„Jsou to nejzajímavější letošní objevy. Okolí Polešovic je známou polykulturní lokalitou. Našlo se tu už asi dvanáct set různých věcí. Jejich stáří se datuje od šestého tisíciletí před Kristem až po dvanácté století našeho letopočtu. Poslední roky ale objevujeme hlavně objekty z pozdní doby bronzové a železné,“ poznamenal Marek Lečbych, odborník Ústavu archeologické památkové péče v Brně.

Zajímavostí aktuálního výkopu byl podle něj i nález pozůstatků zemnicových chýší, kterých se letos podařilo odkrýt hned několik. „Perlička je, že chýše, které byly kousek od sebe, nespadají do stejné doby. To dokazuje, že se na stejném míste žilo stovky let,“ upozornil archeolog, který je původem z Uherského Brodu. Zatím největším nálezem byl podle něj sklad s asi dvaceti zachovalými nádobami, které někdo ukryl do země jako poklad. Ty objevili kopáči před pěti lety.

Zásluhu na všech objevech mají podle Lečbycha především samotné Polešovice. Žádné dotace na archeologické průzkumy se totiž neudělují. Práce tak obec financuje ze svého rozpočtu. „Spolupráce s obcí je velice dobrá. Vždycky si vyjdeme vstříc. Zásluhu na nových objevech má také těžba písku. Díky ní se neustále odkrývají vrstvy, ve kterých bádáme,“ doplnil Lečbych.

Důvody podpory ze strany obce nemusel polešovický starosta Michal Zapletal dlouho hledat. „Mluvíme o našich předcích, kteří obývali území dnešních Polešovic a neodmyslitelně k němu patří. Archeologické výzkumy tu provádíme odjakživa a budeme v tom určitě pokračovat i nadále,“ míní starosta.
O výkopové práce se už řadu let starají senioři z obce. Mnozí z nich k pískovně přilnuli natolik, že se tam každoročně nadšeně vracejí. „Průzkumu se účastním už asi poosmé. Svých povinností mám sice dost, ale chodím sem rád. Je to zajímavé a baví mě to,“ prozradil při odkrývání artefaktů Milan Hrabec z Polešovic.