Strážci zákona obcházejí vesnice. Nabádají obyvatele, aby si lépe chránili domovy

Policie si totiž ve středu 4. července na preventivní akci v Šarovech, Bohuslavicích a Březnici potvrdila smutný fakt: i přes rozsáhlá varování v médiích řada lidí dostatečně nedbá na zajištění svého majetku.Zejména starší spoluobčané se pak snadno stanou obětí zlodějů či podvodníků. „Proto se snažíme lidem osobně vysvětlit, co všechno se jim může stát a jakých triků se mohou dočkat,“ přiblížila záměr akce krajská policiejní mluvčí Jana Bartiková.

Policie včera zavítala i k manželům Karlovi a Věře z Březnice. Zjistili, že mají otevřenou branku i okna. Přitom oba byli za domem na zahradě.„To je typická příležitost pro zloděje nebo podvodníka,“ podotkla policejní preventistka Lucie Javoříková. Společně se svým kolegou Miroslavem Zbořilem proto manžele osobně varovali. „Takhle byste neměli dům nechat. Zlodějům stačí opravdu jen pár minut,“ varovali.

„Necháváme často okna otevřené, i když jedeme pryč. Stejně tu nikdo nemá co ukrást,“ přiznali policistům manželé. „Nyní už budeme více důslední a okna raději zavřeme, když nebudeme doma,“ slíbili.„Dobře, buďte opravdu opatrní. I kdyby vám zloději nic nevzali, není rozhodně příjemného žít s vědomím, že vám v domě někdo prohledával věci,“ reagovala Javoříková.

„Cizí lidi si ale přes práh nepouštíme. Plynaři ví, že měřič je venku a s elektrikářem chodím zapisovat stavy osobně. Do bytu bych nikoho cizího nepustil,“ podotkl ještě pan Karel.Oběma březnickým manželům ještě zlínští policisté dali letáčky s radami, co dělat a kam se obrátit v případě nouze, a zase pokračovali o dům dál.

Naopak pětasedmdesátiletou paní Marii oba strážci zákona pochválili. Branku měla zajištěnou.„Mám ji pořád zamknutou. A když někdo zvoní, nejprve se podívám přes záclonku, kdo tam je a zeptám se, co si přeje. Pokud je to cizí člověk, za bránu ho nepustím. Před několika lety se totiž ke mně pokoušel dostat nějaký podvodník, ale měl smůlu. Jsem opatrná,“ poznamenala žena.

Její devadesátiletá sousedka měla sice otevřené dveře, ale aspoň zamknutou bránu. Za ní štěkal jak o život její pes. „Mám tady dobrého ochránce že. Jakmile se tu někdo přiblíží, hned mě upozorní. Já tu navíc bydlím s dcerou, která na mě dává pozor,“ sdělila paní Marie.I té policisté předali letáčky s radami a telefonním číslem na policii. „Je to dobře, že se o nás i takto starají a snaží se nám poradit,“ ocenila obyvatelka Březnice.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

U dalšího domu však byla situace podobná jako v prvním případě. Pootevřená branka a dokonce i vchodové dveře. Uvnitř seděl starý pán. I jemu policie doporučila, ať nic neponechává náhodě a předala mu do rukou informační letáčky.Policie je přesvědčena, že takovéto preventivní akce mají velký význam. Jenom v tomto roce se totiž v regionu setkali s více než padesáti případy podvedených a okradených seniorů.

„Jsou skupinou obyvatelstva, která patří mezi nejrizikovější kategorie. Velmi často se stávají obětí důmyslných podvodů a lstí a mnohdy přicházejí o své celoživotní úspory. Přestože většina včera oslovených starších lidí se obrnila větou, že jim se to stát nemůže, nakonec připustili, že i do jejich domácností se snažili dostat prodejci zaručeně kvalitního a levného zboží a další pochybní prodavači,“ vysvětlila důvody policejní akce mluvčí Jana Bartíková.

Dodala, že v Bohuslavicích několik lidí dokonce nezávisle na sobě popisovali příběh, že za nimi přišla žena, která chtěla obyčejnou vodu v PET láhvi. „Zatímco vodu bezelstně napouštěli, do dvora nebo domku se jim dostali dva cizí muži s tím, že si jdou odskočit. Lidé měli štěstí, že tenkrát o nic nepřišli,“ poznamenala ještě mluvčí.