Lidé se často obracejí na tísňové linky.Jen některé případy řeší hasiči

„Ne ve všech případech můžeme vyhovět, a proto znovu upozorňujeme veřejnost, že výjezd profesionálních hasičů je možný jen v případech přímého ohrožení lidského zdraví nebo života,“ sdělil mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček.

Podle včelařů se lidé nemusejí včel až tak obávat, pokud je ovšem nedráždí. „Pokud do roje nesaháte, žádné nebezpečí nehrozí,“ dodal místopředseda zlínského okresního výboru včelařů Jan Švancer.

Hasiči vyjíždějí pouze k případům ohrožení lidí, například roje u zastávek autobusů, škol, dětských hřišť či nemocnic. K jeho zachycení používají hasiči speciální odchytové nádoby a sítě nebo speciální vysavače.

Lidé však často žádají o pomoc včelaře. „Často mi lidé volají, ať si pro roj přijedu. Tyto neznámé roje by měly být utraceny z důvodu šíření včelího moru,“ objasnil Švancer.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

V uplynulých letech se hasiči setkali s několika případy útoku včel a vos. Většinou se však jednalo pouze o planý poplach.

Ze stovek ohlášených míst, museli zasahovat pouze v několika případech. Odstraňovali vosí hnízda na zastávkách a dětských táborech. V roce 2004 se jeden z rojů se vyskytl i u vchodu do lékárny ve Vsetíně.

Likvidace je často komplikovaná, nejhorší je to u sršňů. Před dvěma roky odstranili hasiči roj sršňů, který se usídlil u domku v Dobrkovicích na Zlínsku. Hnízdo zlikvidovali a zabránili tak útoku nebezpečného hmyzu.

Pomoc profesionálních záchranářů potřebovali i v letních táborech a nemocnicích, kde se sršni také zabydleli. Ivo Mitáček upozorňuje na to,že bodavý hmyz hasiči skutečně likvidují, nikoliv vypouštějí, jak si mnozí myslí.

Simona Kukučková