VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proti rušení škol brojí starostové i výjimkami

Zlínsko – Lopeník v Bílých Karpatech měl ještě před padesáti lety více než tisíc obyvatel a hned tři základní školy. Dnes žije v obci jen 17O lidí a kromě školy, tu není ani kostel, hřiště či hospoda. Přesně proti takovému scénáři zuby nehty bojují i starostové na Zlínsku.

18.2.2013 3
SDÍLEJ:

Zápis - ilustrační snímekFoto: Deník/ Michal Burda

Dobře vědí, že jakmile přijde vesnice o školu či školku, noví obyvatelé se do ní příliš nepohrnou. Téměř sedmdesát škol v kraji tak funguje na takzvanou „výjimku". To znamená s nižším počtem žáků než by mělo být. Situace by se však mohla během několika málo let rapidně zlepšit, vždyť mateřské školy dnes praskají ve švech. Jen vydržet.

„Běžné školy mají minimum sedmnáct žáků na třídu. Jinak je to u vesnických spojených malotřídek. Zde se minimum pohybuje od deseti do patnácti žáků na třídu. Pokud je žáků méně, může zřizovatel školy udělit výjimku. Musí však uhradit zvýšené výdaje na činnost školy," prozradila Gabriela Sýkorová Dvorníková, mluvčí Zlínského kraje. Zatímco v roce 2010 bylo uděleno „jen" 52 výjimek, letos k tomuto kroku muselo přistoupit o šestnáct obcí více.

„Když jsem chodil do školy, bylo nás ve třídě 23. Dnes máme 31 dětí v celé škole. Ještě nedávno jsme měli obavy zda školu udržíme, ale situace se lepší. Pokud by se totiž jednou škola musela zavřít, těžko by se ji podařilo znovu „vzkřísit". Proto mě i trochu mrzí, že někteří občané vozí děti jinam. Chápu argumenty s jazykovou, církevní či sportovní školou, přesto si myslím, že ve Zlíně mají děti blíž k negativním věcem jako jsou kouření, šikana či drogy. Na vesnici, na prvním stupni a navíc v malotřídce, jsou žáci přeci jen pod větším dohledem," uvedl Josef Hutěčka, starosta Březnice.

V obci navštěvují děti dvě spojené třídy. Do jedné chodí prvňáčci s druháky, do další pak třetí a čtvrtý ročník. Prvňáčci mají také nárok na finanční příspěvek.

Podobně to vidí i v nedalekém Hřivínově Ujezdu.

„Snažíme se nalákat mladé rodiny, které přivedou i děti. Ročně se u nás narodí kolem pěti dětí. Díky spojeným dvojtřídkám a dojíždějícím dětem z Kaňovic, zatím školu držíme. Přespolním dětem přispíváme na autobus," prozradil Josef Pospíšil, starosta Hřivínova Újezdu, jak bojují o udržení školy.

„Škola a školka sídlí v jedné budově. Přechod do nového prostředí tak pro děti není nijak traumatizující, pořád chodí stejnou cestu," vysvětlil starosta další výhodu malých škol.

Nepříjemnou zkušenost s omezením provozu školy, zažili před lety v Bohuslavicích u Zlína. Místní velká devítiletka už nemohla udržet v provozu oba stupně a tak zůstala výuka jen toho prvního.

„Když k omezení došlo, byly v některých ročnících jen dvě děti. I dnes se u nás rodí průměrně jen čtyři či pět dětí za rok. Loňských dvanáct je velká výjimka a naše radost," sdělila Jana Puškáčová, starostka Bohuslavic.

Jakmile totiž skončila automatická spádovost škol a do Bohuslavic přestaly dojíždět děti z Březnice či zlínské místní části U majáku, musel se druhý stupeň uzavřít a tak už to zůstalo dodnes.

I kvůli tomu se v Bohuslavicích připravuje sloučení školy a školky do jednoho objektu.

„V objektu školy je nyní 24 dětí, škola je přitom postavená pro 250. Vytápět a udržovat tak velký objekt pro tolik dětí je neekonomické," vysvětlila starostka důvody plánovaného stěhování.

Podle oslovených obcí se díky babyboomu podaří současné školy zachovat. Vždyť stará pravda tvrdí, že škola, hospoda a kostel patří mezi základní občanskou vybavenost každé vesnice.

Autor: Lukáš Fabián

Autor: Redakce

18.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.

Na Barum Rally dorazilo 135 posádek, 16 se omluvilo

Ilustrační foto

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Stejně jako loni i v úterý se jako první v sekretariátě Barum Czech Rally Zlín prezentovala organizátorům 47. ročníku turecká posádka Murat Bostanci – Onur Vatansever.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení