VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pronájem nebytového prostoru, pozor na chytáky!

Pronájem bytového prostoru je věc složitá. Není to ale nic oproti úskalím a obstrukcím, jaké skrývá pronájem prostoru nebytového. To byste se divili, za co všechno musíte platit.

23.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Dvakrát měř a jednou podepisuj

Pronájem nebytových prostor je v České republice ukotven zcela specifickými úpravami. Pronajmout si malou restauraci, nebo jen jednu místnost v administrativní budově a začít podnikat – to nemusí být vůbec snadné. Pronajímatel od vás totiž rozhodně nebude požadovat jen to, „aby se vám dobře vedlo“.

Smlouva je od slova smlouvat

Smlouvy o pronájmu nebytových prostor bývají dlouhé a zahlcené mnoha nic neříkajícími formulacemi. Ty mají jen odvrátit pozornost od toho nejdůležitějšího: co budete platit nad rámec metrů čtverečních, které si pronajímáte. Jinak řečeno, co všechno budete muset doplácet, ačkoliv se to nechystáte ani omylem využívat.

Tyto údaje si ve smlouvě vyhledejte jako první a o jejich úpravách nekompromisně smlouvejte. Smlouvu podepište až v momentě, kdy si budete jistí, že nebudete platit každoroční výměnu garážových vrat nebo brikety do zahradního grilu, který se nachází v společné předzahrádce administrativní budovy, v níž sídlíte.

A luxovat společné chodby budete dvakrát týdně

Tzv. institucionální nájemní smlouvy, které upravují právní vztahy mezi pronajímateli a nájemci, vyžadují od nájemce, aby platil vedle nájemného ještě další poplatky spojené obvykle se službami. Nájemce je povinen zajistit veškeré platby týkající se provozu a údržby budovy, kterou si pronajal. Platí rovněž veškeré vybavení budovy (včetně nájmu za ten nemožný kávový automat na chodbě) a zařízení, přestože se ho nechystá používat.

Mezi tzv. společné náklady patří i úhrady za čištění budovy, za bezpečnostní službu, za provoz výtahů a eskalátorů, ale i za činnost účetních poradců. Poplatek za management budovy se platí zvlášť.

Pozor na provozní řád

Jinak řečeno, pronajímatel do prvního návrhu smlouvy nejspíš zahrne velice obšírnou a těžko dešifrovatelnou formulaci, v níž vás donutí platit i garážové stání – ačkoliv chodíte odjakživa po svých, koupení nových popelníků do společné kuřácké místnosti – ačkoliv kouření odsuzujete a kuřátky z vedlejších kanceláří nesnášíte. Kamenem úrazu je také provozní řád budovy, ve které sídlíte.

Normálně ho asi při cestě do práce nečtete, před uzavřením smlouvy byste ale měli. Tento řád vystavuje pronajímatel a má také ze zákona možnost ho kdykoliv pozměnit. Do své smlouvy určitě zabudujte odstavec, který bude možnost úpravy provozního řádu budovy ze strany pronajímatele upravovat. Asi by vás nemile překvapilo, kdybyste se náhle museli začít přezouvat, chodit po schodech nebo utíkat z vlastní práce před setměním, protože po něm se hlavní vchod uzavírá.

Trvejte na svém

Všechno je součástí domluvy a každý právní vztah lze časem upravit – záleží jen na vstřícnosti a ochotě obou zúčastněných stran. Nemusí se ani vypisovat nová smlouva, stačí jen učinit dodatek k již fungující. Zatímco je běžnou praxí, aby od vás pronajímatel požadoval tzv. Add On Factor, tedy část peněz navíc za společné prostory, které využíváte, ale přímo si je neprojímáte (chodby, toalety), požadavek spolufinancování výstavby kuželkové herny naproti recepci je drzost.

Trvejte na svých požadavcích a nenechte se zjevně vydírat. Smlouvání, které je známé spíše z arabských tržišť, je v případě pronajímání nebytových prostor už zcela běžné.

23.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení