VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Profesionální hasič: Pád stromu? Nic horšího už snad nezažiji

Zlín - Radim Chmela. Je mu 30 let, je ženatý, má jedno dítě. Rád sportuje. S určitou nadsázkou lze říci, že byste jej při práci nikdy nechtěli potkat. U profesionálních hasičů totiž působí jako paramedik. Tedy člověk, který je schopen poskytnout kvalifikovou první pomoc ještě před příjezdem zdravotníků.

10.2.2013
SDÍLEJ:

PARAMEDIK. Radim Chmela je mimo jiné vyškolen i na pomoc zraněným, kterou poskytuje ještě před příjezdem zdravotníků. Foto: HZS ZK

„Už od dětských let jsem byl u dobrovolných hasičů a pak jsem pracoval i u jednotky hasičů podnikových v Zevetě Bojkovice. Toto vše mě samozřejmě vedlo k myšlence stát se i hasičem profesionálním.

A kdy vás přijali a co jste musel všechno prokázat, aby vás do sboru vzali?

K profesionálním hasičům ve Zlíně jsem nastoupil prakticky poslední den roku 2006. Bylo to pro mne velkým překvapením. Nedlouho před- tím jsem obdržel informaci, že místa jsou obsazena a dále zůstanu pouze v seznamu uchazečů. Před samotným přijetím k profesionálům jsem musel absolvovat tradiční „kolečko". To je zvládnout fyzické testy, projít zdravotní kontrolou a splnit psychologické požadavky, které jsou kladeny na hasiče.

Jakými testy jste musel projít a jak přibližně vypadaly?

Tak například fyzický test obsahoval běh na dva kilometry a silové disciplíny. To vše bylo samozřejmě limitováno časem. Testy z psychologie se skládaly asi z 300 otázek, osobního pohovoru s psychologem hasičů a dalších testů na postřeh a reakce.

Co bylo dál?

Po nástupu na funkci hasič jsem musel absolvovat řadu odborných kurzů a školení. Asi po třech letech jsem využil příležitosti, kdy se zaváděla u naší jednotky specializace hasiče paramedika. S tímto samozřejmě přišla nutnost dalšího odborného vzdělávání.

Jak jste se dostal k práci paramedika? Byl jste vybrán, nebo vás to prostě lákalo?

Specializace paramediků byla, jak jsem už řekl, u hasičů něčím novým, což mě samozřejmě lákalo. Přihlásil jsem se a byl jsem vybrán.

No a v současné době jsem už asi třetím rokem zařazen i na funkci hasič technik chemické služby. Takže další kolo učení a vzdělávání.

Co všechno vaše funkce paramedika obnáší?

Tak tím zásadním je poskytnout prvotní předlékařskou pomoc postiženým osobám u událostí, ke kterým vyjíždíme. A to ještě před příjezdem zdravotnické záchranné služby. Jedná se o pomoc, která přesahuje běžnou první pomoc, ke které jsou všichni hasiči proškoleni.

Do jaké nejtěžší složitější situace jste se dostal?

Tak tím asi nejhorším a nejsložitějším byl pád stromu u zastávky trolejbusu ve Zlíně u tržnice. Doufám, že už ho nic nepřekoná. Je to už několik let, ale vzpomínka stále zůstává. Vyjel jsem spolu s naší jednotkou na hlášený pád stromu, kde bylo i několik zraněných osob. Jak se na místě ukázalo, mezi zraněnými, a to těžce, byli i dva asi desetiletí chlapci.

Měl jste někdy pocit, že už to třeba nezvládnete?

Tak takový pocit jsem naštěstí ještě neměl. A jsem tomu rád, protože pak bych už asi tuto práci stěží mohl dělat.

Zažil jste při své práci i úsměvnou historku?

Vyloženě úsměvnou asi ne, protože práce hasičů je spojena převážně s lidským neštěstím a tragédiemi. Někdy mě ale spíš zaskočí nebo překvapí jistá lidská hloupost.

Zkuste i úsměvnou:-)

Přece jen jednu pomatuji. Nedávno jsme byli povoláni k otevření balkonových dveří, za kterými zůstaly zamčeny dvě dospělé osoby. Jak se na místě zjistilo, byli to rodiče asi dvouletého dítěte, které je na balkoně zamklo a klidně sedělo u televize s dudlíkem v ústech.

Děkují vám zachránění nebo jejich příbuzní?

Několikrát se mi to stalo. Ale myslím, že svou práci určitě neděláme kvůli poděkování za každou pomoc a zásah.

Jak vypadá váš výcvik? Jak vypadají školení u záchranky?

Odbornou způsobilost jsem získal absolvováním specializačního kurzu. Další odborná příprava je spíše založena na zkušenostech z konkrétních zásahů a jejich vyhodnocení. Tou hlavní přípravou byly jednodenní stáže na záchrance, které jsem absolvoval zpravidla každý měsíc. Jedná se o přímou účast na výjezdech zlínských záchranářů.

Lze říct, že vás vaše práce naplňuje?

Určitě, jinak bych asi u hasičů sloužit nemohl. Není to práce, do které lze chodit jen kvůli výdělku.

Měl jste někdy pocit, že už s ní musíte seknout?

Ne, to určitě ne. Jsou sice chvíle, kdy toho má člověk už „plné zuby", ale otočí se list a jde se dál.

Zažíváte mnoho psychicky náročných situací. Vyhledáte občas pomoc vaší psycholožky?

Zatím jsem vše zvládl. Ale po složitých zásazích míváme automaticky sezení a rozbor jako celá směna, která zasahovala.

Je někdo, komu jste ve své profesionální kariéře vděčný?

Tak asi určitě všem starším kolegům, kteří mě od začátku „hasičině" učili a o kterých vím, že vždy pomůžou, když budu potřebovat.

Autor: David Karola

10.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V sídle otrokovické pneumatikárny se tiskové konference k Barum Rally zúčastnili i jezdec Roman Kresta a navigátor Petr Starý.
11

Kopeckého určitě nepotrápím, je skromný Kresta

Oprava a náhradní provoz zastávky MHD na ulici Štefánikova ve Zlíně.
2 8

Zastávka Školní zůstane další týdny v provizorních podmínkách

V areálu kovošrotu v Tlumačově hořela vyřazená cisterna

Požár staré nádrže cisterny v areálu kovošrotu řešili ve středu hasiči v Tlumačově. „Podle oznamovatele došlo při rozřezávání nádrže ke vznícení zbytků asfaltu,“ popsal mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

První úspěch je na světě. Berani vyhráli Zubr cup v Přerově

První dílčí úspěch sezony je na světě. Extraligoví hokejisté Aukro Berani Zlín ovládli Zubr cup. K vítězství na přerovském turnaji jim stačila i porážka 3:4 v prodloužení proti domácímu týmu. Na druhém místě skončili domácí Zubři, třetí místo obsadilo Znojmo a čtvrtá byla pražská Slavia.

Papoušek je zase doma díky Facebooku

Stačí nechat na zahradě pootevřenou branku nebo doma dvířka u klece a domácí mazlíček je během chvilky pryč. Majitelé po svých ztracených zvířecích společnících pátrají různě, využívají jak služeb městské policie, tak stále častěji i sociálních sítí. Ty se v mnoha případech stávají užitečným nástrojem, zvířata se díky takzvanému sdílení příspěvků často najdou.

Když Chytil inspiruje. Dluhoš se Sedlákem skončili pod vrcholem

Cesta Filipa Chytila inspiruje. A motivuje zároveň. Před rokem slavil triumf na Memoriálu Ivana Hlinky. Následně uchvátil extraligu i New York Rangers, který na sedmnáctiletý talent ukázal v červnovém draftu NHL. A rovnou s ním podepsal nováčkovský kontrakt.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení