VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Případ falešné ekologické daně asi bude zase u soudu

Zlín, Brno – Případ falešné ekologické daně, který se na Zlínsku objevil před třemi lety, se možná bude znovu a od začátku projednávat u krajského soudu. Proč? Vysvětletní je jednoduché.

26.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Eva Kořínková

Jednoho z pachatelů, Němce Wolfganga Wilhelma Appenzellera, který byl odsouzený v době, kdy byl na útěku, totiž nedávno polapila policie. A pokud se muž i po dvou letech rozhodne rozsudek nepřijmout, bude muset soud rozhodovat znovu.

Případ falešné ekologické daně rozvířil veřejnost v květnu roku 2007. To totiž asi desetitisícům zlínských podnikatelů přišly dopisy s falešnou fakturou, která je pod hlavičkou Evropské unie vybízela, aby zaplatili ekologickou daň ve výši 1980 korun. Kdyby plán vyšel, mohli si podvodníci přijít na 18 milionů korun. Naštěstí díky včasnému zásahu policie i informací od sdělovacích prostředků zaplatil fakturu pouze jeden člověk.

Stopy pak kriminalisty dovedly až k Jiřímu Grycovi z Pardubicka a Němci Wolgangu Wilhelmovi Appenzellerovi.

Gryc u soudu tvrdil, že o chystaném podvodu neměl ani tušení. „V únoru jsem na obchodním jednání v Praze potkal člověka, který si říkal Maxim. Ten mi vykládal, že taky obchoduje a vyměnili jsme si kontakty. Po čase jsem nutně potřeboval prodat jednu nemovitost, a tak jsem Maxima kontaktoval. Dohodli jsme se, že mi pomůže a na oplátku mu já pomůžu zajistit rozjet firmu pro jeho známého Wolfganga, který však neumí česky,“ vypovídal Gryc.

Maxim mu pak měl říct, ať se při jednáních představuje jako Jan Němec. „To měl být člověk, který už určité kroky předjednal. Pak mě požádali, abych sjednal schůzku kolem převodu firmy a vyřídil pronájem místností. Vše jako Němec. Když jsem půjčoval obálkový stroj, tvrdili mi, že to je na reklamní letáky. Netušil jsem, co chtějí udělat. Dozvěděl jsem se to až z médií,“ tvrdil Gryc. Dodal, že to vše dělal zadarmo. S Appenezellerem se prý nikdy nesetkal.

Gryc si měl nejprve odsedět ve vězení pět a půl roku, ale vrchní soud mu trest snížil o půl roku. To Appenzeller dostal celých šest let ve vězení. Muž však nikdy k soudu nepřišel a ani si nevyslechl rozsudek.

Před spravedlností se totiž ukrýval. Ale i ta ho nakonec dostihla. A muž je nyní ve věznici v Kynšperku. Jenomže to má háček.

„Pokud muž nebude souhlasit s rozsudkem, který byl vydán v jeho nepřítomnosti, bude muset krajský soud rozsudek zrušit a vést celé hlavní líčení znovu,“ vysvětlila mluvčí krajského soudu v Brně, pod něhož spadá i zlínský krajský soud, Marie Sedláčková.

Podle zákona ale soud nemůže být proti takovému obžalovanému, i když byl dlouho na útěku, přísnější. Zda se celý proces znovu otevře, bude jasné již za několik dnů. Appenzeller by měl mít již v těchto dnech v rukou rozsudek přeložený do Němčiny.

Autor: Šárka Šarmanová

26.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Nový vzdělávací komplex podle návrhu architektky Jiřičné bude hotov v říjnu

Stavba nového Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati na Štefánikově ulici ve Zlíně se chýlí ke konci. Již za dva měsíce, v říjnu letošního roku, má být dokončena a zkolaudována.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení