VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přepište dějiny. Obce slavily 750 let pozdě, zjistil historik

Zlínsko - S nemilým překvapením pro řadu obcí na Zlínsku přišel nedávno vydaný první ročník odborného časopisu Východní Morava. Brněnský historik Tomáš Borovský v něm zcela nově interpretuje počátky vizovického cisterciáckého kláštera a okolnosti vzniku jeho zakládací listiny.

20.1.2012 1
SDÍLEJ:

Nový časopis s historickou tématikou pod názvem Východní Morava představili archiváři ve středu 18. ledna v krajské knihovně ve Zlíně.Foto: DENÍK/Matej Slávik

Ten posouvá z dosud obecně přijímaného roku 1261 do roku 1260, čímž se také mění datace nejstarší písemné zmínky řady obcí včetně samotných Vizovic.

Loňské oslavy 750. výročí nejen v rodišti herce Bolka Polívky, ale také ve Slušovicích, Želechovicích nad Dřevnicí, Loučce, Drnovicích, Haluzicích, Slopném či Újezdě na Valašskokloboucku tak podle všeho přišly na řadu až o rok později, než ve skutečnosti měly.

Města i vesnice do nich přitom investovaly statisíce korun.

„To ale v době oslav rozhodně nemohl nikdo vědět. Ani nyní, byť se Borovského datace jeví velmi pravděpodobně, ji nemohou historici potvrdit stoprocentně,“ přiblížil ředitel Státního okresního archivu ve Zlíně David Valůšek.

Důvody jsou nasnadě. „Musíme si uvědomit, že se pohybujeme ve 13. století, ze kterého se nám dochovalo jen velmi málo písemných zpráv, jejichž přesné časové zařazení je mnohdy značně obtížné,“ objasňuje zlínský historik a archivář.

Starostové dotčených obcí, které Deník oslovil, však celou věc za žádnou pohromu nepovažují. „Takové chyby se stávají, jsme jenom lidé. Neberu to jako žádnou tragédii,“ okomentoval nejnovější závěry historiků starosta Želechovic nad Dřevnicí Michal Špendlík. „Až budeme slavit 800 let, tak to určitě upravíme,“ doplnil.

Loňské oslavy měly podle Špendlíkových slov zejména společenský nádech. „Řada lidí se díky nim viděla po dlouhých letech. Vystavovali jsme vzácné archeologické nálezy, o něž byl velký zájem. Šlo o jakýsi návrat ke kořenům,“ vzpomenul starosta.

Asi opraví listiny

Ani starosta Slušovic Petr Hradecký si nejnovějšími výzkumy neláme hlavu. „Indicie, že by mohla být zakládací listina starší, se objevily už loni,“ připustil dokonce. O změně data oslav prý ale loni neuvažovali. „Rok 1261 je u nás tradičně zažitý,“ konstatoval Hradecký.

Pakliže se mu prý ale do rukou dostanou věrohodné podklady, které tvrzení historické studie potvrdí, bude to po- dle jeho slov signál do budoucna.

„V tom případě věc přehodnotíme a příslušné obecní dokumenty upravíme. Jistě o tom přibude i zápis do kroniky,“ přislíbil slušovický starosta.

Pamětní mince nebo brožura, které loni ve městě při příležitosti výročí nechali zhotovit, však už ale opravit nepůjdou. Na druhou stranu se díky zřejmě chybné dataci jistě bude jednat o to cennější úlovek pro nejrůznější sběratele.

S nadsázkou přijímá nově uveřejněné informace stran historie obce starosta Drnovic Tomáš Zicha. „Je to přece jen pořádný kus let, a nepřesnost tak mohla vzniknout poměrně snadno. Na tom, že mají Drnovice dlouhou a bohatou historii, jeden rok více či méně nic nemění,“ míní Zicha.

Podle jeho slov bylo právě vzpomenutí dlouhé existence obce hlavním motivem loňských oslav. „Lidé si díky nim mohli připomenout řadu význačných okamžiků z dějin. Navíc jsme slavili také dvacáté výročí vysvěcení drnovického kostela. Snad alespoň toto datum bylo správné,“ dodal s úsměvem starosta.

Autor: Viktor Chrást

20.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Třída 1.B otrokovické Základní školy Mánesova s třídní učitelkou Janou Poštulkovou.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ v Otrokovicích

AKTUALIZOVÁNO

Pět bodů za víkend! Honejsek rozsekl bitvu v Olomouci

Proháčkoval se až k premiérové trefě v sezoně. Útočník hokejistů Aukro Berani Zlín Antonín Honejsek udeřil v pravý čas. Svým gólem po 49 vteřinách prodloužení rozhodl moravskou bitvu v Olomouci v poměru 4:3.

AKTUALIZOVÁNO

Den Zlínského kraje táhl i v dešti, navštívily ho stovky lidí

FOTOGALERIE/ "Sice je zima, ale nám to nevadí, vždyť tady je tolik věcí k vidění a gastronomických zážitků, to jsme si přece nemohli nechat ujít. Jsme rádi, že nás dnešní deštivé počasí neodradilo a jsme tady." Tak si ve Zlíně v sobotu dopoledne pochvalovali manželé Lukáš a Vendula Vyorálkovi atmosféru již osmého v pořadí Dne kraje, kteří stejně jako stovky dalších návštěvníků přišli tuto akci. 

Ve Zlíně se volil nej sympaťák mezi útulkovými psy

Podzimní setkání útulkových pejsků a jejich pánů, přivedlo do Útulku pro opuštěná zvířata v nouzi ve Zlíně na Vršavě opět desítky lidí a hlavně jejich nové čtyřnohé kamarády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení