VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práci nejsnáze najdou dělníci, účetní a řidiči

Zlínský kraj – Nebývá zvykem hledat v číslech, která každý měsíc zveřejňují úřady práce, něco pozitivního. Přesto údaje o počtu nezaměstnaných ve Zlínském kraji za měsíc březen vedou k mírnému optimismu.

10.4.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Bartovský Ota

Poprvé od října loňského roku totiž úřady práce mohly konstatovat, že uchazečů o zaměstnání v jejich evidencích ubylo. Příčinou zlepšení situace je vzrůstající nabídka sezonních prací. Těmi jsou například stavební a veřejně prospěšné práce.

Nejpostiženější zůstávají oblasti kolem Brumova–Bylnice na Zlínsku, Karolinky na Vsetínsku a Morkovic–Slížan na Kroměřížsku, kde se průměrná míra nezaměstnanosti pohybuje přibližně mezi šestnácti a devatenácti procenty.

„Ke 31. březnu evidovali v kraji 35 681 uchazečů o práci, z toho například 9970 ze Vsetínska,“ uvedla mluvčí Úřadu práce ve Zlíně Miriam Majdyšová.

Dodala, že v průběhu minulého měsíce se na úřadech práce ve Zlínském kraji nově zaregistrovalo o 862 uchazečů méně, než jich propustili. „Zatímco počet nově přihlášených je jen o 6 % nižší než v únoru 2010, v březnu se ve srovnání s únorem podařilo z evidencí úřadů práce vyřadit o 1092 uchazečů více. To je nárůst o 40 %,“ sdělila.

Majdyšová dále podotkla, že k poslednímu březnu činila míra nezaměstnanosti v kraji 11,4. Ta je nad úrovní průměrné hodnoty v republice, která ke stejnému datu dosáhla hodnoty 9,7.

„Ve srovnání se stejným obdobím roku 2009 je však významně vyšší. V březnu 2009 byla v kraji 8,5,“ podotkla.

Podle dostupných informací se snížila i nezaměstnanost, a to ve všech okresech. „Nejvíce to bylo o 3,1% na Uherskohradišťsku a o 2,8% v okrese Kroměříž,“ vyčíslila Majdyšová.

Nejmenší počet lidí se z nového zaměstnaní raduje na Zlínsku. Úřad práce tu opustilo jen o 1,4% více než v únoru.

Podle jednotlivých úřadů práce ve Zlínském kraji je to dáno převážně sezonními pracemi. „S jejich nástupem a podporou v rámci nástrojů veřejně prospěšných prací a společensky účelných pracovních míst vyhrazených dochází ke snížení míry nezaměstnanosti. Panuje však obava, že tento úbytek klientů úřadů práce bude v delším časovém horizontu kompenzován přílivem nových uchazečů,“ sdělil vedoucí odboru speciálního poradenství a trhu práce Úřadu práce v Uherském Hradišti Roman Veselý.

Podle něj je však z dlouhodobého hlediska daleko závažnější propouštění zaměstnavatelů, kteří jsou nuceni z důvodu déletrvajícího útlumu poptávky po jejich produktech nadále snižovat stavy.

A kdo má největší šanci, že získá práci?

Úřady práce se vesměs shodují, že jde o montážní dělníky montující mechanická zařízení, například stroje, vozidla a podobně, poté řidiče nákladních automobilů a tahačů a odborné profese jako účetní a fakturanti. „Zejména ta poslední skupina nás překvapila. Je tu pro ně 44 volných míst. Pro řidiče je 50 a pro dělníky o 6 více,“ řekla Majdyšová.

Doplnila závěrem, že na jedno pracovní místo připadá 25 uchazečů. V únoru to bylo téměř o dva více. Odhadnout, jak se bude situace vyvíjet v dalších měsících, si nikdo netroufl.

Veronika Vágnerová

10.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.

Na Barum Rally dorazilo 135 posádek, 16 se omluvilo

Ilustrační foto

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Stejně jako loni i v úterý se jako první v sekretariátě Barum Czech Rally Zlín prezentovala organizátorům 47. ročníku turecká posádka Murat Bostanci – Onur Vatansever.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení