému světci, který má svátek na jaře, slaví se císařské hody. Termín císařských hodů zavedl císař Josef II., aby sjednotil četné oslavy. Hody se podle něj slaví třetí týden v říjnu," vysvětlila etnografka.

Termín císařských hodů ale nebyl všude přijat, často se upřednostnil domácí patron.

„Obchůzku máme v termínu císařských hodů," potvrdila Markéta Slováková. Pokud není dobrá konstalace aktivních obyvatel, tak se tradice na čas přeruší.

„Může se stát, že tradice na několik let upadne. Když se najdou schopní organizátoři, bývají obchůzky obnoveny," informovala etnografka. Stejně tomu bylo i u dobrovolných hasičů v Lípě.

„Tradiční obchůzku tady obnovili hasiči. Už ji udržujeme pět let," řekla starostka hasičů z Lípy. V Želechovicích už byl letos ročník desátý od obnoveného slavení hodů.

„Jsem rád, že je u nás ve vsi tato tradice obnovena. Tyto tradiční zvyky se u nás zlepšily i díky osamostatnění obce," řekl Ivan Javořík ze Želechovic.

Pravidlem bývalo, že se mají obejít všechny domy v obci.

„Někde se stále drží povědomí, že je to čest pro domácnost, když ji průvod navštíví. Když domácnost obejde, neslouží to příliš ke cti obyvatelů domu," sdělila etnografka.

„Nechodíme do každého domu. Už máme zkušenost, kde lidé otevřou. Když jsou lidé přistěhovaní z města, často tuto tradici neznají," zmínil starosta hasičů v Želechovicích. V řadě slováckých obcí se slaví také hody 
„s právem".

IRENA JURČÍKOVÁ

Autor: Redakce

28.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Lukáškovi zjistili leukémii v pěti letech.
2

Lukášek z Uherského Hradiště bojuje s leukemií. Kostní dření můžete pomoct i vy

Kriminálka muže dopadla až v Thajsku

FOTOGALERIE / Vsetínští kriminalisté se podíleli na vypátrání muže, který se před vězením ukrýval osm let. Dvaačtyřicetiletého podvodníka zadrželi v Thajsku.

Kopeckého určitě nepotrápím, je skromný Kresta

ROZHOVOR/ - Je hvězdou rallyového sportu a o velké zpestření se postaral také na včerejší tiskové konferenci před 47. ročníkem zlínské Barumky. Luhačovický Roman Kresta ji pojede po třech letech, když se na začátku července rozhodl k návratu na tratě. „Chtěl jsem si na chvíli udělat čas sám pro sebe a také jsem cítil motivaci svézt se,“ vysvětlil 41letý řidič Škody Fabia R5.

Zastávka Školní zůstane další týdny v provizorních podmínkách

Náhradní stanoviště zastávky MHD Školní ve Štefánikově ulici ve Zlíně před budovou Kongresového centra budou muset cestující využívat nějakou dobu ještě i po skončení prázdnin, jakkoli se s tím nepočítalo. Investorovi se původní termín rekonstrukce této zastávky nepodaří dodržet.

V areálu kovošrotu v Tlumačově hořela vyřazená cisterna

Požár staré nádrže cisterny v areálu kovošrotu řešili ve středu hasiči v Tlumačově. „Podle oznamovatele došlo při rozřezávání nádrže ke vznícení zbytků asfaltu,“ popsal mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení