Například ve Střední průmyslové škole v Otrokovicích v následujícím školním roce otevírají tři studijní obory: Aplikovaná chemie, Přírodovědné lyceum a Technické lyceum. „Přijímací zkoušky se skládají z testu všeobecných znalostí. Je to třicet pět otázek z češtiny, matematiky, fyziky, přírodopisu, chemie, občanské nauky, zeměpisu a úkolů z obecných studijních předpokladů,“ vysvětlila ředitelka školy Dagmar Pavlacká.

Na rozdíl od otrokovické průmyslovky se studenti valašskomeziříčského gymnázia dočkali ředitelského volna. „Musel jsem je udělit z kapacitních důvodů,“ uvedl ředitel školy Jan Trčka. Doplnil, že přijímací zkoušky provádějí formou SCIO testů, které se skládají ze tří částí: obecných studijních předpokladů, češtiny a matematiky.

V Gymnáziu a Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky ve Zlíně se včera učili jen maturanti a nižší třídy osmiletého gymnázia. „Písemné testy na osmileté a čtyřleté všeobecné studium jsou zaměřeny na znalosti z matematiky, češtiny a obecných studijních předpokladů. Na obory čtyřletá sportovní příprava a čtyřletá tělesná výchova se navíc skládá talentová zkouška z konkrétního sportu, která se koná dnes,“ sdělila včera ředitelka školy Alena Štachová.

I letos platí, že si každý žák může pro první kolo přijímaček podat jen jednu přihlášku. Pro mnoho žáků proto řízení představuje nemalý stres.
Nervozita tak panovala i na Soukromé střední škole pedagogické a sociální ve Zlíně, kde na chodbách čekali na potomky jejich rodiče.

„Moje dcera se hlásí na obor Výchova dětí předškolního a mladšího školního věku. Přijímačky se skládají z pedagogicko-psychologického pohovoru, hudební, výtvarné a tělesné výchovy a jazykového rozboru. Je to na celé dopoledne. Přihlásilo se hodně zájemců a berou polovičku – to znamená každou druhou,“ řekla Marta Daníčková z Napajedel, matka patnáctileté uchazečky.

„Je to strašné. Nejvíc se bojím tělocviku, protože neumím kotoul dozadu. Zatím byl pro mě nejtěžší jazykový projev,“ podotkla zase Eliška ze Zlína, která se hlásí na stejný obor.

Pavlína Heinrichová z Těšova se naopak spokojeně usmívala. „Myslela jsem si, že to bude horší, ale je to v pohodě, jsou hodní,“ radovala se.
V případě, že žák u zkoušek neuspěje, může si ve druhém kole podat přihlášku na více škol. „Když dceru napoprvé nevezmou, zkusíme obor Sociální péče – pečovatelská činnost,“ přemýšlí například Michal Joch ze Zlína.

Ředitel Střední zdravotnické školy v Uherském Hradišti Mgr. Zdeněk Gogola plánuje druhý termín na 20. května. „Přijímací zkoušky u nás probíhají formou testu z češtiny a biologie člověka pro obor Zdravotnický asistent a z češtiny, matematiky a všeobecných znalostí pro obor Zdravotnické lyceum. Sedmnáct uchazečů bylo přijato bez přijímaček, proto jsme mohli vyrozumění připravit předem a rodiče si je mohli vyzvednout osobně v kanceláři školy. Nemuseli jsme krátit ani nahrazovat výuku,“ komentuje průběh dne ředitel.

Pokud žák splní určité podmínky stanovené vedením školy, může tedy být přijat i bez zkoušek. Pomocí bodového systému se hodnotí především průměrný prospěch ze základní školy a stěžejní předměty. Přijetí může významně ovlivnit také dobré umístění v různých vědomostních soutěžích a olympiádách.

„Neděláme přijímací zkoušky pro učební obory a pro maturitní obory číšník-servírka a kuchař,“ vysvětluje Ing. Petr Hajný, ředitel Střední školy hotelové a služeb v Kroměříži. „Pro uchazeče o ostatní obory platí zkouška z matematiky, češtiny a cizího jazyka. Výsledky budou vyvěšeny na hlavní nástěnce u vrátnice, na internetu a také bude fungovat telefonická služba, na kterou si rodiče nebo žáci mohou zavolat,“ uzavírá.

Hana Šmardová