VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přijít o zaměstnání není ostuda

Zlínský kraj - Přišli jste o práci? Ať už z důvodů restrukturalizace podniku, zániku firmy anebo třeba proto, že šéf si našel mladšího pracovníka a vaši výpověď šikovně zakamufloval jako zrušení pracovního místa, nikoho taková situace klidným nenechá.Proč právě já?

1.8.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Miroslav Kucei

Prvním pocitem je většinou vztek: proč právě já, říká si většina z nás. Především pokud jste dostali výpověď z místa, na kterém jste už pracovali dlouho, zvykli jste si na pracovní rytmus, na kolegy.

Malomyslnost a ztráta sebevědomí na sebe nenechají dlouho čekat. Ze dne na den si připadáte zbyteční a neúpěšní, máte strach se o jakékoliv místo ucházet. Proč by o vás měli někde stát, když vás z minulé práce propustili?

Chyba! Důležité je uvědomit si, že ve vaší situaci se může ocitnout téměř každý. Svoji cenu neztratíte tím, že jste přišli o zaměstnání. Teprve rezignace a malomyslnost trvající týdny až měsíce z vás v očích okolí, ale hlavně ve svých vlastních, udělá bezcenného slabocha. Pokud čas trávíte poleháváním u televize, zaškrtáváním slev v letácích a utápěním se ve svých pocitech, dříve nebo později vás okolí odepíše. Ve fungující ekonomice je běžné, že lidé za život vystřídají více pracovních míst a krátkodobá nezaměstnanost je toho přirozenou součástí.

Měli byste také najít na současné situaci dobré stránky. Kolikrát jste v minulosti žehrali na nedostatek času? Zkuste tedy volno, které dočasně máte, co nejlépe využít. Zdokonalte se v angličtině, kterou jste až dosud odkládali, naučte se lépe pracovat s počítačem a podobně. Najděte si čas ale i pro rekreační aktivity, na které se zatím nedostalo. Přečtěte si knížky, na které jste neměli čas, vypravte se na výlet, na který se chystáte už půl roku nebo navštivte známé, kterým to už dávno slibujete.

Jděte na úřád práce

Jedna praktická rada: neodkládejte návštěvu úřadu práce. A to ani v případě, kdy nepředpokládáte, že by místo ve vašem oboru měli aktuálně k dispozici. Registrace na úřadu práce vám totiž kromě podpory v nezaměstnanosti přinese jednu nezanedbatelnou výhodu: stát za vás po dobu vaší nezaměstnanosti bude hradit nemocenské a sociální pojištění.

V opačném případě byste si ho museli platit sami, nebo by vám na jeho účtech narůstal dluh. A ten zdravotní pojišťovny ani správa sociálního zabezpečení neodpouštějí.

Proto je třeba ostych překonat a na obávaný „pracák“ se vypravit. Návštěva úřadu práce totiž v žádném případě není doménou sociálně těžko přizpůsobivých vrstev.

Možná byste se divili, kdo všechno se už po jeho chodbách alespoň jednou v životě procházel.

Na ostych není čas

„Když naše firma zkrachovala a já přišla o místo účetní, byl to pro mě šok. Ještě před půl rokem úspěšná pracovnice se všemi výhodami z toho plynoucími, a najednou nezaměstnaná. Strašně jsem se styděla jít na úřad práce, týden jsem kvůli tomu nespala, měla jsem pocit, že jsem se propadla na úplné společenské dno,“ vzpomíná účetní Jana Malíková.

Vlídná úřednice na místním úřadu práce ji ale vyvedla z omylu. „Především mě uklidnila. Prý se v jejich rukou občas ocitne i střední manažer nebo vyšší úředník. A o dobré účetní je prý zájem stále,“ vzpomíná paní Malíková, která si slušnou práci do dvou měsíců sehnala sama.

„Práce, zaměstnání je pro život člověka významným faktorem. Už proto, že většina z nás v ní tráví třetinu života,“ říká psycholog Luděk Kazda. Podle jeho slov je proto jasné, že výpověď je významným stresorem pro většinu lidí.

„Na vnější podněty však odpovídáme různě. Z hlediska přístupu k výpovědím existují v podstatě dvě velké skupiny,“ vypočítává psycholog. Do jedné patří lidé, kteří s možností, že o práci přijdou, počítají předem a permanentně se na tuto událost připravují. Pokud ke ztrátě místa dojde, jsou na tom logicky lépe než ti, kteří se nechají nečekanou výpovědí zaskočit.

Pozor na depresi

„Je zřejmé, že žádného člověka nenechá výpověď chladným. Pokud situaci zlehčuje, zpravidla se jedná o stylizaci. Zejména proto, že takový fakt útočí na existenční hodnoty. Ztráta práce zasahuje sebevědomí, jedinec si přestane věřit. Může začít trpět psychosomatickými poruchami, například bušením srdce, žaludečními potížemi nebo i vysokým tlakem. Ztráta sebedůvěry může rozvinout deprese. Na druhou stranu se vzácně můžeme setkat i s úlevou. A to v případě, že člověk nebyl ve stávající práci spokojen,“ shrnuje psycholog Luděk Kazda.

Způsobů, jak najít nové místo, je dnes hodně, navíc současná doba, ve které si firmy stěžují na nedostatek pracovníků, hledání práce vysloveně přeje. Úřad práce je jen jednou z možností, jak nové zaměstnání najít. Pomoci s hledáním zaměstnání mohou inzeráty v denním tisku a zejména internet.

Oblíbenou cestou k nové práci jsou také přátelé. Nebojte se jich proto zeptat, zda by o něčem vhodném nevěděli.

Autor: Jitka Šrámková

1.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tiskovka k originálnímu hudebnímu festivalu BUsFEsT.

Baťovskou architekturu Zlína můžete poznat z autobusu

Lukáš Bartošák

Bartošák: Ve Zlíně jsem čtyři dny a už jdu slavit

Jedenáct zadržených fanoušků. Superpohár zaměstnal stovky policistů

Vysoký stupeň rizika, nasazení desítek těžkooděnců, psovodů, jízdní hlídky, vrtulníků či antikonfliktního týmu a jedenáct zadržených výtržníků. I tak se dal vnímat ostře sledovaný fotbalový zápas mezi týmy FC Fastav Zlín a ŠK Slovan Bratislava, které se utkaly po třiadvaceti letech v obnoveném finále o Československý pohár.

Beauguel: Jsem šťastný!

ROZHOVOR/ - Přišel, proměnil dvě penalty a už tahal nad hlavu druhý pohár v krátké době. Fotbalový Zlín oslavuje dalšího hrdinu. Útočník Jean-David Beauguel nejprve proměněnou penaltou tři minuty před koncem vyrovnal a poté v sedmé sérii penaltové loterie zajistil ševcům triumf v Česko-slovenském superpoháru proti Slovanu Bratislava.

Tisíce bublin potěšily děti i dospělé

Desítky dětí natahující ruce k pestrobarevným bublinám rozzářily zlínský Park Komenského. Svou bublinovou show je přijel potěšit Pavel Roller, coby klaun Bublíno. Při svém půlhodinovém vystoupení vytvářel bubliny různých velikostí, dokonce i takové, do nichž se děti mohly schovat.

Elitní policista zachránil topícího se muže

Začátek horkého čtvrtečního letního dne, klidně plynoucí proud řeky a muž tonoucí ve vodě. Policista Martin Baláž chtěl využít volný čas k projížďce kolem řeky Dřevnice na kolečkových bruslích.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies