VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozlovice nesou název od slova zlý

Pozlovice – Hned několik teorií, jak vznikl název Pozlovice, koluje v tomto městyse ležícím poblíž známé přehrady na Luhačovicku.

20.1.2010
SDÍLEJ:

Pozlovická přehrada.Foto: Web města Luhačovice - www.luhacovice.cz

První z nich říká, že pojmenování je odvozeno od jména lokátora, který dal příkaz k založení obce. „Ta nese název z osobního jména Pozl, Pozel a přípony –ovice,“ řekl místní rodák, vysokoškolský kantor a dialektolog Josef Kolařík.

V názvu obce se jasně objevuje slovo zlo. To však nemusí označovat jen něco krutého a urputného. „Mohlo se to týkat i zdravotního nebo ekonomického stavu. Řekneme-li o někom, že je to s ním zlé, může být třeba nemocný,“ řekl Kolařík.

O vzniku názvu Pozlovice zauvažovala i starostka městyse Olga Tkáčová. „Občas si kladu otázku, zda základem nebylo slovo zlo, protože s některými jedinci je těžké vyjít,“ zažertovala. „Stále tu ale převládá skupina lidí, se kterými je radost žít. Vlastně bychom se mohli jmenovat Podobrovice,“ pokračovala v podobném duchu.

Už vážněji dodala, že podle ní vychází jméno městyse z historického názvu Poslowitz, a základ vidí ve slově posel. „Jestli u nás žil nějaký významný posel, popřípadě zda to bylo rozšířené povolání našich předků, lze jen těžko říci,“ řekla starostka.

Dialektolog Kolařík však s tímto výkladem nesouhlasí. „Nikdo si nepřeje nepěknou interpretaci jména obce, kde žije, proto je lidé někdy vylepšovali. Chytli se latinkou přepsaného přepisu Poslowitz, Poslovice,“ vysvětlil.

Podle něj bylo snadné domnívat se, že jméno vzniklo od poslů, když nad Pozlovicemi stojí hrad Starý Světlov. „Nikde v zápisech ale není doloženo, že by zde bydleli nebo přespávali nějací poslové,“ upozornil.

První zmínka o městysi pochází z roku 1287, kdy vladyka Soběhrd nechal vybudovat školu a kostel s farou k níž až do 18. století patřily i Luhačovice. Od vlády císařovny Marie Terezie povýšily Pozlovice na městečko s tržním právem. Dnes patří městys svým umístěním do jedné z deseti oblastí s nejlepším životním prostředím v České republice. Od devadesátých let minulého století je samostatný.Příště si přečtěte o původu názvu obce Haluzice.

Veronika Vágnerová

20.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Filip Chytil se stal členem organizace New York Rangers

Když Chytil inspiruje. Dluhoš se Sedlákem skončili pod vrcholem

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

O úvodní dojmy z kritizované Juniorské ligy se mohou podělit zástupci fotbalového Zlína a Slovácka. Soutěž, do které se v létě podle nařízení Ligové asociace musely oba kluby začlenit, má za sebou tři kola.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení