VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Problém s vodou vyřešil v Haluzicích vodovod

Haluzice - /SERIÁL HODINA NA VENKOVĚ/ Haluzice jsou horskou valašskou obcí u severního okraje Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Přestože v ní žije jen necelá stovka obyvatel, nebojí se velkých vizí a dokonce mají i tajnou „kešku".

2.7.2016
SDÍLEJ:

Haluzice střed obceFoto: DENÍK/Marcela Kaniová

V obci s necelou stovkou obyvatel funguje jeden spolek: dobrovolní hasiči.

„Vůbec jsem nevěděla, že Haluzice existují a ani jsem je nemohla najít," přiznává turistka a příznivkyně geocashingu Emma Malá, která se do Haluzic vydala najít svou desátou kešku.

„Rozhodla jsem se, že budu hledat kešky, což jsou malé poklady, které někdo vždy někam schová, pak dá na internet nápovědu a my je hledáme. Jedna je v Haluzicích a díky ní teď vím, že jsou Haluzice roztomilá vesnička," říká s úsměvem Emma Malá. „Je tady krásná příroda a je vidět, že se tady hodně dbá o prostředí," dodala.

Pěkné náměstíčko zdobí roubená šestiboká zvonice. Jen kousek opodál se opravuje budova obecního úřadu. „Snažíme se stále zvelebovat obec," říká starostka Stanislava Zvonková. „Za největší úspěch považuji získání dotace na průzkumné vrty pro obecní vodovod, jelikož se naše obec dlouhodobě potýkala s nedostatkem pitné vody," vyzdvihuje Zvonková.

V roce 2009 nechali vypracovat hydrogeologický průzkum v katastru obce. O rok později získali dotaci na vybudování dvou průzkumných vrtů a v roce 2011 je připojili na obecní vodovod.

„To byla priorita. Zdrojem podzemní vody byla dříve soustava mělkých kopaných studní, které však svojí vydatností byly nedostatečné," vysvětluje starostka. „Nedostatek vody hlavně v letních měsících jsme řešili dovozem pitné vody v cisternách z okolních obcí. V současné době jeden vrt zvládne zásobovat až 300 obyvatel," doplňuje starostka.

Vedení obce se vloni podařila také velká rekonstrukce pohostinství. Budova má nyní i novou fasádu, kterou obec financovala z vlastních zdrojů.

„Uvolnili jsme peníze z rozpočtu. Rekonstrukce stála půl milionu a fasáda dalších tři sta tisíc," čítá Stanislava Zvonková. Zmiňuje, že v obci se podařilo vyřešit i problém s garáží. „Starou garáž jsme zbourali a vybudovali novou pro obecní traktor," popisuje starostka.

Za zmínku stojí také vybudování požární nádrže v roce 1948, která dlouhou dobu sloužila jako místní koupaliště, a vybudování obecního vodovodu a kanalizace v roce 1954, neboť většinu občané vybudovali v obci brigádnicky.

„Hasičárna se postupně opravuje a místní hasiči jsou pracanti a se vším pomáhají," říká neskromně hasič Marecký. „Trápí nás však nedostatek mladých lidí. Aktuálně máme jen tři školou povinné děti," přiznává. Dříve byly v Haluzicích různé spolky, které ale postupně zanikly. V současné době je aktivní pouze sbor dobrovolných hasičů, který má 23 členů.

Společně s hasiči pořádá obec různé fašanky, stavění máje, kácení máje, dětský den, Mikuláše apod.

V letošním roce Haluzice získaly 1. místo v soutěži pro města a obce Zlínského kraje ve třídění odpadů O keramickou popelnici v kategorii obec do 500 obyvatel. „Získali jsme finanční odměnu. Poděkování za to patří všem našim občanům," říká starostka Zvonková.

Snem místních je víceúčelové hřiště, které by mohlo vzniknout vedle dětského hřiště. „Velmi rádi bychom rozšířili plochu pro sport, protože nemáme žádné zázemí, kde bychom mohli dělat oslavy nebo setkání. To nám v obci velmi chybí," připouští starostka. Projekt za skoro čtyři miliony je však zatím hudbou budoucnosti.

Haluzice jsou zajímavé zejména pro turisty. U severního okraje obce byl vybudován malý rybníček. Haluzicemi prochází červená turistická značka a u západního okraje obce je výchozí bod zelené značky. Kolem západního okraje Haluzic vede značená trasa dálkové cyklostezky, a to Beskydsko-karpatské magistrály.

Čísla o Haluzicích

  • 1261 - první zmínka o pasekářské obci Haluzice
  • 29. 6. 2011 byl slavnostně předán dekret o udělení znaku a vlajky
  • 408 hektarů má obec, více než polovina výměry je pokryta lesem.

Zajímavosti z Haluzic

  • V obci najdeme šestibokou roubenou zvoničku, která je stará více než 150 let
  • Obec leží na táhlém hřbetu severního okraje předhůří Vizovických vrchů ve výšce 506 m n. m.

MARCELA KANIOVÁ

Autor: Redakce

Místo události:
2.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Papoušek je zase doma díky Facebooku

Filip Chytil se stal členem organizace New York Rangers

Když Chytil inspiruje. Dluhoš se Sedlákem skončili pod vrcholem

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

O úvodní dojmy z kritizované Juniorské ligy se mohou podělit zástupci fotbalového Zlína a Slovácka. Soutěž, do které se v létě podle nařízení Ligové asociace musely oba kluby začlenit, má za sebou tři kola.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení