VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psychiatrům na Zlínsku přibývá práce

Zlínsko – Sklony k alkoholu a dalším návykovým látkám, deprese a různé neurotické poruchy. I tak se podepsala hospodářská krize a stále narůstající nezaměstnanost na mnoha obyvatelích Zlínska.

19.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: profimedia.cz

Psychiatři i psychologové se shodují, že počet klientů v jejich praxích se od začátku krize značně zvýšil. Pomoc nabízí i úřad práce.

„Máme svého psychologa. Toho buď lidé vyhledají sami, ale může je k němu také doporučit naše konzultantka, která si při pohovoru všimne, že by člověk mohl být ve špatném psychickém stavu,“ uvedla mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Dodala, že tato služba už sice funguje dlouho, nicméně teď zájem o ni velmi vzrostl. „Jen za prosinec měla naše psycholožka dvaašedesát individuálních konzultací, což je opravdu hodně,“ zmínila Majdyšová.

Podle psycholožky úřadu práce Evy Valouchové je dobře, že lidé do poradny chodí. „Je to lepší, než kdyby seděli doma a utápěli se v depresích. Chodí různé skupiny lidí. Jak podnikatelé, tak středoškoláci. Zkrátka velmi široká sorta lidí. Rozebíráme jejich problémy. Je potřeba, aby se z toho vypovídali,“ řekla Valouchová. Dodala, že pokud vidí, že je klient na zhroucení, tak ho s jeho souhlasem pošle do psychiatrické ordinace.

„Já se s těmi lidmi snažím hledat východisko. Třeba hledáme nějakou aktivitu, kterou by mohl vykonávat, aby nebyl pořád zavřený doma. Rozebírám ho, aby pořád nemyslel na svou těžkou situaci,“ vysvětlila psycholožka. Podotkla, že je důležité, aby se lidé nebáli pomoc vyhledat.

To, že lidé, kteří přišli o práci, nyní častějí hledají pomoc, potvrzují i psychiatři. „Jednoznačně můžu potvrdit, že lidí chodí v poslední době stále víc a víc. Je to tím, že dnešní doba je těžká, lidé cítí nejistotu, strach, mají obavy, co bude dál,“ uvedl psychiatr zlínského Psychocentra Pavel Konečný.

Dodal, že hlavně u mužů se tyto stresy projevují například zvýšenou tendencí utápět své problémy v alkoholu. „Často se setkávám s příznaky deprese spojenými se ztrátou zaměstnání. Existenční problémy u mnohých lidí mohou odstartovat různé neurotické poruchy,“ přiblížil Konečný. Podle něj je současná doba natolik nejistá, že pomoc odborníků vyhledává stále více lidí.

V tom se s ním shoduje i otrokovický psychiatr Josef Zvoníček. „Lidí postupně přibývá. Pomoc ale vyhledávají převážně ženy, právě ty mají tendenci své problémy řešit tímto způsobem,“ zmínil Zvoníček.

Stejně to vidí i mnozí psychologové. „ Ztráta zaměstnání vyvolává u mnohých lidí stres, a mohou tak reagovat doma podrážděně a dostávat se do častějších konfliktů,“ poznamenala psycholožka ze zlínské Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Zuzana Topičová.

Firmy, které propustily kvůli krizi větší množství lidí, sice většinou podnikového psychologa nemají, ale alespoň volí při propouštění osobní přístup. „Propouštěli jsme sice větší množství lidí, ale s každým z nich jsem se sešla osobně, probrali jsme podrobnosti, zodpověděli jsme případné dotazy. Bylo vidět, že to lidé přijímají lépe, než kdyby se jim to jen oznámilo,“ řekla vedoucí personálního oddělení společnosti ZPS Tajmac Jarmila Laštůvková.

Počet prodaných antidepresiv se ale podle lékáren kvůli krizi příliš nezměnil. „Malý nárůst tam je, ale není nijak dramatický,“ uvedl lékárník jedné ze zlínských lékáren Zdenko Marák.

Psycholog

Psychologie není lékařský obor. Psycholog nepředepisuje psychofarmaka, ale pomáhá psychologickými prostředky. Psycholog se řadí mezi pracovníky pomáhajících profesí a může jedince provázet od narození po celý život.

Psychiatr

Psychiatrie je lékařský obor, který léčí nemoci mozku, které se projevují v myšlení, emocích, vnímání a také chování nemocných. Předepisuje pacientům psychofarmaka. Z nelékařských oborů je jí nejblíže psychologie, se kterou také psychiatrie úzce spolupracuje.

Zdroj: Wikipedie

Autor: Hana Minaříková

19.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Ilustrační foto
40

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Stejně jako loni i v úterý se jako první v sekretariátě Barum Czech Rally Zlín prezentovala organizátorům 47. ročníku turecká posádka Murat Bostanci – Onur Vatansever.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení