Sankci městu úřad udělil v dubnu ve správním řízení, které se týkalo třinácti zakázek v celkové hodnotě převyšujících 420 milionů korun. „Šlo například o rekonstrukci základních škol, inženýrské sítě pro Kongresové centrum Zlín nebo tropickou Amazonii pro zoo v Lešné,“ vyjmenoval Pecina. Ve všech třinácti případech se podle něj zadavatel dopustil správních deliktů. „Výběr zájemců totiž neproběhl transparentním způsobem,“ sdělil.

Město tehdy z uchazečů losovalo. „Vše proběhlo za účasti členů komise jmenované zadavatelem, ale bez dalších osob. To je totéž, jakoby to udělal sám zadavatel,“ vysvětlil předseda. „To podstatným způsobem snižuje objektivitu losování a byla tak ovlivněna klíčová fáze, v níž jsou z kvalifikovaných uchazečů vybíráni ti, kteří budou vyzváni k podání nabídky,“ řekl.

(Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina)

Město se k celé věci prozatím příliš vyjadřovat nechce. „Počkáme, až rozhodnutí dostaneme písemně. Uděláme vše proto, abychom pokutu platit nemuseli, obrátíme se na krajský soud,“ uvedla zlínská primátorka Irena Ondrová (ODS). Pokud dá ÚOHS za pravdu i krajský soud, může se město zkusit odvolat ještě k nejvyššímu správnímu nebo až ústavnímu soudu. Tam ale podle ÚOHS dospěje pouze minimum případů. I když se ale město obrátí na soud, bude muset pokutu zaplatit. V případě, že justice dá radnici zapravdu, dostane Zlín peníze zpět.

Plány magistrátu prý třímilionová sankce nijak nepoznamená. „Pokuta je to sice vysoká, ale v rozpočtu města jsou rezervy,“ řekla Ondrová. Potvrdil to i náměstek primátorky Miroslav Hladík (ODS), který má na starosti zlínský rozpočet. „Máme zálohu pro mimořádné případy,“ řekl.

Podle statistik z loňského roku u soudního přezkoumání rozhodnutí antimonopolního úřadu uspěla žalující stana v 31 procentech. Ve dvou třetinách případů dal soud za pravdu ÚOHS.

Co na to říkají nezávislí odborníci na korupci? Kolik už Zlín dostal pokut za veřejné zakázky? A potrestá radnice někoho za pochybení?

 

Čtěte v sobotním vydání Zlínského deníku.