Vznik fotovoltaické elektrárny inicioval před časem sám starosta, který chtěl několik solárních panelů umístit na střechu mateřské školy. „Jakmile se ozáměru dozvěděly soukromé firmy, ihned nám nabídly projekt ve větším rozsahu. Vhodný obecní pozemek jsme ale na katastru Polešovic nenašli,“ vzpomněl starosta Michal Zapletal.

Jedinou odpovídající plochou disponovala místní farnost. Ta se záměrem souhlasila. Hlasování opodpoře vzniku zařízení ovšem obecním zastupitelstvem prošlo jen ojeden hlas. Odmítavé názory upozorňovaly na zásah do vzhledu krajiny či přehnanou velikost komplexu. „Vždycky se najde někdo, komu se návrh nemusí dvakrát líbit. Osobně ale myslím, že solární elektrárna je lepší a bezpečnější, než nějaký podnik zaměřený na chemickou výrobu,“ poznamenal Zapletal.

Soukromého investora vsoučasné době vybírá farnost, která ale doposud nevyužitou tříhektarovou plochu prodat nehodlá. Chce ji jen pronajmout a zrenty platit nutné opravy polešovického kostela. „Za rekonstrukce už dlužíme dva miliony korun. Venkovní opravy přijdou ještě tak na další dva miliony. Investice do úprav vnitřních prostor pak budou znamenat další milionové výdaje. Vkostele se třeba jen sedmdesát let nemalovalo,“ upozornil polešovický farář Vít Hlavica, který by chtěl firmu zkonkurzu vybrat vnejbližších týdnech. Vrozhovoru sredaktorem Slováckého deníku si ale raději nechal prostor ipro případné odmítnutí všech zájemců. Výsledek podle něj ukáže až finální jednání.

Fotovoltaická elektrárna může být pro obec přínosná nejen při opravách kostela. Podle starosty Ostrožské Lhoty Antonína Jelénka by zvýšila ijejí prestiž. „Unás máme na ploše čtyř hektarů největší solární elektrárnu vČeské republice. Nehledě na velikosti se ale každá obec může takovým zařízením dobře prezentovat a využít jej ke svému prospěchu. Množství slunečních panelů je navíc atraktivní ipro turisty,“ míní Jelének.