Ačkoliv většina regionů v České republice platí všechny regulační poplatky, ten zlínský na svých obyvatelích značně šetří. Na rozdíl od ostatních krajů tak například lidi nechává platit za položku na receptu v nemocničních lékárnách.

„Musel jsem platit. Je to špinavá politika, ale na staré lidi je to podraz. Kdyby to alespoň bylo jednotné,“ postěžoval si včera například u lékárny zlínské Baťovy nemocnice Miroslav Hudeček z Valašských Klobouk.

Hejtman Stanislav Mišák (ČSSD) se brání a tvrdí, že kraj odpuštění poplatků v lékárnách neslíbil.

„Já si nemyslím, že v ostatních krajích hradí regulační poplatky v lékárnách,“ prohlásil včera hejtman. Dodal však, že vedení regionu hodlá systém hrazení za pacienty rozšířit.

„Na příštím jednání rady navrhneme zastupitelstvu nové usnesení,“ řekl Mišák.

Vadí vám, že musíte nadále platit v lékárně za recepty? Jak hodnotíte vyjádření hejtmana Stanislava Mišáka, který tvrdí, že odpuštění poplatků v lékárnách neslíbil? Hlasujte a diskutujte, váš názor nás zajímá.

Úlevu na poplatcích v lékárnách, které patří k zařízením kraje, mohou naopak využít například obyvatelé Jihomoravského kraje.

„Hradíme za pacienty veškeré poplatky ve všech našich zdravotnických zařízeních, včetně jejich lékáren. Asi polovina lidí v pondělí dar přijala,“ poznamenal jeho mluvčí Jan Chmelíček.

V Moravskoslezském kraji osvobodili obdobně rovněž lidi v lékárnách, které regionální vláda řídí, a od poplatků za ambulantní ošetření v krajských zařízeních. Ostatní úhrady však zůstaly pouze na pacientech.

„Podmínky v krajích jsou jiné stejně jako zdroje. Náš kraj má hodně zařízení a poplatky za to, co nyní hradíme, činily loni asi 116 milionů korun,“ sdělil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Karel Konečný (KSČM).

„Pokud bychom počítali i poplatky za pobyt v nemocnici, bylo by to o šedesát milionů víc, a na to prostě nemáme. U pohotovosti je to regulační prvek, který opravdu zamezuje jejímu zneužívání,“ komentoval Konečný.

Pacienti ve Zlínském kraji mají bez výjimky krajem hrazen jen třicetikorunový poplatek za ošetření v nemocniční ambulanci. A možnost nechat se takto obdarovat včera většina lidí vůbec nevyužila.

„Od sedmi hodin o to mělo zájem jen asi deset, nejvýš patnáct lidí. A to už tu platilo sto třicet pět lidí. Asi jim nestojí za to ty komplikace s vyplňováním,“ podotkla krátce před půl jedenáctou dopoledne Mária Rytířová, pracující na jedné z exponovaných pokladen Baťovy nemocnice ve Zlíně.

Přiblížila také, že pokud má člověk o dar od kraje zájem, vydají pacientu tiskopis smlouvy, který je nutné dát v ambulanci lékaři.

„On si jeden nechá, jeden vrátí,“ poznamenala.

Daru u této pokladny využil například Stanislav Končitík z Dřevohostic.

„Už marodím delší dobu a tak je i těch třicet korun dost zátěž, platím skoro pět set za léky měsíčně,“ poznamenal.

Neplatit třicet korun za ošetření v ambulanci se rozhodli i někteří lidé v Kroměřížské nemocnici.

„Od rána do 14 hodin podepsalo darovací smlouvu 79 pacientů a kuponem z peněžních automatů jich zaplatilo 215. Od včerejška využilo také 11 lidí do 18 let a nad 70 let možnosti neplatit za hospitalizaci,“ informovala mluvčí zařízení Veronika Klímová.