VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při třídění odpadu buďte pečliví, nabádá obec

ANKETA/ - „Třídění bioodpadu obyvatelé Tečovic vzali za své. Systém funguje. Máme z toho radost,“ říká místostarosta Tečovic Pavel Rapant. Ročně se v obci zpracuje kolem 300 tun bioodpadu. O toto množství se snižuje celková hmotnost ostatních komunálních odpadů v popelnicích, a tedy i náklady za jejich odvoz a ukládání na zlínské skládce.

17.8.2017
SDÍLEJ:

Popelnice na bioodpad. Ilustrační fotografie.Foto: Deník

Lidé by neměli míchat mezi bioodpad věci, které do něj nepatří.

„V roce 2014 jsme pro obec pořídili vozidlo Avia se stlačovacím kontejnerem na svoz bioodpadu. Na východní straně katastru obce jsme zřídili vlastní kompostárnu. Máme zde štěpkovač, traktorek s čelním nakladačem a překopávač kompostu. Bioodpad, který se sem přiveze, v pravidelných intervalech převracíme, aby proběhl jeho biologický rozklad. Trvá to minimálně šest měsíců. Výsledkem je kompost, který si mohou bezplatně odvážet občané na zahrádky nebo který využíváme při úpravách obecních pozemků,“ shrnuje celý proces Pavel Rapant.

V Tečovicích je rozmístěno šest velkoobjemových kontejnerů (objem 5 metrů krychlových), do kterých mohou obyvatelé ukládat rozměrnější bioodpad. Kromě toho byl každý dům vybaven biopopelnicí.

Jejich obsah se sváží do kompostárny jedenkrát za čtrnáct dnů. Mezi občany, kteří o to měli zájem, bylo mimo to rozděleno šedesát kompostérů, ve kterých si mohou vyrábět kompost přímo pro svou potřebu na svém pozemku.

„Třídění odpadů patří k moderní obci, která chce být šetrná k životnímu prostředí. Jsem rád, že jsme se i v Tečovicích vydali touto cestou,“ poznamenal starosta Jaromír Doležal.

ŽELEZNÁ TYČ PONIČILA ŠTĚPKOVAČ

Přes všechna pozitiva systému separace a zpracování bioodpadů se pracovníci obce setkali také s problémy.

„Největší komplikace vznikají, když lidé vloží do biopopelnic nebo kontejnerů pro bioodpad materiály, které tam nepatří. Jsou to například exkrementy zvířat, hnůj, plastové pytle s trávou, živočišné odpady, sklo. Letos se už stalo, že nám někdo zamíchal mezi bioodpad i kovové předměty nebo kameny. Jedna taková železná tyč nám při zpracování bioodpadu poničila náš štěpkovač. Mohlo dojít i ke zranění obsluhy,“ uvedl místostarosta Pavel Rapant. Apeluje proto na obyvatele obce, aby byli při třídění bioodpadu velmi pečliví. (vc)

Autor: Redakce

Třídíte bioodpad?

ANO

62 %

NE

0 %

Třídil(a) bych, ale nemáme na bioodpad kontejner

38 %

Hlasovalo: 13

Anketa byla ukončena

17.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kam za sportem ve Zlínském kraji

Daniel Dlabaja.

Dlabaja se ze zámoří vrátil domů kvůli maturitě. Teď pálí za juniorku

Názor: Vidět nemoc lepšíma očima

V záplavě mezinárodních dnů čehokoliv si v našem oboru připomínáme 21. září jako Mezinárodní den Alzheimerovy nemoci. Lidí s touto vážnou nemocí přibývá a jako společnost se k tomu budeme muset dřív nebo později postavit čelem. Teď to raději moc lidi nezajímá - dokud se nestarají o nemocného, na kterém jim záleží.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Chytil při debutu za Rangers rozhodl o výhře. Úžasný pocit, zářil

/VIDEO/Ten chlapec snad nemá limity! Hokejový útočník Filip Chytil zažil debut snů. Sedmnáctiletý odchovanec Kroměříže, jehož si v červnu vybrali Jezdci v draftu NHL z 21. místa, v úvodním přípravném zápase za první tým New York Rangers rozhodl o výhře 4:3 v prodloužení proti New Yersey Devils.  

Čerepovec už s Holíkem nepočítá. Zůstane v KHL nebo se vrátí do Zlína?

Skončí už po deseti zápasech? Vedení hokejistů Čerepovce totiž zařadilo Petra Holíka na listinu volných hráčů a se zlínským odchovancem, který vstřelil jeden gól a připsal si dvě asistence, tak zřejmě nepočítá.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení